Themes - Twenty Twenty-Three - en to tr translation catalogue (64 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Twenty-Three is designed to take advantage of the new design tools introduced in WordPress 6.1. With a clean, blank base as a starting point, this default theme includes ten diverse style variations created by members of the WordPress community. Whether you want to build a complex or incredibly simple website, you can do it quickly and intuitively through the bundled styles or dive into creation and full customization yourself.
tr: Yirmi Yirmi Üç, WordPress 6.1'de tanıtılan yeni tasarım araçlarından yararlanmak için tasarlanmıştır. Başlangıç noktası olarak temiz, boş bir tabana sahip bu varsayılan tema, WordPress topluluğu üyeleri tarafından oluşturulan on farklı stil varyasyonunu içerir. İster karmaşık ister inanılmaz derecede basit bir web sitesi oluşturmak isteyin, bunu birlikte verilen stiller aracılığıyla hızlı ve sezgisel bir şekilde yapabilir veya oluşturma ve tam özelleştirmeye kendiniz dalabilirsiniz.

note: Theme Name of the theme
en: Twenty Twenty-Three
tr: Yirmi Yirmi-Üç

[ctx: Template part name]
en: Post Meta
tr: Yazı meta bilgileri

[ctx: Template part name]
en: Comments
tr: Yorumlar

[ctx: Template part name]
en: Footer
tr: Alt kısım

[ctx: Template part name]
en: Header
tr: Üst kısım

[ctx: Font family name]
en: System Font
tr: Sistem yazı tipi

[ctx: Custom template name]
en: Blog (Alternative)
tr: Blog (Alternatif)

[ctx: Custom template name]
en: Blank
tr: Boş

[ctx: Style variation name]
en: Whisper
tr: Fısıltı

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Secondary to Primary Fixed
tr: Üçüncüden ikinciye, ikinciden sabit birinciye

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary to Tertiary Fixed
tr: Birinciden ikinciye, ikinciden sabit üçüncüye

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary to Tertiary
tr: Birinciden ikinciye, ikinciden üçüncüye

[ctx: Style variation name]
en: Sherbet
tr: Şerbet

[ctx: Font size name]
en: 2X Large
tr: 2X büyük

[ctx: Font size name]
en: Extra Large
tr: Çok büyük

[ctx: Font size name]
en: Large
tr: Büyük

[ctx: Font size name]
en: Medium
tr: Orta

[ctx: Font size name]
en: small
tr: küçük

[ctx: Style variation name]
en: Pitch
tr: Zift

[ctx: Gradient name]
en: Dots
tr: Noktalar

[ctx: Gradient name]
en: Base to Primary
tr: Temelden birinciye

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Secondary
tr: Üçüncüden ikinciye

[ctx: Gradient name]
en: Secondary to Primary
tr: İkinciden birinciye

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary
tr: Birinciden ikinciye

[ctx: Style variation name]
en: Pilgrimage
tr: Hac

[ctx: Font size name]
en: Gigantic
tr: Devasa

[ctx: Font size name]
en: Huge
tr: Kocaman

[ctx: Font size name]
en: Tiny
tr: Minik

[ctx: Style variation name]
en: Grapes
tr: Üzüm

[ctx: Style variation name]
en: Electric
tr: Elektrik

[ctx: Style variation name]
en: Canary
tr: Kanarya

[ctx: Duotone name]
en: Default filter
tr: Varsayılan filtre

[ctx: Style variation name]
en: Block out
tr: Durdurma

[ctx: Color name]
en: Tertiary
tr: Üçüncül

[ctx: Color name]
en: Secondary
tr: İkincil

[ctx: Color name]
en: Primary
tr: Birincil

[ctx: Color name]
en: Contrast
tr: Kontrast

[ctx: Color name]
en: Base
tr: Temel

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Tertiary
tr: Birinciden üçüncüye

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Primary
tr: Üçüncüden birinciye

[ctx: Gradient name]
en: Base to Secondary to Base
tr: Temelden ikinciye, ikinciden temele

[ctx: Gradient name]
en: Secondary to Base
tr: İkinciden temele

[ctx: Style variation name]
en: Aubergine
tr: Patlıcan

[ctx: Label for a list of post tags]
en: Tags:
tr: Etiketler:

[ctx: Preposition to show the relationship between the post and its author]
en: by
tr: yazarı:

[ctx: Preposition to show the relationship between the post and its categories]
en: in
tr: kategorisi

[ctx: Verb to explain the publication status of a post]
en: Posted
tr: Yayımlandı

[ctx: Pattern title]
en: Post Meta
tr: Yazı metası

[ctx: Message explaining that there are no results returned from a search]
en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
tr: Üzgünüz, ancak arama terimlerinizle hiçbir şey eşleşmedi. Lütfen farklı anahtar kelimelerle tekrar deneyin.

[ctx: Pattern title]
en: Hidden No Results Content
tr: Gizli sonuç yok içeriği

[ctx: Title of comments section]
en: Comments
tr: Yorumlar

[ctx: Pattern title]
en: Hidden Comments
tr: Gizli yorumlar

en: Search
tr: Arama

[ctx: placeholder for search field]
en: Search...
tr: Arama...

[ctx: label]
en: Search
tr: Arama

[ctx: Message to convey that a webpage could not be found]
en: This page could not be found.
tr: Bu sayfa bulunamadı.

[ctx: Pattern title]
en: Hidden 404
tr: Gizli 404

note: Translators: WordPress link.
en: Proudly powered by %s
tr: %s gururla sunar

[ctx: Pattern title]
en: Default Footer
tr: Varsayılan alt kısım

[ctx: sample content for call to action button]
en: Get In Touch
tr: İletişime geçin

[ctx: sample content for call to action]
en: Got any book recommendations?
tr: Kitap tavsiyeleriniz var mı?

[ctx: Pattern title]
en: Call to action
tr: Eyleme geçme çağrısı

note: Author of the theme
en: the WordPress team
tr: WordPress ekibi
