Plugins - Smush Image Optimization – Optimize Images - en to sv_SE translation catalogue (600 entries)

en:  and
sv_SE:  och

en: %1$d/%2$d images were skipped because they were already optimized and %3$d/%2$d images resulted in an error
sv_SE: %1$d/%2$d bilder hoppades över eftersom de redan var optimerade och %3$d/%2$d bilder resulterade i ett fel

en: %1$s%2$d attachment%3$s that needs re-smushing | %1$s%2$d attachments%3$s that need re-smushing
sv_SE[0]: %1$s%2$d bilaga%3$s som behöver smushas om
sv_SE[1]: %1$s%2$d bilagor%3$s som behöver smushas om

en: %1$s%2$d attachment%3$s that needs smushing | %1$s%2$d attachments%3$s that need smushing
sv_SE[0]: %1$s%2$d bilaga%3$s som behöver smushas
sv_SE[1]: %1$s%2$d bilagor%3$s som behöver smushas

en: %1$s, you have %2$s%3$s%4$s! %5$s
sv_SE: %1$s, du har %2$s%3$s%4$s! %5$s

en: %d image was successfully optimized | %d images were successfully optimized
sv_SE[0]: %d bild optimerades utan problem
sv_SE[1]: %d bilder optimerades utan problem

en: %s config created successfully.
sv_SE: %s-konfiguration har skapats.

en: %s is not writable
sv_SE: %s är inte skrivbar

en: , and
sv_SE: , och

en: -/- images optimized
sv_SE: -/- bilder optimerade

en: 24/7 live WordPress support
sv_SE: Live WordPress-support dygnet runt alla dagar

en: 5.0 rating from
sv_SE: 5.0 betyg från

en: API Status
sv_SE: API-status

en: Access check failed.
sv_SE: Åtkomstkontroll misslyckades.

en: Accessibility
sv_SE: Tillgänglighet

en: Activate
sv_SE: Aktivera

en: Activating
sv_SE: Aktiverar

en: Activating CDN...
sv_SE: Aktiverar CDN…

en: Active
sv_SE: Aktiv

en: Active Media Types
sv_SE: Aktiva mediatyper

en: Active Translation
sv_SE: Aktiv översättning

en: Add Rules
sv_SE: Lägg till regler

en: Add URLs to the posts and/or pages you want to disable lazy loading on.
sv_SE: Lägg till URL:er till de inlägg och/eller sidor du vill inaktivera uppskjuten inläsning på.

en: Add page or post URLs one per line in relative format. I.e. %1$s/example-page%2$s or %1$s/example-page/sub-page/%2$s.
sv_SE: Lägg till URL:er för sidor eller inlägg, en adress per rad, som relativa adresser. D.v.s. %1$s/exempelsida%2$s eller %1$s/exempelsida/undersida/%2$s.

en: Add powerful caching and optimize your assets.
sv_SE: Lägg till kraftfull cachelagring och optimera dina filer.

en: Add statistics and the manual smush button to Gutenberg blocks that display images.
sv_SE: Lägg till statistik och en manuell smush-knapp till Gutenberg-block som visar bilder.

en: Ajax Error
sv_SE: Ajax-fel

en: All
sv_SE: Alla

en: All Done!
sv_SE: Allt klart!

en: All attachments have been smushed. Awesome!
sv_SE: Alla bilagor har smushats! Fantastiskt!

en: All images are fully optimized.
sv_SE: Alla bilder är fullt optimerade.

en: All images are properly sized
sv_SE: Alla bilder har rätt storlek

en: All images restored.
sv_SE: Alla bilder återställda.

en: Allow smushing images directly through NextGen Gallery settings.
sv_SE: Tillåt smushning av bilder direkt via inställningarna för NextGen Gallery.

en: Allow smushing images resized in WPBakery Page Builder editor.
sv_SE: Tillåt att Smush optimerar bilder som storleksändrats i redigeraren för sidbyggaren WPBakery.

en: Allow usage tracking
sv_SE: Tillåt användningsspårning

en: Almost there! To finish activating this feature you must save your settings.
sv_SE: Nästan klart! För att aktivera denna funktion måste du spara inställningarna.

en: Already Optimized
sv_SE: Redan optimerad

en: Amazon S3 support is active.
sv_SE: Amazon S3-stöd är aktivt.

en: Animation
sv_SE: Animering

en: Apply
sv_SE: Tillämpa

en: Apply Config
sv_SE: Tillämpa konfiguration

en: Apply rules
sv_SE: Tillämpa regler

en: Archives
sv_SE: Arkiv

en: Are you interested in how to make the most of this plugin? How would you like a quick 5 day email crash course with actionable advice on building your membership site? Only the info you want, no subscription!
sv_SE: Är du intresserad av hur du kan få ut det mesta av det här tillägget? Vill du ha en snabb 5-dagars intensivutbildning via e-post med praktiska råd om hur du bygger upp din medlemsbaserade webbplats? Du får bara den information du ber om, det är ingen prenumeration!

en: Are you sure you want to reset Smush’s settings back to the factory defaults?
sv_SE: Är du säker på att du vill återställa alla inställningar för Smush till standardinställningarna?

en: Are you sure you want to restore all image thumbnails to their original, non-optimized states?
sv_SE: Vill du återställa alla bildminiatyrer till deras ursprungliga, ej optimerade tillstånd?

en: As of WordPress 5.3, large image uploads are resized down to a specified max width and height. If you require images larger than 2560px, you can override this setting here.
sv_SE: Sedan WordPress 5.3 ändras automatiskt storleken på uppladdade bilder ned till en inställd största bredd och höjd. Om du behöver bilder som är större än 2560 pixlar kan du åsidosätta den inställningen här.

en: At this time, we don’t support videos. We recommend uploading your media to a third-party provider and embedding the videos into your posts/pages.
sv_SE: För närvarande saknar vi stöd för video. Vi rekommenderar att du laddar upp dina mediafiler till någon tredjepartsleverantör och bäddar in videoklippen i dina inlägg och sidor.

en: Auto-convert PNGs to JPEGs (lossy)
sv_SE: Konvertera automatiskt PNG till JPEG (destruktiv komprimering)

en: Automatic
sv_SE: Automatisk

en: Automatic Compression
sv_SE: Automatisk komprimering

en: Automatic Resizing
sv_SE: Automatisk storleksändring

en: Automatic compression
sv_SE: Automatisk komprimering

en: Automatically compress my images on upload
sv_SE: Komprimera automatiskt mina bilder vid uppladdning

en: Automatically optimize new uploads
sv_SE: Optimera automatiskt nya uppladdningar

en: Available Integrations
sv_SE: Tillgängliga integrationer

en: Available Tools
sv_SE: Tillgängliga verktyg

en: BULK SMUSH
sv_SE: MASS-SMUSHA

en: Background Images
sv_SE: Bakgrundsbilder

en: Background color
sv_SE: Bakgrundsfärg

en: Background optimization
sv_SE: Bakgrundsoptimering

en: Backup Original Images
sv_SE: Säkerhetskopiera originalbilder

en: Backup original images
sv_SE: Spara undan orginalbilder

en: Begin setup
sv_SE: Börja konfigurationen

en: Billion
sv_SE: Miljard

en: Blog
sv_SE: Blogg

en: Bulk Compression
sv_SE: Masskomprimering

en: Bulk Smush
sv_SE: Mass-smusha

en: Bulk Smush Now
sv_SE: Volymsmusha nu!

en: Bulk restore
sv_SE: Massåterställ

en: Bulk smush detects images that can be optimized and allows you to compress them in bulk.
sv_SE: Mass-smushning hittar bilder som kan optimeras och låter dig komprimera dem som en massåtgärd.

en: Bulk smushing is in progress, you need to leave this tab open until the process completes.
sv_SE: Mass-smushning pågår, du måste hålla denna flik öppen tills bearbetningen är klar.

en: By default we will lazy load all images, but you can refine this to specific media outputs too.
sv_SE: Standardinställningen är att alla bilder laddas med fördröjning. Men du kan också finjustera detta till att gälla leveransen av vissa mediafiler.

en: By default we will load the required scripts in your footer for max performance benefits. If you are having issues, you can switch this to the header.
sv_SE: Standardalternativet är att skripten som behövs laddas i din sidfot eftersom detta ger den största prestandaförbättringen. Om detta innebär några problem för dig kan du ändra detta till att använda sidhuvudet i stället.

en: By default, Smush will use the language you’d set in your %1$sWordPress Admin Settings%2$s if a matching translation is available.
sv_SE: Som standard använder Smush det språk du valt i dina inställningar för %1$sWordPress administrationssidor%2$s om en motsvarande översättning är tillgänglig.

en: By default, subsites will inherit your network settings. Choose which modules you want to allow subsite admins to override.
sv_SE: Som standard ärver underordnade webbplatser dina nätverksinställningar. Välj vilka moduler du vill tillåta att administratörer av underordnade webbplatser åsidosätter.

en: CANCEL
sv_SE: AVBRYT

en: CDN is not yet active. Configure your settings below and click Activate.
sv_SE: CDN är ännu inte aktivt. Konfigurera dina inställningar nedan och klicka på ”Aktivera”.

en: CHOOSE DIRECTORY
sv_SE: VÄLJ KATALOG

en: Can't make it work
sv_SE: Kan inte få det att fungera

en: Cancel
sv_SE: Avbryt

en: Cancel Anyway
sv_SE: Avbryt ändå

en: Cancel Scan
sv_SE: Avbryt skanning

en: Cancelling ...
sv_SE: Avbryter …

en: Categories
sv_SE: Kategorier

en: Change your config name to something recognizable.
sv_SE: Ändra ditt namn på konfiguration till någon som går att känna igen.

en: Check Complete
sv_SE: Kontroll klar

en: Check again
sv_SE: Kontrollera igen

en: Check out our other free wordpress.org plugins!
sv_SE: Kolla in våra andra gratis tillägg på wordpress.org!

en: Check status
sv_SE: Kontrollera status

en: Cheers,
sv_SE: Hälsningar,

en: Choose Directory
sv_SE: Välj katalog

en: Choose Server Type
sv_SE: Välj servertyp

en: Choose directory
sv_SE: Välj katalog

en: Choose how you want Smush to handle the original image file when you run a bulk smush.
sv_SE: Välj hur du vill att Smush ska hantera den ursprungliga bildfilen när du kör en mass-smushning.

en: Choose how you want preloading images to be displayed, as well as how they animate into view.
sv_SE: Välj hur du vill att direkthämta bilder som ska visas och vilken animering som ska användas när bilden kommer in i användarens fönster.

en: Choose how you want the non-loaded image to look.
sv_SE: Välj hur du vill att den ännu inte laddade bilden ska se ut.

en: Choose how you want us to handle your plugin data.
sv_SE: Välj hur du vill att vi ska hantera din tilläggs-data.

en: Choose the post types you want to lazy load.
sv_SE: Välj de inläggstyper du vill använda uppskjuten inläsning på.

en: Choose which directory you wish to smush. Smush will automatically include any images in subdirectories of your selected directory.
sv_SE: Välj vilken katalog du vill smusha. Smush kommer automatiskt att inkludera alla bilder i underkataloger till din valda katalog.

en: Choose which media types you want to lazy load.
sv_SE: Välj de mediatyper du vill använda uppskjuten inläsning på.

en: Choose which modules settings subsite admins have access to.
sv_SE: Välj vilka modulinställningar administratörer för underordnade webbplatser har tillgång till.

en: Choose your server type. If you don’t know this, please contact your hosting provider.
sv_SE: Välj din servertyp. Om du inte vet detta, kontakta ditt webbhotell.

en: Click to start Bulk Smushing images in Media Library
sv_SE: Klicka för att starta mass-smushning av bilder i mediabiblioteket

en: Close
sv_SE: Stäng

en: Close this dialog window
sv_SE: Stäng detta dialogfönster

en: Close this dialog.
sv_SE: Stäng denna dialog.

en: Close this modal
sv_SE: Stäng denna modal

en: Close this notice
sv_SE: Stäng denna notis

en: Color Accessibility
sv_SE: Färgtillgänglighet

en: Compress my full size images
sv_SE: Komprimera mina fullstora bilder

en: Config name
sv_SE: Namn på konfiguration

en: Configs
sv_SE: Konfigurationer

en: Configure
sv_SE: Konfigurera

en: Configure general settings for this plugin.
sv_SE: Konfigurera allmänna inställningar för detta tillägg.

en: Configure your markup for optimal page and social ranking.
sv_SE: Konfigurera din HTML-kod för optimal rankning av sidor och i sociala nätverk.

en: Confirm
sv_SE: Bekräfta

en: Content
sv_SE: Innehåll

en: Convert Images to WebP
sv_SE: Konvertera bilder till WebP

en: Convert now
sv_SE: Konvertera nu

en: Copy the generated code found below and paste it inside your http or server blocks.
sv_SE: Kopiera den genererade koden som finns nedan och klistra in den i dina HTTP- eller serverblock.

en: Couldn't process image due to bad headers. Try re-saving the image in an image editor, then upload it again.
sv_SE: Det gick inte att bearbeta bilden på grund av dåliga ”headers”. Försök att spara bilden igen i en bildredigerare och ladda upp den igen.

en: Create dynamic forms easily and quickly with our form builder.
sv_SE: Skapa dynamiska formulär snabbt och enkelt med vår formulärbyggare.

en: Created or updated configs via the Hub?
sv_SE: Skapade eller uppdaterade konfigurationer via ”Hubben”?

en: Custom
sv_SE: Anpassad

en: Dashboard
sv_SE: Adminpanel

en: Data & Settings
sv_SE: Data och inställningar

en: Deactivate
sv_SE: Inaktivera

en: Deactivate Smush?
sv_SE: Inaktivera Smush?

en: Deactivation won't delete existing %s images.
sv_SE: Inaktivering tar inte bort befintliga %s-bilder.

en: Default config
sv_SE: Standardkonfiguration

en: Delay
sv_SE: Fördröj

en: Delete
sv_SE: Ta bort

en: Delete Configuration File
sv_SE: Ta bort konfigurationsfil

en: Description
sv_SE: Beskrivning

en: Detailed stats for all the image sizes
sv_SE: Detaljerad statistik för alla bildstorlekar

en: Detect and show incorrectly sized images
sv_SE: Upptäck och visa bilder av felaktigt storlek

en: Directory Smush
sv_SE: Smush av katalog

en: Directory Smush - Choose Folder
sv_SE: Smush av katalog – välj mapp

en: Directory Smush Savings
sv_SE: Sparat med katalogsmushning

en: Disable Scaled Images
sv_SE: Inaktivera skalade bilder

en: Disable lazy loading for specific pages, posts or image classes that you wish to prevent lazyloading on.
sv_SE: Inaktivera uppskjuten inläsning för specifika sidor, inlägg eller bildklasser som du vill förhindra uppskjuten inläsning på.

en: Disable scaled images
sv_SE: Inaktivera skalade bilder

en: Disabled
sv_SE: Inaktiverad

en: Dismiss
sv_SE: Avfärda

en: Dismiss notice
sv_SE: Avfärda notis

en: Display
sv_SE: Visa

en: Display & Animation
sv_SE: Visning och animation

en: Display And Animation
sv_SE: Visning och animation

en: Display a placeholder to display instead of the actual image during lazy loading. You can choose a predefined image, or upload your own.
sv_SE: Visa en platshållare som visas i stället för bilden ifråga medan uppskjuten inläsining pågår. Du kan välja en fördefinierad bild eller ladda upp en egen.

en: Display a spinner where the image will be during lazy loading. You can choose a predefined spinner, or upload your own GIF.
sv_SE: Visa en snurra på bildens plats vid uppskjuten inläsning. Du kan välja en fördefinierad snurra eller ladda upp din egen GIF.

en: Docs
sv_SE: Dokumentation

en: Documentation
sv_SE: Dokumentation

en: Download
sv_SE: Ladda ner

en: Duration
sv_SE: Varaktighet

en: E.g. /page
sv_SE: Till exempel /sida

en: EXIF Metadata
sv_SE: EXIF-metadata

en: Email
sv_SE: E-post

en: Email Notification
sv_SE: E-postavisering

en: Empty Directory Path
sv_SE: Tom sökväg till katalog

en: Enable Amazon S3 support
sv_SE: Aktivera stöd för Amazon S3

en: Enable Gravity Forms integration
sv_SE: Aktivera Gravity Forms-integration

en: Enable Lazy Loading
sv_SE: Aktivera uppskjuten inläsning

en: Enable NextGen Gallery integration
sv_SE: Aktivera NextGen Gallery integration

en: Enable REST API support
sv_SE: Aktivera stöd för REST API

en: Enable Super Smush
sv_SE: Aktivera Super-Smush

en: Enable WPBakery Page Builder integration
sv_SE: Aktivera integration med sidbyggaren WPBakery

en: Enable automatic resizing of my images
sv_SE: Aktivera automatisk storleksändring på mina bilder

en: Enable email notification
sv_SE: Aktivera e-postavisering

en: Enable high contrast mode
sv_SE: Aktivera högt kontrastläge

en: Enable native lazy loading
sv_SE: Aktivera inbyggd uppskjuten inläsning

en: Enable support for native browser lazy loading.
sv_SE: Aktivera webbläsarens eget stöd för uppskjuten inläsning.

en: Enable the email notification
sv_SE: Aktivera e-postaviseringen

en: Enjoying %s? Try out a few of our other popular free plugins...
sv_SE: Gillar du %s? Testa några av våra andra populära gratistillägg …

en: Enjoying %s? We’d love to hear your feedback!
sv_SE: Gillar du %s? Vi vill gärna höra din feedback!

en: Error detecting language
sv_SE: Fel vid upptäckt av språk

en: Error getting file name
sv_SE: Fel vid hämtning av filnamn

en: Error in processing restore action, Fields empty.
sv_SE: Fel vid bearbetning av återställningsåtgärd, fält tomma.

en: Error posting to API: %1$s %2$s
sv_SE: Fel vid publicering till API: %1$s %2$s

en: Error posting to API: %s
sv_SE: Fel vid publicering till API: %s

en: Error: %s.
sv_SE: Fel: %s.

en: Every %d Minutes
sv_SE: Var %d:e minut

en: Fade In
sv_SE: Tona in

en: File path is empty
sv_SE: Filens sökväg är tom

en: Filter by Smush status
sv_SE: Filtrera efter Smush-status

en: Finish
sv_SE: Slutför

en: Finish Setup
sv_SE: Slutför inställning

en: Finish setup wizard
sv_SE: Slutför inställningsguide

en: Finishing setup…
sv_SE: Slutför inställning …

en: First step
sv_SE: Första steget

en: Footer
sv_SE: Sidfot

en: For any non-media library uploads, you can still use the %1$sDirectory Smush%2$s feature to compress them, they just won’t be served from the CDN.
sv_SE: För alla uppladdningar som inte skett till mediabiblioteket kan du fortfarande använda funktionen %1$sSmush av katalog%2$s för att komprimera dem. Men de kommer inte att levereras via vårt CDN.

en: Found a better plugin
sv_SE: Hittat ett bättre tillägg

en: Free Plugins
sv_SE: Gratis tillägg

en: Frontpage
sv_SE: Startsida

en: Full Size Images
sv_SE: Fullstora bilder

en: GET STARTED
sv_SE: KOM IGÅNG

en: General
sv_SE: Allmänt

en: Generate leads with pop-ups, slide-ins and email opt-ins.
sv_SE: Generera leads med popup-fönster, formulär som flyger in på sidan och erbjudanden att prenumerera på e-postutskick.

en: Get Fast!
sv_SE: Bli snabb!

en: Get Support.
sv_SE: Skaffa support.

en: Get started
sv_SE: Kom igång

en: Give us a moment while we sync the stats.
sv_SE: Ge oss ett ögonblick för att synkronisera statistiken.

en: Go to Smush Dashboard
sv_SE: Gå till Smush-adminpanel

en: Gravatars
sv_SE: Gravatarer

en: Gutenberg Support
sv_SE: Stöd för Gutenberg

en: Having trouble with Google PageSpeeds ‘properly size images’ suggestion? This feature will fix this without any coding needed!
sv_SE: Har du problem med att Google PageSpeed hela tiden föreslår att du ska ”ange lämpliga bildstorlekar”? Denna funktion löser detta utan att någon programmering behövs!

en: Header
sv_SE: Sidhuvud

en: Help make Smush better by letting our designers learn how you’re using the plugin.
sv_SE: Hjälp oss med att göra Smush bättre genom att låta våra designers veta hur du använder tillägget.

en: Here's a list of the media types that will be converted to %s format.
sv_SE: Här är en lista med mediatyper som kommer att konverteras till %s-format.

en: Here’s a list of the media types we serve from the CDN.
sv_SE: Här är en lista över de mediatyper vi levererar via vårt CDN.

en: Hey, %s!
sv_SE: Hej, %s!

en: Hi %s,
sv_SE: Hej %s,

en: How Smush CDN works?
sv_SE: Hur fungerar Smush CDN?

en: Hummingbird Page Speed Optimization
sv_SE: Hummingbird Page Speed-optimering

en: If .htaccess does not work, and you have access to vhosts.conf or httpd.conf, try this:
sv_SE: Om .htaccess inte fungerar och du har åtkomst till vhosts.conf eller httpd.conf, prova detta:

en: If you are unable to get the automated method working, follow these steps:
sv_SE: Om du inte kan få den automatiserade metoden att fungera, följ dessa steg:

en: If you no longer require your images to be hosted from our CDN, you can disable this feature.
sv_SE: Om du inte längre behöver leverera dina bilder via vårt CDN-nät kan du stänga av denna funktion.

en: If you're having issues with enabling pro features you can force the API to update your membership status here.
sv_SE: Om du har problem med att aktivera pro-funktionerna kan du tvinga API:et att uppdatera ditt medlemsstatus här.

en: If your images don’t match their containers, we’ll automatically serve a correctly sized image.
sv_SE: Om dina bilders storlek inte motsvarar deras utrymme kommer vi automatiskt att leverera en bild med korrekt storlek.

en: Ignore
sv_SE: Ignorera

en: Ignore all
sv_SE: Ignorera alla

en: Ignore this image from bulk smushing
sv_SE: Ignorera den här bilden från mass-smushning

en: Ignored
sv_SE: Ignorerad

en: Ignored.
sv_SE: Ignorerad.

en: Image
sv_SE: Bild

en: Image %d cannot be restored.
sv_SE: Bild %d kan inte återställas.

en: Image Issues
sv_SE: Bildproblem

en: Image Resize Detection
sv_SE: Detektering av storleksändring av bilder

en: Image Resizing
sv_SE: Storleksändring av bilder

en: Image Sizes
sv_SE: Bildstorlekar

en: Image check complete, you have %1$d images that need smushing. %2$sBulk smush now!%3$s
sv_SE: Bildkontrollen är klar, du har %1$d bilder som behöver smushas. %2$sMass-smusha nu!%3$s

en: Image compression complete.
sv_SE: Bildkomprimering klar.

en: Image couldn't be optimized
sv_SE: Bilden kunde inte optimeras

en: Image couldn't be smushed
sv_SE: Bilden kunde inte smushas

en: Image couldn't be smushed as the nonce verification failed, try reloading the page.
sv_SE: Bilden kunde inte smushas eftersom verifieringen av engångskoden misslyckades. Försök ladda om sidan.

en: Image not found!
sv_SE: Bild hittades inte!

en: Image not restored, Nonce verification failed.
sv_SE: Bilden inte återställd, verifieringen av nonce-sträng misslyckades.

en: Image not restored, nonce verification failed.
sv_SE: Bild inte återställd, verifiering av engångskod misslyckades.

en: Image not smushed, fields empty.
sv_SE: Bilden smushades inte, fälten tomma.

en: Image size
sv_SE:  Bildstorlek

en: Image smushed.
sv_SE: Bilder smushade.

en: Images Optimized
sv_SE: Bilder optimerade

en: Images Resized
sv_SE: Storleksändrade bilder

en: Images Smushed
sv_SE: Bilder smushade

en: Images failed to compress
sv_SE: Bilderna kunde inte komprimeras

en: Images failed to smush
sv_SE: Bilderna kunde inte smushas

en: Images smushed
sv_SE: Bilder smushade

en: Images smushed successfully
sv_SE: Bilderna smushades

en: Images will flash into view as soon as they are ready to display.
sv_SE: Bilder kommer att blixtra in i vyn så snart de är redo att visas.

en: In addition to smushing your media uploads, you may want to smush non WordPress images that are outside of your uploads directory. Get started by adding files and folders you wish to optimize.
sv_SE: Utöver att smusha dina uppladdade mediafiler kanske du vill smusha bilder som inte hör till WordPress och någon annanstans än i katalogen för uppladdningar. Börja med att lägga till filer och kataloger du vill optimera.

en: In some cases can cause the "Defer offscreen images" Google PageSpeed audit to fail. See browser compatibility %1$shere%2$s.
sv_SE: I vissa fall kan ”senarelägg bilder utanför skärmen” göra att granskningen av Google PageSpeed misslyckas. %1$sKontrollera webbläsarens kompatibilitet här%2$s.

en: Inactive
sv_SE: Inaktiv

en: Include/Exclude
sv_SE: Inkludera/exkludera

en: Included Post Types
sv_SE: Inkluderade inläggstyper

en: Included image sizes
sv_SE: Inkluderade bildstorlekar

en: Incomplete setup
sv_SE: Ofullständig installation

en: Incorrect image id
sv_SE: Felaktigt bild-ID

en: Increase the visibility and accessibility of elements and components to meet WCAG AAA requirements.
sv_SE: Öka synligheten och tillgängligheten för element och komponenter för att klara kraven i WCAG AAA.

en: Initializing restore...
sv_SE: Initierar återställning…

en: Install Plugin
sv_SE: Installera tillägg

en: Integrate with powerful third-party providers and make compression even easier.
sv_SE: Integrera med kraftfulla tredjepartsleverantörer och gör komprimering ännu enklare.

en: Integrations
sv_SE: Integrationer

en: Invalid API service.
sv_SE: Ogiltig API-tjänst.

en: Join WPMU DEV to use this feature
sv_SE: Gå med WPMU DEV för att använda denna funktion

en: Keep
sv_SE: Behåll

en: Keep Data On Uninstall
sv_SE: Behåll data vid avinstallation

en: Keywords
sv_SE: Nyckelord

en: Lazy Load
sv_SE: Uppskjuten inläsning

en: Lazy loading is active.
sv_SE: Uppskjuten inläsning är aktivt.

en: Learn More
sv_SE: Lär dig mer

en: Learn more
sv_SE: Läs mer

en: Learn more about Pro
sv_SE: Lär dig mer om Pro

en: Learn why Smush Pro is the best image optimization plugin.
sv_SE: Lär dig varför Smush Pro är det bästa tillägget för bildoptimering.

en: Lets you check if any images can be further optimized. Useful after changing settings.
sv_SE: Låter dig kontrollera om några bilder kan optimeras ytterligare. Användbar efter att ha ändrat inställningarna.

en: Load Scripts In Footer
sv_SE: Ladda skript i sidfot

en: Loading tutorials...
sv_SE: Laddar in handledningar …

en: Local WebP
sv_SE: Lokal WebP

en: Log In
sv_SE: Logga in

en: Made a mistake? Use this feature to restore your image thumbnails to their original state.
sv_SE: Gjort ett misstag? Använd denna funktion för att återställa dina bildminiatyrer till deras ursprungliga tillstånd.

en: Made with %s by WPMU DEV
sv_SE: Gjort med %s av WPMU DEV

en: Manage Galleries
sv_SE: Hantera gallerier

en: Manage Plugins
sv_SE: Hantera tillägg

en: Manual
sv_SE: Manuellt

en: Max height
sv_SE: Max höjd

en: Max width
sv_SE: Max bredd

en: Media Library
sv_SE: Mediabibliotek

en: Media Types
sv_SE: Mediatyper

en: Method
sv_SE: Metod

en: Method %s does not exist.
sv_SE: Metod %s finns inte.

en: Missing config ID
sv_SE: Konfigurations-ID saknas

en: Missing config data
sv_SE: Konfigurationsdata saknas

en: Missing configs data
sv_SE: Konfigurationsdata saknas

en: Missing file path.
sv_SE: Sökväg till fil saknas.

en: Module %s does not exist.
sv_SE: Modul %s finns inte.

en: Name
sv_SE: Namn

en: Name and Description
sv_SE: Namn och beskrivning

en: Native Lazy Load Enabled
sv_SE: Inbyggd uppskjuten inläsning aktiverad

en: Native lazy load
sv_SE: Inbyggt stöd för uppskjuten inläsning

en: Navigate
sv_SE: Navigera

en: Need Help?
sv_SE: Behöver du hjälp?

en: Need to revert back to the default settings? This button will instantly reset your settings to the defaults.
sv_SE: Behöver du återgå till standardinställningarna? Denna knapp återställer dina inställningar direkt till standardvärdena.

en: Needs upgrade
sv_SE: Behöver uppgraderas

en: New
sv_SE: Nytt

en: Newly uploaded images will be automatically converted to %s.
sv_SE: Nyliga uppladdade bilder kommer automatiskt att konverteras till %s.

en: Next
sv_SE: Nästa

en: Next, click Check Status button below to see if it's working.
sv_SE: Klicka sedan på knappen ”Kontrollera status” nedan för att se om det fungerar.

en: No
sv_SE: Nej

en: No attachment ID was provided.
sv_SE: Inget ID för bilaga har angetts.

en: No attachment ID was received
sv_SE: Inget ID för bilaga togs emot

en: No attachment ID was received.
sv_SE: Inget ID för bilaga togs emot.

en: No attachments found - Upload some images
sv_SE: Inga bilagor hittades - Ladda upp några bilder

en: No file data found in image meta
sv_SE: Inga fildata hittades i bildens metadata

en: No images available to restore
sv_SE: Inga bilder tillgängliga att återställa

en: No limits, no restrictions
sv_SE: Inga gränser, inga begränsningar

en: No longer wish to use this feature? Turn it off instantly by hitting Deactivate.
sv_SE: Vill du inte längre använda denna funktion? Stäng av den direkt genom att trycka på ”Inaktivera”.

en: No thanks
sv_SE: Nej tack

en: Nonce verification failed
sv_SE: Verifiering av engångskod misslyckades

en: Nonce verification failed.
sv_SE: Verifiering av engångskod misslyckades.

en: None
sv_SE: Ingen

en: Not processed
sv_SE: Inte behandlad

en: Not using your language, or have improvements? Help us improve translations by providing your own improvements %1$shere%2$s.
sv_SE: Saknar vi ditt språk eller kan något förbättras? Hjälp oss att förbättra översättningarna genom att %1$sskicka in egna strängar här%2$s.

en: Note: By default we will store a copy of your original uploads just in case you want to revert in the future - you can turn this off at any time.
sv_SE: Observera: som standard lagrar vi en kopia av dina ursprungliga uppladdningar om du skulle vilja återställa i framtiden – du kan stänga av detta när som helst.

en: Note: For this feature to work your theme’s background images must be declared correctly using the default %1$swp_attachment%2$s functions.
sv_SE: Obs: För att denna funktion ska fungera måste ditt temas bakgrundsbilder vara deklarerade på rätt sätt med standardfunktionerna %1$swp_attachment%2$s.

en: Note: For this process to happen automatically you need automatic smushing enabled.
sv_SE: Obs: För att denna process ska ske automatiskt måste du aktivera automatisk smushning.

en: Note: Images served via the Smush CDN are automatically resized to fit their containers, these will be skipped.
sv_SE: Obs: Bilder som levereras via Smush CDN-nät storleksändras automatiskt för att passa i sina respektive behållare. Därför ignoreras dessa.

en: Note: It’s not always easy to make this happen, fix up what you can.
sv_SE: Obs: Det är inte alltid lätt att få detta att fungera. Försök lösa det du klarar.

en: Note: Smush will pre-fill the srcset attribute with missing image sizes so for this feature to work, those must be declared properly by your theme and page builder using the %1$scontent width%2$s variable.
sv_SE: Obs: Smush fyller i saknade bildstorlekar i srcset i förväg. För att denna funktion ska fungera måste de därför deklareras korrekt av ditt tema och din sidbyggare med hjälp av variabeln %1$scontent width%2$s.

en: Note: Smush will use the %1$srest_pre_echo_response%2$s hook to filter images in REST API responses.
sv_SE: Observera: Smush använder åtgärds-hooken %1$srest_pre_echo_response%2$s för att filtrera bilder i REST API-svar.

en: Note: The highlighting will only be visible to administrators – visitors won’t see the highlighting.
sv_SE: Observera: markeringen är bara synlig för administratörer – besökare ser inte markeringen.

en: Note: Usage tracking is completely anonymous. We are only tracking what features you are/aren’t using to make our feature decisions more informed.
sv_SE: Obs: Spårningen av användningen är helt anonym. Vi registrerar bara vilka funktioner du använder eller inte för att kunna fatta bättre underbyggda beslut om olika funktioner.

en: Note: We will only automatically compress the image sizes selected above.
sv_SE: Observera: endast de bildstorlekar som väljs ovan kommer vi att komprimera automatiskt.

en: Note: You can find all the images which couldn't be restored (still smushed) in your %1$sMedia Library%2$s.
sv_SE: Obs: Du hittar alla bilder som inte kunde återställas (fortfarande smushade) i %1$smediabiblioteket%2$s.

en: Note: You won’t lose any images by deactivating, all of your attachments are still stored locally on your own server.
sv_SE: Observera: du förlorar inga bilder när du inaktiverar. Alla dina bilagor lagras fortfarande lokalt på din egen server.

en: Once the image has loaded, choose how you want the image to display when it comes into view.
sv_SE: Välj hur du vill att bilden efter att den laddats, ska visas när den kommer in i webbläsarens fönster.

en: Once you upload images, reload this page and start playing!
sv_SE: Efter att du laddat upp dina bilder, laddar du om denna sida och börja testa!

en: Optimize original images
sv_SE: Optimera originalbilder

en: Optimize unlimited images with Smush Pro
sv_SE: Optimera obegränsade bilder med Smush Pro

en: Original Images
sv_SE: Originalbilder

en: Other
sv_SE: Annat

en: Output Locations
sv_SE: Platser för utmatning

en: Overcap
sv_SE: Överlappning

en: Oversized
sv_SE: Överdimensionerad

en: PNG to JPEG Conversion
sv_SE: Konvertering från PNG till JPEG

en: PNG to JPEG savings
sv_SE: Sparat med hjälp av konvertering från PNG till JPEG

en: PNG to JPG
sv_SE: PNG till JPG

en: Pages
sv_SE: Sidor

en: Permissions
sv_SE: Behörigheter

en: Photos often store camera settings in the file, i.e., focal length, date, time and location. Removing EXIF data reduces the file size. Note: it does not strip SEO metadata.
sv_SE: Fotofiler lagrar ofta information om kamerainställningar i filen, t.ex. brännvidd, datum, tid och plats. Filstorleken minskas om dessa EXIF-data tas bort. Obs: funktionen tar inte bort SEO-metadata.

en: Placeholder
sv_SE: Platshållare

en: Placeholder image
sv_SE: Platshållarbild

en: Play
sv_SE: Spela

en: Please contact our %1$ssupport%2$s team if the issue persists.
sv_SE: Kontakta vårt %1$ssupport%2$s-team om problemet kvarstår.

en: Plugin
sv_SE: Tillägg

en: Plugin: Smush
sv_SE: Tillägg: Smush

en: Plugins
sv_SE: Tillägg

en: Post Thumbnail
sv_SE: Inläggsminiatyr

en: Post Types
sv_SE: Inläggstyper

en: Post, Pages & URLs
sv_SE: Inlägg, sidor och URL:er

en: Posts
sv_SE: Inlägg

en: Potential Phar PHP Object Injection detected
sv_SE: Möjlig Phar PHP-objektinjektion upptäckt

en: Premium Support
sv_SE: Premiumsupport

en: Premium WordPress plugins
sv_SE: Premium WordPress-tillägg

en: Preset Configs
sv_SE: Förinställda konfigurationer

en: Previous
sv_SE: Föregående

en: Privacy Policy
sv_SE: Integritetspolicy

en: Pro Features
sv_SE: Pro-funktioner

en: Quit
sv_SE: Sluta

en: Quit setup
sv_SE: Avsluta inställning

en: RESUME
sv_SE: ÅTERSTARTA

en: Rate Smush
sv_SE: Betygsätt Smush

en: Rate our plugin
sv_SE: Betygsätt vårt tillägg

en: Re-Check Images
sv_SE: Kontrollera bilderna igen

en: Re-check status
sv_SE: Kontrollera status igen

en: Read article
sv_SE: Läs artikeln

en: Recommended performance config for every site.
sv_SE: Rekommenderad prestandakonfiguration för varje webbplats.

en: Reduced by %1$s (%2$01.1f%%)
sv_SE: Reducerad med %1$s (%2$01.1f%%)

en: Reduced by %1$s (%2$s)
sv_SE: Reducerad med %1$s (%2$s)

en: Reload Apache.
sv_SE: Ladda om Apache.

en: Reload NGINX.
sv_SE: Ladda om NGINX.

en: Remove
sv_SE: Ta bort

en: Remove file
sv_SE: Ta bort fil

en: Rename Config
sv_SE: Byt namn på konfiguration

en: Renew Membership
sv_SE: Förnya medlemskap

en: Required fields are missing.
sv_SE: Obligatoriska fält saknas.

en: Reset Factory Settings
sv_SE: Återställ fabriksinställningar

en: Reset Settings
sv_SE: Återställ inställningar

en: Reset settings
sv_SE: Återställ inställningar

en: Resize, optimize and compress all of your images to the max.
sv_SE: Storleksändra, optimera och komprimera alla dina bilder till max.

en: Resmush
sv_SE: Smusha igen

en: Restore
sv_SE: Återställ

en: Restore Thumbnails
sv_SE: Återställ miniatyrer

en: Restore complete
sv_SE: Återställning slutförd

en: Restore original image
sv_SE: Återställ originalbild

en: Restoring %s image | Restoring %s images
sv_SE[0]: Återställer %s bild
sv_SE[1]: Återställer %s bilder

en: Restoring all images
sv_SE: Återställer alla bilder

en: Restoring image...
sv_SE: Återställer bild…

en: Restoring images...
sv_SE: Återställer bilder…

en: Resume
sv_SE: Återstarta

en: Resume scan
sv_SE: Återstarta skanning

en: Resume scan.
sv_SE: Återuppta genomsökningen.

en: Retry
sv_SE: Försök igen

en: Roadmap
sv_SE: Vägkarta

en: Save
sv_SE: Spara

en: Save & Activate
sv_SE: Spara och aktivera

en: Save Config
sv_SE: Spara konfiguration

en: Save changes
sv_SE: Spara ändringar

en: Save config
sv_SE: Spara konfiguration

en: Saving
sv_SE: Sparar

en: Saving changes...
sv_SE: Sparar ändringar…

en: Savings
sv_SE: Besparing

en: Scan Failed!
sv_SE: Skanning misslyckades!

en: Scripts
sv_SE: Skript

en: Secure and protect your site from malicious hackers and bots.
sv_SE: Säkra och skydda din webbplats från skadliga hackare och robotar.

en: See Plans
sv_SE: Se paket

en: Select
sv_SE: Välj

en: Select a directory you'd like to Smush.
sv_SE: Välj en katalog som du vill smusha.

en: Select an image to view Smush stats.
sv_SE: Välj en bild för att visa Smush-statistik.

en: Selected:
sv_SE: Valda:

en: Serve background images from the CDN
sv_SE: Betjäna bakgrundsbilder från CDN

en: Serve next-gen WebP images (without Smush CDN)
sv_SE: Leverera den nya generationen WebP-bilder (utan användning av Smuch CDN)

en: Server Configuration
sv_SE: Serverkonfiguration

en: Server Type
sv_SE: Servertyp

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Setup
sv_SE: Ställ in

en: Show Smush stats in Gutenberg blocks
sv_SE: Visa Smush-statistik i Gutenberg-blocken

en: Show in bulk Smush
sv_SE: Visa i mass-smushning

en: Showing 20 of %d failed optimizations. Fix or remove these images and run another Directory Smush.
sv_SE: Visar 20 av %d misslyckade optimeringar. Åtgärda eller ta bort dessa bilder och kör katalog-smushning en gång till.

en: Sites Optimized
sv_SE: Webbplatser optimerade

en: Skip & Deactivate
sv_SE: Hoppa över och inaktivera

en: Skip ignored file.
sv_SE: Hoppa över ignorerad fil.

en: Skip this, I’ll set it up later
sv_SE: Hoppa över detta, jag ställer in det senare

en: Skipped animated file.
sv_SE: Hoppade över animerad fil.

en: Skipped due to a timeout error. You can increase the request timeout to make sure Smush has enough time to process larger files. define('WP_SMUSH_TIMEOUT', 150);
sv_SE: Hoppades över på grund av ett timeout-fel. Du kan öka timeout-tiden för att vara säker på att Smush har tillräckligt med tid att hantera större filer. define('WP_SMUSH_TIMEOUT', 150);

en: Skipped with wp_smush_image filter
sv_SE: Hoppade över med filtret ”wp_smush_image”

en: SmartCrawl Search Engine Optimization
sv_SE: SmartCrawl sökmotoroptimering

en: Smush Free was deactivated. You have Smush Pro active!
sv_SE: Gratisversionen av Smush inaktiverades. Du har Smush Pro aktiverat!

en: Smush Logo
sv_SE: Smush-logga

en: Smush Now
sv_SE: Smusha nu

en: Smush Now!
sv_SE: Smusha nu!

en: Smush Onboarding Modal
sv_SE: Modalt fönster för att komma igång med Smush

en: Smush Pro requires the WPMU DEV Dashboard plugin to unlock pro features. Please make sure you have installed, activated and logged into the Dashboard.
sv_SE: Smush Pro behöver tillägget ”WPMU DEV Dashboard” för kunna öppna Pro-funktionerna. Se till att du har installerat och aktiverat tillägget och loggat in i din kontrollpanel.

en: Smush Stats
sv_SE: Statistik för Smush

en: Smush Updated Modal
sv_SE: Modalt fönster om att Smush uppdaterats

en: Smush can automatically replace image URLs when fetched via REST API endpoints.
sv_SE: Smush kan automatiskt ersätta URL:er för bilder när de hämtas via REST API-ändpunkter.

en: Smush data corrupted, try again.
sv_SE: Smush data skadad, försök igen.

en: Smush data.
sv_SE: Smush-data.

en: Smush image including original file
sv_SE: Smusha bild inklusive ursprunglig fil

en: Smush images that aren't located in your uploads folder.
sv_SE: Smusha bilder som inte ligger i din uppladdningsmapp.

en: Smush individual images via your %1$sMedia Library%2$s
sv_SE: Smusha enskilda bilder via ditt %1$smediabibliotek%2$s

en: Smush looks for additional savings and automatically converts PNG files to JPEG if it will further reduce the size without a visible drop in quality. Now that's smart image compression.
sv_SE: Smush letar efter ytterligare besparingar och konverterar automatiskt PNG-filer till JPEG om detta kan får ner storleken ytterligare utan synbar kvaltetsförsämring. Det är vad vi kallar smart bildkomprimering.

en: Smush stats
sv_SE: Smush statistik

en: Smush will automatically check for any images that need re-smushing.
sv_SE: Smush kontrollerar automatiskt om det finns bilder som behöver smushas igen.

en: Smush: All images
sv_SE: Smush: Alla bilder

en: Smush: Bulk ignored
sv_SE: Smush: Massåtgärd ignorerades

en: Smush: Not processed
sv_SE: Smush: inte bearbetad

en: Smushing all images
sv_SE: Smushar alla bilder

en: Smushing first %d images
sv_SE: Smushar de första %d bilderna

en: Smushing image ID: %d | Smushing images %s
sv_SE[0]: Smushar bild-ID: %d

en: Smushing image...
sv_SE: Smushar bild …

en: Smushing in progress
sv_SE: Smushning pågår

en: Smushing in progress...
sv_SE: Smushning pågår …

en: Something went wrong with the request.
sv_SE: Något gick fel med förfrågningen.

en: Something went wrong with the request. Please reload the page and try again.
sv_SE: Något gick fel med förfrågan. Ladda om sidan och försök igen.

en: Spinner
sv_SE: Snurra

en: Spinner image
sv_SE: Snurra

en: Step %s
sv_SE: Steg %s

en: Still having trouble?
sv_SE: Har du fortfarande problem?

en: Stop current bulk smush process.
sv_SE: Stoppa nuvarande mass-smushningsprocess.

en: Streamline your images with Smush CDN
sv_SE: Effektivisera din bildhantering med Smush CDN

en: Strip my image metadata
sv_SE: Ta bort min bildmetadata

en: Submit & Deactivate
sv_SE: Skicka och inaktivera

en: Subsite Controls
sv_SE: Kontroller för underordnad webbplats

en: Subsite admins can override all module settings.
sv_SE: Administratörer för underordnade webbplatser kan åsidosätta alla modulinställningar.

en: Subsite admins can't override any module settings and will always inherit your network settings.
sv_SE: Administratörer för underordnade webbplatser kan inte åsidosätta några modulinställningar och kommer alltid ärva dina nätverksinställningar.

en: Super-Smushed images
sv_SE: Supersmushade bilder

en: Supported Media Types
sv_SE: Mediatyper som stöds

en: Tags
sv_SE: Etiketter

en: Terms of Service
sv_SE: Användarvillkor

en: Thanks :)
sv_SE: Tack :)

en: The .htaccess file doesn't contain the WebP rules from Smush.
sv_SE: Filen .htaccess innehåller inte WebP-reglerna från Smush.

en: The config name is required
sv_SE: Namn på konfiguration är obligatoriskt

en: The configs file is required
sv_SE: Konfigurationsfilen är obligatorisk

en: The file must be a JSON.
sv_SE: Filen måste vara en JSON.

en: The given config ID does not exist
sv_SE: Angivet ID på konfigurationen finns inte

en: The number of images successfully compressed.
sv_SE: Antalet bilder som har komprimerats.

en: The number of images unsuccessfully compressed.
sv_SE: Antalet bilder som misslyckades att komprimeras.

en: The page these settings belong to is missing.
sv_SE: Sidan dessa inställningar tillhör saknas.

en: The rules have been applied successfully.
sv_SE: Reglerna har tillämpats.

en: The tab these settings belong to is missing.
sv_SE: Fliken som dessa inställningar tillhör saknas.

en: The widget has been removed. Smush tutorials can still be found in the %1$sTutorials tab%2$s any time.
sv_SE: Widgeten har tagits bort. Du hittar fortfarande guider för Smush under %1$sfliken Guider%2$s när som helst.

en: There was a problem getting the selected directories
sv_SE: Ett problem inträffade med åtkomsten till de valda katalogerna

en: There was an error decoding the file.
sv_SE: Ett fel uppstod när filen skulle avkodas.

en: There was an error getting the contents of the file.
sv_SE: Det uppstod ett fel att hämta innehållet i filen.

en: This feature stops offscreen images from loading until a visitor scrolls to them. Make your page load faster, use less bandwidth and fix the “defer offscreen images” recommendation from a Google PageSpeed test.
sv_SE: Denna funktion förhindrar att bilder som befinner sig utanför skärmvyn hämtas tills användaren rullar fram till bildens plats. Dina sidor laddas därmed snabbare, använder mindre datatrafik och löser rekommendationen från Google PageSpeed om att senarelägga laddning av bilder utanför skärmen.

en: This image is too large for its container. Adjust the image dimensions to %1$s x %2$spx for optimal results.
sv_SE: Denna bild är för stor för sin behållare. Justera bildens dimensioner till %1$s x %2$spx för optimala resultat.

en: This image is too small for its container. Adjust the image dimensions to %1$s x %2$spx for optimal results.
sv_SE: Denna bild är för liten för sin behållare Justera bildens dimensioner till %1$s x %2$spx för optimala resultat.

en: This stage is already completed.
sv_SE: Detta steg är redan slutfört.

en: This user can not delete all AVIF images.
sv_SE: Denna användare kan inte ta bort alla AVIF-bilder.

en: This user can not delete all WebP images.
sv_SE: Denna användare kan inte ta bort alla WebP-bilder.

en: This will add functionality to your website that highlights images that are either too large or too small for their containers.
sv_SE: Detta alternativ lägger till funktioner på din webbplats för att påvisa bilder som är för stora eller för små för sina respektive utrymmen.

en: Timeout error. You can increase the request timeout to make sure Smush has enough time to process larger files. `define('WP_SMUSH_TIMEOUT', 150);`
sv_SE: Timeout-fel. Du kan öka timeout-tiden för begäran för att vara säker på att Smush har tillräckligt med tid att hantera större filer. `define('WP_SMUSH_TIMEOUT', 150);`

en: To use this feature you need be using Gravity Forms.
sv_SE: För att använda denna funktion måste du använda Gravity Forms.

en: To use this feature you need be using WPBakery Page Builder.
sv_SE: För att använda denna funktion måste du använda WPBakery Page Builder.

en: To use this feature you need to be using NextGen Gallery.
sv_SE: För att använda denna funktion måste du använda NextGen Gallery.

en: To use this feature you need to install WP Offload Media and have an Amazon S3 account setup.
sv_SE: För att använda den här funktionen måste du installera ”WP Offload Media” och ha ett konto hos ”Amazon S3” konfigurerat.

en: To use this feature you need to install and activate the Gutenberg plugin.
sv_SE: För att använda denna funktion måste du installera och aktivera tillägget Gutenberg.

en: Too many requests, please try again in a moment.
sv_SE: För många förfrågningar, försök igen om ett ögonblick.

en: Tools
sv_SE: Verktyg

en: Total Savings
sv_SE: Totala besparingar

en: Total savings
sv_SE: Total sparat

en: Translations
sv_SE: Översättningar

en: Troubleshooting
sv_SE: Felsökning

en: Try The Hub
sv_SE: Testa hubben

en: Tutorials
sv_SE: Guider

en: Type
sv_SE: Typ

en: UNLOCK NOW WITH PRO
sv_SE: LÅS UPP NU MED PRO

en: UPGRADE TO PRO
sv_SE: UPPGRADERA TILL PRO

en: UPLOAD IMAGES
sv_SE: LADDA UPP BILDER

en: Unable to restore image
sv_SE: Det går inte att återställa bilden

en: Unable to smush image, %s
sv_SE: Det går inte att smusha bilden, %s

en: Unauthorized
sv_SE: Obehörig

en: Undefined
sv_SE: Odefinierat

en: Undersized
sv_SE: Underdimensionerad

en: Uninstallation
sv_SE: Avinstallation

en: Unknown API error
sv_SE: Okänt API-fel

en: Update API status
sv_SE: Uppdatera API-status

en: Updating Stats
sv_SE: Uppdaterar statistik

en: Updating the config list…
sv_SE: Uppdaterar listan med konfigurationer …

en: Upgrade
sv_SE: Uppgradera

en: Upgrade For %s Off!
sv_SE: Uppgradera för %s rabatt!

en: Upgrade to Pro
sv_SE: Uppgradera till Pro

en: Upgrade to Smush Pro
sv_SE: Uppgradera till Smush Pro

en: Upgrading to Pro will get you the following benefits.
sv_SE: Uppgradering till Pro ger dig följande fördelar.

en: Upload
sv_SE: Ladda upp

en: Upload file
sv_SE: Ladda upp fil

en: Usage Tracking
sv_SE: Användningsspårning

en: Use Tools for extra configurations.
sv_SE: Använd verktyg för extra konfigurationer.

en: User can not modify options
sv_SE: Användare kan inte modifiera alternativ

en: Validating...
sv_SE: Validerar …

en: View All
sv_SE: Visa alla

en: View Details
sv_SE: Visa detaljer

en: View Full Report
sv_SE: Visa fullständig rapport

en: View Smush Documentation
sv_SE: Visa dokumentation om Smush

en: View Stats
sv_SE: Visa statistik

en: View Tools
sv_SE: Visa verktyg

en: View all
sv_SE: Visa alla

en: View details
sv_SE: Visa detaljer

en: View features
sv_SE: Visa funktioner

en: View item in Media Library
sv_SE: Visa objekt i mediabiblioteket

en: We could not find any images in the selected directory.
sv_SE: Vi kunde inte hitta några bilder i den valda katalogen.

en: We couldn't find the metadata for the image, possibly the image has been deleted.
sv_SE: Vi kunde inte hitta metadata för bilden, möjligen har bilden blivit borttagen.

en: We couldn't process the image, fields empty.
sv_SE: Vi kunde inte bearbeta bilden, fälten tomma.

en: We haven’t found any images in your media library yet so there’s no smushing to be done!
sv_SE: Vi har inte hittat några bilder i ditt mediabibliotek, så det går inte att smusha än!

en: We successfully verified your membership, all the Pro features should work completely.
sv_SE: Vi har verifierat ditt medlemskap, alla Pro-funktionerna bör fungera fullständigt.

en: We're happy that you've chosen to install %s!
sv_SE: Vi är glada att du valde att installera %s!

en: WebP files were deleted successfully.
sv_SE: WebP-filer togs bort.

en: When you compress a PNG, Smush will check if converting it to JPEG could further reduce its size.
sv_SE: När du komprimerar en PNG kommer Smush att kontrollera om en konvertering till JPEG kan minska dess storlek ytterligare.

en: When you uninstall the plugin, what do you want to do with your settings? You can save them for next time, or wipe them back to factory settings.
sv_SE: Hur vill du göra med dina inställningar när du avinstallerar tillägget? Du kan behålla dem till nästa gång, eller rensa dem och återgå till grundinställningarna.

en: When you upload images to your site, Smush can automatically optimize and compress them for you saving you having to do this manually.
sv_SE: När du laddar upp bilder till din webbplats kan Smush automatiskt optimera och komprimera dem så att du inte behöver göra detta manuellt.

en: When you upload images to your site, we will automatically optimize and compress them for you.
sv_SE: När du laddar upp bilder till din webbplats kommer vi automatiskt att optimera och komprimera dem åt dig.

en: Where possible we will serve background images declared with CSS directly from the CDN.
sv_SE: Där det är möjligt kommer vi att skicka bakgrundsbilder som deklarerats via CSS direkt från CDN.

en: Widgets
sv_SE: Widgetar

en: WordPress generates multiple image thumbnails for each image you upload. Choose which of those thumbnail sizes you want to include when bulk smushing.
sv_SE: WordPress genererar flera miniatyrbilder för varje bild du laddar upp. Välj vilka av dessa miniatyrstorlekar du vill inkludera när du mass-smushar.

en: Yay! All images are optimized as per your current settings.
sv_SE: Jippie! Alla bilder är optimerade enligt dina nuvarande inställningar.

en: Yes
sv_SE: Ja

en: You are already using this plugin.
sv_SE: Du använder redan detta tillägg.

en: You can also have Smush compress your original images - this is helpful if your theme serves full size images.
sv_SE: Du kan också låta Smush komprimera dina originalbilder – det är användbart om ditt tema levererar bilder i full storlek.

en: You can easily apply configs to multiple sites at once via
sv_SE: Du kan enkelt tillämpa konfigurationer på flera webbplatser samtidigt via

en: You don't have permission to do this.
sv_SE: Du har inte behörighet att göra detta.

en: You don't have permission to work with uploaded files.
sv_SE: Du har inte behörighet att arbete med uppladdade filer.

en: You have %1$s%2$s%3$s. %4$s
sv_SE: Du har %1$s%2$s%3$s. %4$s

en: You have %d images that needs compressing!
sv_SE: Du har %d bilder som behöver komprimeras!

en: You have images that need smushing. %1$sBulk smush now!%2$s
sv_SE: Du har bilder som behöver smushas. %1$sMass-smusha nu!%2$s

en: You have multiple WordPress image optimization plugins installed. This may cause unpredictable behavior while optimizing your images, inaccurate reporting, or images to not display. For best results use only one image optimizer plugin at a time. These plugins may cause issues with Smush:
sv_SE: Du har flera WordPress-tillägg för bildoptimering installerade samtidigt. Det kan leda till oförutsägbart beteende när försöker optimera dina bilder, ge fel i rapporteringen eller leda till att bilder inte visas. För bästa resultat bör du endast använda ett tillägg för  bildoptimering åt gången. Följande tillägg kan orsaka problem om de används samtidigt som Smush:

en: You're almost through your CDN bandwidth limit. Please contact your administrator to upgrade your Smush CDN plan to ensure you don't lose this service
sv_SE: Du har nästan utnyttjat hela din tillgängliga bandbredd för vårt CDN-nät. Kontakta din administratör för att uppgradera ditt paket för Smush CDN för att säkerställa att denna tjänst inte stängs av

en: You've gone through your CDN bandwidth limit, so we’ve stopped serving your images via the CDN. Contact your administrator to upgrade your Smush CDN plan to reactivate this service
sv_SE: Du överskridit hela din tillgängliga bandbredd för vårt CDN-nät. Därför har vi slutat att leverera dina bilder via vårt CDN. Kontakta din administratör för att uppgradera ditt paket för Smush CDN för att återaktivera tjänsten

en: You've smushed %d images in total.
sv_SE: Du har smushat totalt %d bilder.

en: Your bulk restore has finished running.
sv_SE: Din massåterställning har slutförts.

en: Your bulk restore is still in progress, please leave this tab open while the process runs.
sv_SE: Din massåterställning pågår fortfarande. Lämna den här fliken öppen medan processen körs.

en: Your media is currently being served from the WPMU DEV CDN.
sv_SE: Din media betjänas för närvarande från WPMU DEV CDN.

en: Your media is currently being served from the WPMU DEV CDN. Bulk and Directory smush features are treated separately and will continue to run independently.
sv_SE: Dina mediafiler levereras för närvarande från CDN-nätet som tillhör WPMU DEV. Funktionerna för mass-smush och katalog-smush hanteras separat och fortsätter att fungera oberoende av detta.

en: Your membership couldn't be verified.
sv_SE: Ditt medlemskap kunde inte verifieras.

en: Your settings have been updated
sv_SE: Dina inställningar har uppdaterats

en: Your settings have been updated!
sv_SE: Dina inställningar har uppdaterats!

en: Your theme must be using the wp_footer() function.
sv_SE: Ditt tema måste använda funktionen wp_footer().

en: Your theme must be using the wp_head() function.
sv_SE: Ditt tema måste använda funktionen wp_head().

en: [WPMUDEV API] Skipped sync due to API error exponential backoff.
sv_SE: [WPMUDEV API] Hoppade över synkronisering på grund av API-felet exponentiell begränsning.

en: contact support
sv_SE: kontakta support

en: customers
sv_SE: kunder

en: image could not be smushed.
sv_SE: bild kunde inte smushas.

en: images could not be smushed.
sv_SE: bilder kunde inte smushas.

en: images optimized
sv_SE: bilder optimerade

en: images smushed
sv_SE: bilder smushade

en: images were successfully restored but some were unrecoverable. You can try again, or re-upload these images.
sv_SE: bilder återställdes utan problem, men vissa kunde inte återställas. Du kan försöka igen eller ladda upp de bilderna igen.

en: images were successfully restored.
sv_SE: bilder återställdes utan problem.

en: min read
sv_SE: min. läsning

en: none
sv_SE: ingen

en: {{smushed}}/{{total}} images were successfully compressed, {{errors}} encountered issues.
sv_SE: {{smushed}}/{{total}} bilder komprimerades utan problem, {{errors}} stötte på problem.
