Plugins - UpdraftPlus WordPress Backup Plugin - Stable (latest release) - en to tr translation catalogue (1629 entries)

en:  Your hosting provider only allows you to take one incremental backup per day.
tr:  Barındırma hizmeti sağlayıcınız günde yalnız bir artımlı yedek almanıza izin veriyor.

en: "%s" has no primary key, manual change needed on row %s.
tr: "%s" içinde birincil anahtar yok. %s satırında el ile değişiklik gerekiyor.

[ctx: "tenant" is a term used with OpenStack storage - Google for "OpenStack tenant" to get more help on its meaning]
en: tenant
tr: kiracı

en: %d token | %d tokens
tr[0]: %d jeton
tr[1]: %d jeton

en: %s (%s used)
tr: %s (%s kullanılıyor)

en: %s - could not back this entity up; the corresponding directory does not exist (%s)
tr: %s. Bu birim yedeklenemedi. İlgili klasör bulunamadı (%s)

en: %s Error
tr: %s Hatası

en: %s Error: Failed to initialise
tr: %s Hata : Hazırlanamadı

en: %s Error: Failed to open local file
tr: %s Hatası: Yerel dosya açılamadı

en: %s Error: Failed to upload
tr: %s Hatası: Yüklenemedi

en: %s access key
tr: %s erişim anahtarı

en: %s add-on not found
tr: %s eklentisi bulunamadı

en: %s archives remain
tr: %s arşiv kaldı

en: %s authentication
tr: %s kimlik doğrulaması

en: %s authentication code:
tr: %s yetkilendirme kodu:

en: %s authentication failed
tr: %s kimlik doğrulanamadı

en: %s authentication:
tr: %s yetkilendirmesi:

en: %s bits
tr: %s bit

en: %s bytes
tr: %s bayt

en: %s checksum: %s
tr: %s sağlaması: %s

en: %s de-authentication
tr: %s izinlerini kaldırma

en: %s does not allow authorisation of sites hosted on direct IP addresses. You will need to change your site's address (%s) before you can use %s for storage.
tr: %s doğrudan IP adreslerinde barındırılan sitelerin kimlik doğrulamasına izin vermiyor. Sitenizin adresini (%s)  değiştirdikten sonra %s depolama hizmetinden faydalanabilirsiniz.

en: %s end-point
tr: %s bitiş noktası

en: %s error - failed to access the container
tr: %s sorunu. Kapsayıcıya erişilemedi

en: %s error - failed to re-assemble chunks
tr: %s hatası: Yığınları yeniden birleştirme işlemi tamamlanamadı

en: %s error - failed to upload file
tr: %s hatası. Dosya yüklenemedi

en: %s error - we accessed the container, but failed to create a file within it
tr: %s sorunu. Kapsayıcıya erişildi ancak içinde bir dosya oluşturulamadı

en: %s error: %s
tr: %s hata: %s

en: %s from now
tr: Şu andan %s sonra

en: %s has been chosen for remote storage, but you are not currently connected.
tr: Uzak depolama için %s seçilmiş. Ancak şu anda bağlantı kurulmamış.

en: %s location
tr: %s konumu

en: %s login failure
tr: %s oturumu açılamadı

en: %s logo
tr: %s logosu

en: %s minutes, %s seconds
tr: %s dakika, %s saniye

en: %s month %s trial
tr: %s ay %s deneme

en: %s per quarter
tr: her çeyrekte %s

en: %s per year
tr: yılda %s

en: %s permits UpdraftPlus to perform only one backup per month. Thus, we recommend you choose a full backup when performing a manual backup and to use that option when creating a scheduled backup.
tr: %s, UpdraftPlus tarafından ayda yalnızca bir yedekleme yapılmasına izin verir. Bu nedenle, el ile yedekleme yaparken bir tam yedekleme seçmenizi ve planlanmış bir yedekleme oluştururken bu seçeneği kullanmanızı öneririz.

en: %s re-assembly error (%s): (see log file for more)
tr: %s yeniden birleştirme sorunu (%s): (ayrıntılı bilgi almak için günlük dosyasına bakın)

en: %s restoration options:
tr: %s geri yükleme seçenekleri:

en: %s returned an unexpected HTTP response: %s
tr: %s beklenmeyen bir HTTP yanıtı döndürdü: %s

en: %s secret key
tr: %s gizli anahtarı

en: %s settings test result:
tr: %s ayarlarının sınama sonucu:

en: %s support is available as an add-on
tr: eklenti ile %s desteği sağlanabilir

en: %s upload: getting uploadID for multipart upload failed - see log file for more details
tr: %s yükleme: Çok parçalı yükleme için yükleme kodu alınamadı. Ayrıntılı bilgi almak için günlük dosyasına bakın

en: %s version:
tr: %s sürümü:

en: %s: unfollowable link - could not be followed to back up (readlink=%s). Possible causes include that the link points to an invalid or inaccessible location.
tr: %s: Bağlantı yedekleme için izlenemedi (readlink=%s). Bağlantı geçersiz ya da erişilemez bir konumu gösteriyor olabilir.

en: %s: unreadable file - could not be backed up
tr: %s: Dosya okunamadığından yedeklenemedi

en: %s: unreadable file - could not be backed up (check the file permissions and ownership)
tr: %s: Dosya okunamadığından yedeklenemiyor (dosya izinlerini ve sahipliğini denetleyin)

en: (%d archive(s) in set, total %s).
tr: (%s boyutunda %d arşiv dosyası).

en: (Not finished)
tr: (Tamamlanmamış)

en: (Nothing has been logged yet)
tr: (Henüz bir günlük kaydı yok)

en: (Nothing yet logged)
tr: (Henüz bir günlük kaydı yok)

en: (Read more)
tr: (Devamını oku)

en: (This applies to all WordPress backup plugins unless they have been explicitly coded for multisite compatibility).
tr: (Bu seçenek, özel olarak çoklu sitelere uyumlu geliştirilmiş eklentiler dışında tüm WordPress yedekleme eklentilerine uygulanır).

en: (You appear to be already authenticated).
tr: (Kimlik doğrulaması tamamlanmış görünüyor).

en: (after %ss)
tr: (%ss sonra)

en: (already uploaded)
tr: (zaten yüklenmiş)

en: (backup set imported from remote location)
tr: (uzak konumdan içeri aktarılan yedek paketi)

en: (current version)
tr: (geçerli sürüm)

en: (including management of WP-Optimize)
tr: (WP-Optimize yönetimi ile birlikte)

en: (including management of backups and updates)
tr: (yedeklemelerin ve güncellemelerin yönetimi ile birlikte)

en: (make sure that you were trying to upload a zip file previously created by UpdraftPlus)
tr: (UpdraftPlus tarafından oluşturulmuş bir zip dosyasını yüklediğinizden emin olun)

en: (tap on an icon to select or unselect)
tr: (seçmek ya da bırakmak için bir simgeye dokunun)

en: (the asterisk character matches zero or more characters)
tr: (asteriks karakteri sıfır ya da birkaç karakter ile eşleşir)

[ctx: (verb)]
en: Download
tr: İndir

en: (version: %s)
tr: (sürüm: %s)

en: (when decrypted)
tr: (şifresi çözüldüğünde)

en: ... and many more!
tr: ... ve daha fazlası!

en: 1. Component selection
tr: 1. Bileşen seçimi

en: 2. Verifications
tr: 2. Doğrulamalar

en: 3. Restoration
tr: 3. Geri yükleme

en: <b>Do not</b> place it inside your uploads or plugins directory, as that will cause recursion (backups of backups of backups of...).
tr: <b>Asla</b> uploads ya da plugins klasörünün altında seçmeyin yoksa iç içe yinelenme sorunu ortaya çıkar (yedeğin yedeğinin yedeği gibi...).

en: <strong>(You appear to be already authenticated,</strong> though you can authenticate again to refresh your access if you've had a problem).
tr: <strong>(Kimliğinizi doğrulamış gibi görünüyorsunuz</strong>. Ancak bir sorun yaşadıysanız yeniden kimlik doğrulaması yaparak erişiminizi tazeleyebilirsiniz).

en: <strong>After</strong> you have saved your settings (by clicking 'Save Changes' below), then come back here and follow this link to complete authentication with %s.
tr: Ayarlarınızı kaydettikten <strong>sonra</strong> (aşağıdaki 'Değişiklikleri kaydet' üzerine tıklayarak) buraya geri dönüp bu bağlantıya tıklayarak %s kimlik doğrulamasını tamamlayabilirsiniz.

en: <strong>This is NOT a folder name</strong>.
tr: <strong>Bu bir klasör adı değildir</strong>.

en: A PHP exception (%s) has occurred: %s
tr: Bir PHP sorunu (%s) çıktı: %s

en: A PHP fatal error (%s) has occurred: %s
tr: Ciddi bir PHP sorunu (%s) çıktı: %s

en: A key was created, but the attempt to register it with %s was unsuccessful - please try again later.
tr: Bir anahtar oluşturuldu ancak %s üzerine kaydedilemedi. Lütfen daha sonra yeniden deneyin.

en: A key with this name already exists; you must use a unique name.
tr: Aynı adlı bir anahtar zaten var. Eşsiz bir ad kullanmalısınız.

en: A new UpdraftCentral connection has not been made.
tr: Yeni bir UpdraftCentral bağlantısı kurulamadı.

en: A password protected post can not be set to sticky.
tr: Parola korumalı bir yazı sabitlenemez.

en: A post can not be sticky and have a password.
tr: Bir yazı hem sabitlenmiş hem parola ile korunuyor olamaz.

en: A sticky post can not be password protected.
tr: Sabitlenmiş bir yazı parola ile korunamaz.

en: A temporary clone is an instant copy of this website, running on our servers. Rather than test things on your live site, you can UpdraftClone it, and then throw away your clone when done.
tr: Geçici kopya, bu web sitesinin sunucularımızda çalışan bir kopyasıdır. Denemelerinizi canlı siteniz üzerinde yapmak yerine UpdraftClone kopyası üzerinde çalışabilir, hazır olduğunuz kopyanızı yayına alabilirsiniz.

en: A version of UpdraftPlus is already installed. WordPress will only allow you to install your new version after first de-installing the existing one. That is safe - all your settings and backups will be retained. So, go to the "Plugins" page, de-activate and de-install UpdraftPlus, and then try again.
tr: Zaten yüklü bir UpdraftPlus sürümü var. WordPress eski sürüm kaldırılmadan yeni sürümün yüklenmesine izin vermez ancak bu işlem güvenlidir. Var olan tüm ayarlarınız ve yedekleriniz korunur. "Eklentiler" bölümüne giderek UpdraftPlus eklentisini etkisizleştirin ve sildikten sonra yeni sürümü yüklemeyi deneyin.

en: A very large file was encountered: %s (size: %s Mb)
tr: Çok büyük boyutlu bir dosya bulundu: %s (boyut: %s Mb)

en: A website where you have installed %s
tr: %s kurulu olan bir web sitesi

en: A zip error occurred
tr: Bir sıkıştırma sorunu çıktı

en: ABORT: Could not find the information on which entities to restore.
tr: VAZGEÇ: Hangi varlıkların geri yükleneceği ile ilgili bir bilgi bulunamadı.

en: API key
tr: API anahtarı

en: API secret
tr: API parolası

en: Access this site as user:
tr: Bu siteye kullanıcı olarak erişim:

en: Account full: your %s account has only %d bytes left, but the file to be uploaded is %d bytes
tr: Hesap dolu: %s hesabınızda yalnız %d bayt boş alan kalmış. Ancak yüklenecek dosya %d bayt boyutunda

en: Account holder's name: %s.
tr: Hesap sahibinin adı: %s.

en: Account is not authorized.
tr: Hesap kimliği doğrulanmamış.

en: Accounts created at rackspacecloud.com are US accounts; accounts created at rackspace.co.uk are UK accounts.
tr: Rackspacecloud.com sitesinde açılan hesaplar Birleşik Devletler hesapları, rackspace.co.uk sitesinde açılan hesaplar Birleşik Krallık hesaplarıdır.

en: Accounts created at rackspacecloud.com are US-accounts; accounts created at rackspace.co.uk are UK-based
tr: Rackspacecloud.com sitesinde açılan hesaplar Birleşik Devletler hesapları, rackspace.co.uk sitesinde açılan hesaplar Birleşik Krallık hesaplarıdır

en: Actions
tr: İşlemler

en: Actions upon selected backups
tr: Seçilmiş yedekleri

en: Activity log
tr: İşlem günlüğü

en: Add SFTP to send your data securely, lock settings and encrypt your database backups for extra security.
tr: Ek güvenlik sağlamak için, SFTP ile güvenli veri aktarımı, kilit ayarları ve veritabanı yedeği şifreleme özellikleri vardır.

en: Add a site
tr: Site ekle

en: Add an exclusion rule
tr: Katılmayacak öge ekle

en: Add an exclusion rule for %s
tr: %s için katılmayacak öge ekle

en: Add changed files (incremental backup) ...
tr: Değiştirilmiş dosyaları ekle (artımlı yedek)...

en: Add exclusion rule
tr: Katılmayacaklar kuralı ekle

en: Add site
tr: Site ekle

en: Add this website to UpdraftCentral (remote, centralised control) - free for up to 5 sites.
tr: Bu web sitesini UpdraftCentral (uzak, merkezi denetim) üzerine ekleyin. 5 siteye kadar ücretsiz.

en: Add this website to your UpdraftCentral Cloud dashboard at updraftplus.com.
tr: Bu web sitesini updrafplus.com sitesindeki UpdraftCentral Cloud panonuza ekleyin.

en: Adding...
tr: Ekleniyor...

en: Additional and enhanced remote storage locations
tr: Geliştirilmiş ve ek uzak depolama konumları

en: Additional storage
tr: Ek depolama

en: Advanced / Debugging Settings
tr: Gelişmiş / Hata Ayıklama Ayarları

en: Advanced Tools
tr: Uzman Araçları

en: After pressing this button, you can select where to upload your backup from a list of your currently saved remote storage locations
tr: Bu düğmeye tıkladıktan sonra, kaydedilmiş uzak depolama konumlarından yedeğinizi yüklemek istediğinizi seçin

en: After pressing this button, you will be given the option to choose which components you wish to restore
tr: Bu düğmeye tıkladıktan sonra geri yüklenecek bileşenleri seçebileceğiniz bir sayfa görüntülenecek

en: After you've backed up your database, we recommend you install our WP-Optimize plugin to streamline it for better website performance.
tr: Veritabanınızı yedekledikten sonra, web sitenizin başarımını iyileştirmek için WP-Optimize eklentisini kurmanız önerilir.

en: All WordPress tables will be backed up.
tr: Tüm WordPress tabloları yedeklenecek.

en: All files beginning with given characters
tr: Belirtilen karakterlerle başlayan tüm dosyalar

en: All files beginning with these characters
tr: Şu karakterler ile başlayan dosyalar

en: All files with this extension
tr: Bu uzantıya sahip tüm dosyalar

en: All files/directories containing
tr: Geçtiği tüm dosyalar/klasörler

en: All files/directories containing the given characters in their names
tr: Adlarında belirtilen karakterler geçen tüm dosyalar ve klasörler

en: Allow only administrators to log in
tr: Yalnız yöneticiler oturum açabilsin

en: Allowed Files
tr: İzin verilen dosyalar

en: Allows you to only backup changes to your files (such as a new image) that have been made to your site since the last backup.
tr: Yalnız son yedeklemeden sonra değişen dosyaların yedeklenmesini sağlar (yeni bir görsel gibi).

en: Almost all FTP servers will want passive mode; but if you need active mode, then uncheck this.
tr: Neredeyse tüm FTP sunucuları pasif kipte çalışılmasını ister. Ancak aktif kipi kullanmanız gerekiyorsa bu seçeneğin işaretini kaldırın.

en: Already got space?
tr: Zaten depolama alanınız var mı?

en: Also delete from remote storage
tr: Uzak depodan da silinsin

en: Also send this backup to the active remote storage locations
tr: Bu yedek ayrıca etkin uzak depolama konumlarına gönderilsin

en: Also, you should read this important FAQ.
tr: Ayrıca bu önemli SSS konusunu okumalısınız.

en: An SQL line that is larger than the maximum packet size and cannot be split was found; this line will not be processed, but will be dropped: %s
tr: En büyük paket boyutu değerinden büyük ve bölünemeyen bir SQL satırı bulundu. Bu satır işlenmeyecek ve atlanacak: %s

en: An UpdraftCentral connection has been made successfully.
tr: Yeni bir UpdraftCentral bağlantısı kuruldu.

en: An email is required and needs to be in a valid format.
tr: Geçerli bir e-posta adresi yazılmalıdır.

en: An empty WordPress install
tr: Boş bir WordPress kurulumuna

en: An error has occurred while processing your request. The server might be busy or you have lost your connection to the internet at the time of the request. Please try again later.
tr: İsteğiniz yerine getirilirken bir sorun çıktı. Sunucu meşgul ya da İnternet bağlantınız sorunlu olabilir. Lütfen daha sonra yeniden deneyin.

en: An error occurred on the first %s command - aborting run
tr: İlk %s komutunda bir sorun çıktı. İşlemden vazgeçiliyor

en: An error occurred when fetching storage module options:
tr: Depolama modülü seçenekleri alınırken bir sorun çıktı:

en: An error occurred while attempting to check the support of stored routines creation (%s %s)
tr: Depolanmış rutin oluşturma desteği denetlenirken bir sorun çıktı (%s %s)

en: An error occurred while attempting to retrieve routine status (%s %s)
tr: Rutin durumu alınırken bir sorun çıktı (%s %s)

en: An error occurred while attempting to retrieve the MySQL global log_bin_trust_function_creators variable %s
tr: MySQL genel log_bin_trust_function_creators değişkeni %s alınırken bir sorun çıktı

en: An error occurred while attempting to retrieve the routine SQL/DDL statement (%s %s)
tr: Rutin SQL/DDL durumu alınırken bir sorun çıktı (%s %s)

en: An error occurred while attempting to set a new value to the MySQL global log_bin_trust_function_creators variable %s
tr: MySQL genel log_bin_trust_function_creators değişkeni %s için yeni bir değer ayarlanırken bir sorun çıktı

en: An error occurred while fetching your Vault credentials. Please try again after a few minutes.
tr: Depolama kimlik doğrulama bilgileriniz alınırken bir sorun çıktı. Lütfen bir kaç dakika sonra yeniden deneyin.

en: An error occurred whilst closing the final database file
tr: Son veritabanı dosyası kapatılırken bir sorun çıktı

en: An invalid URL was entered
tr: Yazılan adres geçersiz

en: An unknown error occurred when trying to connect to UpdraftPlus.Com
tr: UpdraftPlus.Com sitesi ile bağlantı kurulurken bilinmeyen bir sorun çıktı

en: An unknown error occurred while connecting to Vault. Please try again.
tr: Depolama bağlantısı kurulurken bilinmeyen bir sorun çıktı. Lütfen yeniden deneyin.

en: Anonymisation functions
tr: Anonimleştirme işlevleri

en: Anonymise personal data in your database backups.
tr: Veritabanı yedeklerindeki kişisel veriler anonimleştirilsin

en: Any other directories found inside wp-content
tr: WordPress wp-content klasörünün içinde bulunan diğer klasörler

en: Any settings in your .htaccess or web.config file that affects the maximum upload or post size.
tr: .htaccess veya web.config dosyanızdaki en büyük yükleme ya da gönderme boyutunu etkileyen tüm ayarlar.

en: Any support requests to do with %s should be raised with your web hosting company.
tr: %s ile ilgili destek isteklerinizi web barındırma hizmeti sağlayıcınıza iletmelisiniz.

en: Apache modules
tr: Apache modülleri

en: Approve
tr: Onayla

en: Archive is expected to be size:
tr: Beklenen arşiv boyutu:

en: Are you sure that you wish to remove %s from UpdraftPlus?
tr: %s UpdraftPlus üzerinden silinsin mi?

en: Are you sure you want to dismiss all UpdraftPlus news forever?
tr: Tüm UpdraftPlus haberlerini süresiz olarak kapatmak istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to remove this exclusion rule?
tr: Bu katmama kuralını silmek istediğinize emin misiniz?

en: As long as your web hosting allows http (i.e. non-SSL access) or will forward requests to https (which is almost always the case), this is no problem. If that is not yet set up, then you should set it up, or use %s so that the non-https links are automatically replaced.
tr: Web barındırma hizmetiniz http (SSL olmayan) erişime izin verdiği ya da istekleri https üzerine yönlendirdiği (genellikle durum budur) sürece bu bir sorun olmaz. Henüz bu kurulum yapılmamış ise siz yapmalısınız ya da %s özelliğini kullanarak https olmayan bağlantıları otomatik olarak değiştirmelisiniz.

en: Ask WordPress to automatically update UpdraftPlus when it finds an available update.
tr: Bir güncelleme yayınlandığında UpdraftPlus eklentisi WordPress tarafından otomatik olarak güncellenir.

en: Ask WordPress to update UpdraftPlus automatically when an update is available
tr: Bir güncelleme yayınlandığında WordPress, UpdraftPlus eklentisini otomatik olarak güncellesin

en: Ask a pre-sales question
tr: Satış öncesi sorularınızı sorun

en: At the same time as the files backup
tr: Dosyalar yedeklenirken aynı zamanda

en: At your UpdraftCentral dashboard you should press the "Add Site" button then paste the key in the input box.
tr: UpdraftCentral panonuzda "Site Ekle" düğmesine tıklayıp anahtarı yapıştırın.

en: Attempts by the browser to access some pages have returned a "not found (404)" error. This could mean that your .htaccess file has incorrect contents, is missing, or that your webserver is missing an equivalent mechanism.
tr: Web tarayıcı bazı sayfalara erişirken "sayfa bulunamadı (404)" hatası ile karşılaştı. Bu durum .htaccess dosyasının içeriğinin hatalı ya da eksik olmasından ya da web sunucusundaki eşdeğer bir işlevin eksik olmasından kaynaklanabilir.

en: Attempts by the browser to contact the website failed.
tr: Web tarayıcı web sitesi ile iletişim kuramadı.

en: Authenticate with %s
tr: %s kimliğini doğrula

en: Authenticate with Google
tr: Google kimlik doğrulaması

en: Authentication URI
tr: Kimlik doğrulama adresi

en: Authorisation failed (check your credentials)
tr: Kimlik doğrulanamadı (kimlik doğrulama bilgilerinizi denetleyin)

en: Authorization failed
tr: Kimlik doğrulanamadı

en: Automatic backup before update
tr: Güncelleme öncesi otomatik yedekleme

en: Automatic updates
tr: Otomatik güncellemeler

en: Automatically backs up your website before any updates to plugins, themes and WordPress core.
tr: Eklenti, tema ve WordPress çekirdeğindeki güncellemeleri yapmadan önce sitenizi otomatik olarak yedekler.

en: Available temporary clone tokens:
tr: Kullanılabilecek geçici kopya jetonları:

en: Back
tr: Geri dön

en: Back to other %s options
tr: Diğer %s seçeneklerine geri dönün

en: Back...
tr: Geri dön...

en: Backed up: %s
tr: Yedeklendi: %s

en: Backup
tr: Yedekle

en: Backup / Restore
tr: Yedekle / Geri Yükle

en: Backup Contents And Schedule
tr: Yedekleme İçeriği ve Zamanlama

en: Backup Now
tr: Şimdi Yedekle

en: Backup WordPress core and non-WP files and databases.
tr: WordPress çekirdeğini ve WordPress dışındaki dosyalar ile veritabanlarını yedekler.

en: Backup WordPress multisites (i.e, networks), securely.
tr: Çoklu WordPress sitelerini (ağları) güvenli olarak yedekler.

en: Backup and restore: take backups locally, or backup to Amazon S3, Dropbox, Google Drive, Rackspace, (S)FTP, WebDAV & email, on automatic schedules.
tr: Yedekleme ve geri yükleme: Yerel olarak yedek alın ya da otomatik zamanlama ile Amazon S3, Dropbox, Google Drive, Rackspace, (S)FTP, WebDAV ve e-posta kullanarak yedekleyin.

en: Backup begun
tr: Yedekleme başladı

en: Backup contains:
tr: Yedek içeriği:

en: Backup created by unknown source (%s) - cannot be restored.
tr: Yedek bilinmeyen bir kaynak tarafından oluşturulmuş (%s). Geri yüklenemedi.

en: Backup created by:
tr: Yedeği oluşturan:

en: Backup created by: %s.
tr: Yedeği oluşturan: %s.

en: Backup data (click to download)
tr: Yedek verileri (indirmek için tıklayın)

en: Backup data will be sent to:
tr: Yedekleme verileri şuraya gönderilecek:

en: Backup date
tr: Yedekleme tarihi

en: Backup directory
tr: Yedek klasörü

en: Backup directory (%s) is not writable, or does not exist.
tr: Yedekleme klasörü (%s) yazılabilir değil ya da bulunamadı.

en: Backup directory could not be created
tr: Yedekleme klasörü oluşturulamadı

en: Backup directory specified does <b>not</b> exist.
tr: Belirtilen yedek klasörü <b>bulunamadı</b>.

en: Backup directory specified exists, but is <b>not</b> writable.
tr: Belirtilen yedek klasör var ancak yazılabilir <b>değil</b>.

en: Backup directory specified is writable, which is good.
tr: Yedek klasörü yazılabilir olarak ayarlanmış, bu güzel :)

en: Backup directory successfully created.
tr: Yedekleme klasörü oluşturuldu.

en: Backup does not exist in the backup history
tr: Yedek, yedekleme geçmişinde bulunamadı

en: Backup file not available.
tr: Yedek dosyası kullanılamıyor.

en: Backup finished
tr: Yedekleme tamamlandı

en: Backup is of: %s.
tr: Yedek kaynağı: %s.

en: Backup label:
tr: Yedek etiketi:

en: Backup more databases
tr: Yedeklenecek diğer veritabanları

en: Backup non-WordPress files and databases
tr: WordPress dışındaki dosyaları ve veritabanını yedekleyin

en: Backup of:
tr: Şunun yedeği:

en: Backup of: %s
tr: Şunun yedeği: %s

en: Backup sent to remote site - not available for download.
tr: Yedek uzak siteye gönderildi. İndirmek için kullanılamaz.

en: Backup set not found
tr: Yedek paketi bulunamadı

en: Backup sets removed:
tr: Silinen yedek paketleri::

en: Backup time and scheduling
tr: Yedekleme zamanı ve zamanlama

en: Backup to remote storage locations
tr: Uzak depolama konumlarına yedekleme

en: Backup using %s?
tr: %s kullanılarak yedeklensin mi?

en: Backup won't be sent to any remote storage - none has been saved in the %s
tr: Yedek herhangi bir uzak depolama üzerine gönderilmeyecek. %s üzerine herhangi bir şey kaydedilmedi

en: Backup, update and manage all your WordPress sites from one dashboard
tr: Tüm WordPress sitelerinizi tek panodan yedekleyebilir, güncelleyebilir ve yönetebilirsiniz

en: Backup:
tr: Yedek:

en: Backups are saved in %s.
tr: Yedekler %s konumuna kaydedildi.

en: Bad Gateway. The server was acting as a gateway or proxy and received an invalid response from the upstream server.
tr: Ağ geçidi bozuk. Sunucu bir ağ geçidi ya da vekil sunucu olarak davranıyor ve upstream sunucusundan geçersiz bir yanıt aldı.

en: Bad Request. The server cannot or will not process the request due to an apparent client error (e.g., malformed request syntax, size too large, invalid request message framing, or deceptive request routing).
tr: İstek geçersiz. Sunucu, açık bir istemci hatası (hatalı biçimlendirilmiş istek sözdizimi, çok büyük boyut, geçersiz istek iletisi çerçevesi veya aldatıcı istek yönlendirmesi gibi) nedeniyle isteği işleyemedi ya da işlemeyecek.

en: Bad filename format - this does not look like a file created by UpdraftPlus
tr: Dosya adı biçimi hatalı. Bu dosya UpdraftPlus tarafından oluşturulmuşa benzemiyor

en: Bad filename format - this does not look like an encrypted database file created by UpdraftPlus
tr: Dosya adı biçimi hatalı. Bu dosya UpdraftPlus tarafından oluşturulmuş bir şifreli veritabanına benzemiyor

en: Be aware that mail servers tend to have size limits; typically around %s MB; backups larger than any limits will likely not arrive.
tr: E-posta sunucularının boyut sınırlamaları olduğunu unutmayın. Genellikle %s MB civarındadır. Sınırları aşan yedekler hedefine ulaşmayabilir.

en: Be aware that mail servers tend to have size limits; typically around %s Mb; backups larger than any limits will likely not arrive.
tr: E-posta sunucularının boyut sınırlamaları olduğunu unutmayın. Genellikle %s Mb civarındadır. Sınırları aşan yedekler hedefine ulaşmayabilir.

en: Be safe
tr: Güvende kalın

en: Begun
tr: Başlandı

en: Begun looking for this entity
tr: Bu varlıkta aranmaya başlandı

en: Black Friday - 20% off UpdraftPlus Premium until November 30th
tr: Efsane Cuma indirimi - 30 Kasıma kadar UpdraftPlus Premium %20 indirimli

en: Blog link
tr: Blog bağlantısı

en: Both email and password fields are required.
tr: E-posta ve parola alanlarının ikisi de yazılmalıdır.

en: Briefly unavailable for scheduled maintenance. Check back in a minute.
tr: Düzenli bir bakım çalışması nedeniyle kısa süre hizmet dışıyız. Bir kaç dakika sonra yeniden deneyin.

en: Browse contents
tr: İçeriklere göz at

en: Browsing zip file
tr: ZIP dosyasına göz atılıyor

en: Bucket access style
tr: Klasör (bucket) erişimi biçemi

en: By default UpdraftPlus uses its own store of SSL certificates to verify the identity of remote sites (i.e. to make sure it is talking to the real Dropbox, Amazon S3, etc., and not an attacker). We keep these up to date. However, if you get an SSL error, then choosing this option (which causes UpdraftPlus to use your web server's collection instead) may help.
tr: Varsayılan olarak UpdraftPlus, uzak sitelerin kimliklerini doğrulamak için kendi SSL sertifika deposunu kullanır (iletişimin bir saldırganla değil, Dropbox, Amazon, S3 gibi gerçek bir hizmet sağlayıcı ile kurulduğundan emin olmak için). Bu bilgiler güncel tutulur. Ancak bir SSL hatası ile karşılaşırsanız bu seçeneği kullanmak işe yarayabilir (bu durumda UpdraftPlus web sunucunuzun sertifika deposunu kullanır).

en: Call
tr: Çağır

en: Call WordPress action:
tr: Şu WordPress işlemi yapılsın:

en: Cancel
tr: İptal

en: Check out UpdraftPlus Vault.
tr: UpdraftPlus Vault depolamasına bakın.

en: Check this box to have a basic report sent to
tr: Temel bir rapor göndermek için bu seçeneği işaretleyin

en: Check this to delete any superfluous backup files from your server after the backup run finishes (i.e. if you uncheck, then any files despatched remotely will also remain locally, and any files being kept locally will not be subject to the retention limits).
tr: Yedekleme görevi tamamlandıktan sonra gerek kalmayan yedek dosyalarının sunucunuzdan silinmesi için burayı işaretleyin (işaretlemezseniz, uzak depolamaya gönderilen dosyalar yerel depolamada da kalmaya devam eder ve yerel depolama üzerindeki dosyalar tutma ayarlarına göre silinmez).

en: Check this to receive more information and emails on the backup process - useful if something is going wrong.
tr: Yedekleme işlemiyle ilgili daha fazla bilgi ve e-posta almak için buraya bakın. Özellikle bir şeyler ters gittiğinde yardımı olur.

en: Chicago (ORD)
tr: Şikago (ORD)

en: Choose a default for each table
tr: Her tablonun varsayılanını seçin

en: Choose the components to restore
tr: Geri yüklenecek bileşenleri seçin

en: Choose the components to restore:
tr: Geri yüklenecek bileşenleri seçin:

en: Choose the schedule that you want your backups to run on.
tr: Yedek alınmasını istediğiniz zamanları belirtin.

en: Choose your backup schedule
tr: Yedekleme zamanlamanızı seçin

en: Choose your remote storage
tr: Uzak depolama seçimi

en: Choosing this option lowers your security by stopping UpdraftPlus from using SSL for authentication and encrypted transport at all, where possible. Note that some cloud storage providers do not allow this (e.g. Dropbox), so with those providers this setting will have no effect.
tr: Bu seçenek kullanıldığında, UpdraftPlus kimlik doğrulaması ve şifreli aktarımda SSL kullanmayacağından güvenlik düzeyi düşer. Bazı (Dropbox gibi) bulut depolama hizmeti sağlayıcılarının buna izin vermediğini unutmayın. Bu seçeneğin bu tür hizmet sağlayıcılarda herhangi bir etkisi olmaz.

en: Choosing this option lowers your security by stopping UpdraftPlus from verifying the identity of encrypted sites that it connects to (e.g. Dropbox, Google Drive). It means that UpdraftPlus will be using SSL only for encryption of traffic, and not for authentication.
tr: Bu seçenek kullanıldığında, UpdraftPlus bağlantı kurduğu şifreli sitelerin (Dropbox, Google Drive gibi) kimlik doğrulamasını yapmayacağından güvenlik düzeyiniz düşer. SSL, UpdraftPlus tarafından yalnız trafiği şifrelemek için kullanılır, kimlik doğrulaması için kullanılmaz.

en: Cleaning
tr: Temizleniyor

en: Cleaning up rubbish...
tr: Kalıntılar temizleniyor...

en: Clear list of existing sites
tr: Mevcut sitelerin listesini temizle

en: Client ID
tr: İstemci Kimliği

en: Client Secret
tr: İstemci Parolası

en: Clone of %s
tr: %s kopyası

en: Clone package
tr: Kopya paketi

en: Clone ready
tr: Kopya hazır

en: Clone region:
tr: Kopya bölgesi:

en: Clone server being provisioned and booted (can take several minutes)
tr: Uzak sunucu hazırlandı ve başlatıldı (erişilebilmesi bir kaç dakika alabilir)

en: Clone:
tr: Kopya:

en: Cloning and migration
tr: Kopyalama ve aktarma

en: Close
tr: Kapat

en: Closing 1st October 2018
tr: Kapanış 1 Ekim 2018

en: Cloud Files API Key
tr: Cloud Files API Anahtarı

en: Cloud Files Container
tr: Cloud Files Kapsayıcısı

en: Cloud Files Storage Region
tr: Cloud Files Depolama Bölgesi

en: Cloud Files Username
tr: Cloud Files Kullanıcı Adı

en: Cloud Files authentication failed
tr: Cloud Files kimliği doğrulanamadı

en: Cloud Files error - we accessed the container, but failed to create a file within it
tr: Cloud Files sorunu: Kapsayıcıya erişildi ancak içinde bir dosya oluşturulamadı

en: Cloud Files username
tr: Cloud Files kullanıcı adı

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Compare with the free version
tr: Free sürümü ile karşılaştırın

en: Complete
tr: Tamamla

en: Complete manual authentication
tr: El ile yetkilendirmeyi tamamla

en: Confirm change
tr: Değişikliği onayla

en: Conflict. Indicates that the request could not be processed because of conflict in the current state of the resource, such as an edit conflict between multiple simultaneous updates.
tr: Çakışma. Birden çok eşzamanlı güncelleme arasındaki düzenleme çakışması gibi, kaynağın geçerli durumundaki çakışma nedeniyle isteğin işlenemediğini gösterir.

en: Congratulations! Your first backup is running.
tr: Tebrikler! İlk yedeğiniz alınıyor.

en: Congratulations, your settings have successfully been saved.
tr: Tebrikler, ayarlarınız kaydedildi.

en: Connect
tr: Bağlan

en: Connect this site to UpdraftCentral Cloud
tr: Bu site ile UpdraftCentral Cloud bağlantısı kurun

en: Connect this site to an UpdraftCentral dashboard found at...
tr: Bu site ile şunlardan birindeki UpdraftCentral panosu arasında bağlantı kurun...

en: Connect to UpdraftCentral Cloud
tr: UpdraftCentral Cloud Bağlantısı Kur

en: Connect to updraftplus.com
tr: Updraftplus.com bağlantısı kur

en: Connect to your %s
tr: %s depolamanızla bağlantı kurun

en: Connect to your %s account
tr: %s hesabınızla bağlantı kurun

en: Connect with your UpdraftPlus.Com account
tr: UpdraftPlus.com hesabınızla bağlantı kurun

en: Connected. Requesting UpdraftCentral Key.
tr: Bağlantı kuruldu. UpdraftCentral anahtarı isteniyor.

en: Connecting...
tr: Bağlantı kuruluyor...

en: Connection failed: check your access details, that the database server is up, and that the network connection is not firewalled.
tr: Bağlantı kurulamadı: Erişim bilgilerinizi kontrol edin. Veritabanı sunucunuzun çalışıyor olduğundan ve ağ bağlantınızın güvenlik duvarı tarafından engellenmediğinden emin olun.

en: Connection to your %1$s account was successful. However, we were not able to register this site with %2$s, as there are no available %2$s licences on the account.
tr: %1$s hesabınız ile bağlantı kuruldu. Bununla birlikte, hesabınızda kullanabileceğiniz %2$s lisansı bulunmadığından bu site %2$s üzerine kaydedilemedi.

en: Constants
tr: Sabitler

en: Container
tr: Kapsayıcı

en: Content URL:
tr: İçerik adresi:

en: Continue restoration
tr: Geri yüklemeyi sürdür

en: Control all your WordPress installations from one place using UpdraftCentral remote site management!
tr: UpdraftCentral uzak site yönetimini kullanarak tüm WordPress kurulumlarınızı tek bir yerden denetleyin!

en: Control all your backups in one place
tr: Tüm yedeklerinizi tek noktadan yönetin

en: Copy your site to another domain directly. Includes find-and-replace tool for database references.
tr: Sitenizi doğrudan başka bir etki alanına kopyalayın. Veritabanındaki bilgileri güncellemek için kullanılabilecek bir bul ve değiştir aracı vardır.

en: Copying this entity failed.
tr: Bu varlık kopyalanamadı.

en: Could not access %s container
tr: %s kapsayıcısına erişilemiyor

en: Could not access filesystem.
tr: Dosya sistemine erişilemedi.

en: Could not copy file.
tr: Dosya kopyalanamadı.

en: Could not copy files. You may have run out of disk space.
tr: Dosyalar kopyalanamadı. Diskte boş alan kalmamış olabilir.

en: Could not create %s zip. Consult the log file for more information.
tr: %s zip dosyası oluşturulamadı. Ayrıntılı bilgi almak için günlük dosyasına bakın.

en: Could not create directory.
tr: Klasör oluşturulamadı.

en: Could not create files in the backup directory. Backup aborted - check your UpdraftPlus settings.
tr: Yedekleme klasöründe dosya oluşturulamadığından yedekleme işleminden vazgeçildi. UpdraftPlus ayarlarınızı denetleyin.

en: Could not delete old path.
tr: Eski yol silinemedi.

en: Could not extract file from archive.
tr: Dosya arşivden ayıklanamadı.

en: Could not find that job - perhaps it has already finished?
tr: Görev bulunamadı. Zaten tamamlanmış olabilir mi?

en: Could not move new files into place. Check your wp-content/upgrade folder.
tr: Yeni dosyalar yerlerine taşınamadı. wp-content/upgrade klasörünü denetleyin.

en: Could not move old files out of the way.
tr: Eski dosyalar yolun dışına taşınamadı.

en: Could not move the files into place. Check your file permissions.
tr: Dosyalar yerlerine taşınamadı. Dosya izinlerinizi denetleyin.

en: Could not open the backup file for writing
tr: Yedekleme dosyasına yazılamadı

en: Could not read one of the files for restoration
tr: Geri yükleme için gereken dosyalardan biri okunamadı

en: Could not read the directory
tr: Klasör okunamadı

en: Could not retrieve file from archive.
tr: Dosya arşivden alınamadı.

en: Could not save backup history because we have no backup array. Backup probably failed.
tr: Yedekleme dizisi olmadığından yedekleme geçmişi kaydedilemedi. Yedekleme büyük olasılıkla tamamlanamadı.

en: Counting...
tr: Sayılıyor...

en: Create
tr: Oluştur

en: Create a temporary clone on our servers (UpdraftClone)
tr: Sunucularımızda (UpdraftClone) geçici bir kopya oluştur

en: Create another key
tr: Başka bir anahtar üret

en: Create clone
tr: Kopya oluştur

en: Created database backup
tr: Veritabanı yedeği oluşturuldu

en: Created file backup zips
tr: Dosya yedeği zip arşivleri oluşturuldu

en: Created:
tr: Oluşturulma:

en: Creating database backup
tr: Veritabanı yedeği oluşturuluyor

en: Creating file backup zips
tr: Dosya yedeği zip arşivleri oluşturuluyor

en: Creating your first backup
tr: İlk yedeğiniz hazırlanıyor

en: Creating...
tr: Oluşturuluyor...

en: Current SQL mode:
tr: Geçerli SQL kipi:

en: Current clones
tr: Var olan kopyalar

en: Current limit is:
tr: Geçerli sınırlama:

en: Current memory usage
tr: Güncel bellek kullanımı

en: Current use:
tr: Geçerli kullanım:

en: Currently disabled
tr: Şu anda devre dışı

en: Currently enabled
tr: Şu anda etkin

en: Daily
tr: Günde bir

en: Dallas (DFW) (default)
tr: Dallas (DFW) (varsayılan)

en: Dashboard:
tr: Pano:

en: Database
tr: Veritabanı

en: Database (created by %s)
tr: Veritabanı (%s tarafından oluşturuldu)

en: Database (files backup has not completed)
tr: Veritabanı (dosya yedeği tamamlanmadı)

en: Database Options
tr: Veritabanı Ayarları

en: Database backup interval
tr: Veritabanı yedekleme sıklığı

en: Database backup schedule
tr: Veritabanı yedekleme sıklığı

en: Database encryption phrase
tr: Veritabanı şifreleme ifadesi

en: Database maximum packet size:
tr: En büyük veritabanı paketi boyutu:

en: Database only (files were not part of this particular schedule)
tr: Yalnız veritabanı (dosyalar bu zamanlamaya katılmıyor)

en: Database successfully decrypted.
tr: Veritabanının şifresi çözüldü.

en: Day of the month
tr: Ayın şu günü

en: Day of the week
tr: Haftanın şu günü

en: Debug mode
tr: Hata ayıklama kipi

en: Decrypting database (can take a while)...
tr: Veritabanının şifresi çözülüyor (biraz zaman alabilir)...

en: Decryption failed. The database file is encrypted, but you have no encryption key entered.
tr: Şifre çözülemedi. Veritabanı dosyası şifrelenmiş ancak şifreleme anahtarı yazılmamış.

en: Decryption failed. The database file is encrypted.
tr: Şifre çözülemedi. Veritabanı dosyası şifrelenmiş.

en: Decryption failed. The most likely cause is that you used the wrong key.
tr: Şifre çözülemedi. Büyük olasılıkla kullanılan anahtar doğru değil.

en: Default template
tr: Varsayılan kalıp

en: Delete
tr: Sil

en: Delete Old Directories
tr: Eski Klasörleri Sil

en: Delete backup set
tr: Yedek paketi silme

en: Delete failed:
tr: Silinemedi:

en: Delete from your web server
tr: Web sunucunuzdan silin

en: Delete local backup
tr: Yerel yedek silinsin

en: Delete selected backups
tr: Seçilmiş yedekleri sil

en: Delete this backup set
tr: Bu yedek paketini sil

en: Delete...
tr: Sil...

en: Deleting...
tr: Siliniyor...

en: Deploying site data
tr: Site verileri gönderiliyor

en: Description
tr: Açıklama

en: Deselect
tr: Tümünü bırak

en: Deselect All
tr: Tümünü bırak

en: Deselect all backups
tr: Tüm yedekleri bırak

en: Detailed instructions for this can be found at %s
tr: Bununla ilgili ayrıntılı bilgiler için %s adresine bakabilirsiniz

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Disable SSL entirely where possible
tr: Olabildiğinde SSL kullanılmasın

en: Disconnect
tr: Bağlantıyı kes

en: Disconnecting...
tr: Bağlantı kesiliyor...

en: Dismiss
tr: Reddet

en: Dismiss (for %s months)
tr: Ertele (%s ay süreyle)

en: Dismiss all UpdraftPlus news
tr: Tüm UpdraftPlus haberlerini kapat

en: Dismiss notice
tr: Bildirimi yok say

en: Do not verify SSL certificates
tr: SSL sertifikaları doğrulanmasın

en: Do read this helpful article of useful things to know before restoring.
tr: Geri yüklemeden önce işinize yarayacak bilgilerin bulunduğu bu yazıyı okuyun.

en: Do you have a few more WordPress sites you want to backup? If yes you can save hours by controlling all your backups in one place from UpdraftCentral.
tr: Birkaç WordPress sitesini mi yedeklemek istiyorsunuz? Öyle ise, tüm yedeklerinizi UpdraftCentral üzerinde tek noktadan yöneterek saatlerce zaman kazanabilirsiniz.

en: Do you need WordPress Multisite support?
tr: WordPress çoklu site desteğine mi ihtiyacınız var?

en: Do you use UpdraftPlus on multiple sites?
tr: Birçok sitede UpdraftPlus kullanıyor musunuz?

en: Do you want to carry out the import?
tr: İçe aktarılsın mı?

en: Do you want to migrate or clone/duplicate a site?
tr: Siteyi aktarmak mı kopyalamak mı istiyorsunuz?

en: Don't know your email address, or forgotten your password?
tr: E-posta adresinizi ya da parolanızı mı unuttunuz?

en: Don't want to be spied on? UpdraftPlus Premium can encrypt your database backup.
tr: Güvenlik mi istiyorsunuz? UpdraftPlus Premium veritabanı yedeğinizi şifreleyebilir.

en: Download error: the server sent us a response which we did not understand.
tr: İndirme sorunu: Sunucu anlaşılamayan bir yanıt verdi.

en: Download failed
tr: İndirilemedi

en: Download in progress
tr: İndirme sürüyor

en: Download log file
tr: Günlük dosyasını indir

en: Download most recently modified log file
tr: Güncel günlük dosyasını indir

en: Download to your computer
tr: Bilgisayarınıza indirin

en: Downloading backup files if needed
tr: Gerek olduğunda yedek dosyaları indiriliyor

en: Drop backup files here
tr: Yedek dosyalarını sürükleyip buraya bırakın

en: Drop encrypted database files (db.gz.crypt files) here to upload them for decryption
tr: Şifresinin çözülmesi için şifreli veritabanı dosyalarınızı (db.gx.crypt uzantılı dosyalar) sürükleyip buraya bırakın

en: Drop your backup files
tr: Yedek dosyalarınızı sürükleyip bırakın

en: Due to the restriction, some settings can be automatically adjusted, disabled or not available.
tr: Kısıtlama nedeniyle, bazı ayarlar otomatik olarak yapılabilir, etkisizleştirilebilir ya da kullanılamayabilir.

en: Due to the shutdown of the %1$s endpoint, support for %1$s will be ending soon. You will need to migrate to the Global endpoint in your UpdraftPlus settings. For more information, please see: %2$s
tr: %1$s uç noktasının kapatılması nedeniyle, %1$s desteği yakında sona erecek. UpdraftPlus ayarlarından genel uç noktaya geçmeniz gerekecek. Ayrıntılı bilgi almak için şuraya bakabilirsiniz: %2$s

en: Dumping routines:
tr: Rutinler indiriliyor:

en: Each time your clone renews (weekly) it costs %s. You can shut this clone down at the following link:
tr: Kopyanızın her yenilenmesi %s jetona (haftalık) mal olur. Bu kopyayı şu bağlantıdan kapatabilirsiniz:

en: Easy
tr: Kolay

en: Edit
tr: Düzenle

en: Email
tr: E-posta

en: Email reports created by UpdraftPlus (free edition) bring you the latest UpdraftPlus.com news
tr: UpdraftPlus (Free sürüm) tarafından oluşturulan e-posta raporları size en son UpdraftPlus.com haberlerini iletir

en: Encrypt your sensitive databases (e.g. customer information or passwords); Backup external databases too.
tr: Hassas bilgiler bulunan veritabanlarınızı (müşteri bilgileri ya da parolalar gibi) şifreler. Dış veritabanlarını da yedekler.

en: Encrypted database
tr: Veritabanı şifrelendi

en: Encrypting database
tr: Veritabanı şifreleniyor

en: Encryption key size:
tr: Şifreleme anahtarı boyutu:

en: End tour
tr: Turu tamamla

en: Enhanced storage options for Dropbox, Google Drive and S3. Plus many more options.
tr: Dropbox, Google Drive ve S3 için geliştirilmiş uzak depolama seçeneklerinin yanında çok daha fazla seçenek.

en: Enjoy professional, fast, and friendly help whenever you need it with Premium.
tr: Premium sürümü ile, gerek duyduğunuzda profesyonel, hızlı ve dostça destek almanın keyfini sürebilirsiniz.

en: Enjoyed %s? Please leave us a %s rating. We really appreciate your support!
tr: %s hoşunuza gitti mi? Lütfen bize %s puanı verin. Desteğinize minnettarız!

en: Ensure you are logged into the correct account before continuing.
tr: İlerlemeden önce doğru hesap ile oturum açtığınızdan emin olun.

en: Enter any description
tr: Bir açıklama yazın

en: Enter only a bucket name or a bucket and path. Examples: mybucket, mybucket/mypath
tr: Yalnız bir klasör adı ya da bir klasör ve yol yazın. Örnekler: klasorum, klasorum/yolum

en: Enter the URL where your self-hosted install of UpdraftCentral is located:
tr: Kendi barındırdığınız UpdraftCentral kurulumun bulunduğu adresi yazın:

en: Enter your UpdraftPlus.Com email / password here to connect:
tr: Bağlantı kurmak için UpdraftPlus.Com e-posta adresinizi ve parolanızı yazın:

en: Error
tr: Hata

en: Error - failed to download the file
tr: Sorun. Dosya indirilemedi

en: Error - no such file exists.
tr: Hata. Böyle bir dosya bulunamadı.

en: Error data:
tr: Hata verileri:

en: Error downloading remote file: Failed to download
tr: Uzak dosya indirilirken sorun çıktı: İndirilemedi

en: Error message
tr: Hata iletisi

en: Error opening local file: Failed to download
tr: Yerel dosya açılırken sorun çıktı: İndirilemedi

en: Error:
tr: Hata:

en: Error: %s
tr: Hata: %s

en: Error: Failed to access bucket %s. Check your permissions and credentials.
tr: Hata: %s klasörüne erişilemedi. İzinlerinizi ve kimlik doğrulama bilgilerinizi denetleyin.

en: Error: Failed to download %s. Check your permissions and credentials.
tr: Hata: %s indirilemedi. İzinlerinizi ve kimlik doğrulama bilgilerinizi denetleyin.

en: Error: Failed to initialise
tr: Hata: Hazırlanamadı

en: Error: Failed to open local file
tr: Hata: Yerel dosya açılamadı

en: Error: Failed to upload
tr: Hata: Yüklenemedi

en: Error: The chosen file is corrupt. Please choose a valid UpdraftPlus export file.
tr: Hata: Seçilmiş dosya bozuk. Lütfen geçerli bir UpdraftPlus dışa aktarma dosyası seçin.

en: Error: invalid path
tr: Hata: Yol geçersiz

en: Error: the server sent an empty response.
tr: Hata: Sunucu boş bir yanıt gönderdi.

en: Error: the server sent us a response which we did not understand.
tr: Hata: Sunucu anlaşılamayan bir yanıt verdi.

en: Error: unexpected file read fail
tr: Hata: Beklenmeyen dosya okuma sorunu

en: Error: you have insufficient storage quota available (%s) to upload this archive (%s) (%s).
tr: Hata: Geçerli depolama kotanız (%s) bu arşivi (%s) (%s) yüklemek için yetersiz.

en: Errors encountered:
tr: Çıkan sorunlar:

en: Errors:
tr: Hatalar:

en: Every %s hours
tr: %s saatte bir

en: Every hour
tr: 1 saatte bir

en: Examples of S3-compatible storage providers:
tr: Örnek S3-uyumlu depo sağlayıcılar:

en: Exclude files/directories
tr: Dosyalar/klasörler katılmasın

en: Exclude these from
tr: Katılmayacaklar -

en: Existing backups
tr: Mevcut yedeklemeler

en: Existing keys
tr: Var olan anahtarlar

en: Existing unremoved folders from a previous restore exist (please use the "Delete Old Directories" button to delete them before trying again): %s
tr: Daha önceki bir geri yüklemeden silinmeden kalmış klasörler var (lütfen yeniden denemeden önce "Eski Klasörleri Sil" düğmesine tıklayarak bu klasörleri silin): %s

en: Exit full-screen
tr: Tam ekrandan çık

en: Expectation Failed. The server cannot meet the requirements of the Expect request-header field.
tr: Beklenti başarısız oldu. Sunucu, istek Expect request-header alanının gereksinimlerini karşılayamadı.

en: Expected parameter(s) missing.
tr: Beklenen parametreler eksik.

en: Expert settings
tr: Uzman ayarları

en: Export / import settings
tr: Ayarları dışa/içe aktar

en: Export settings
tr: Ayarları dışa aktar

en: Extensions
tr: Eklentiler

en: External database
tr: Dış veritabanı

en: External database (%s)
tr: Dış veritabanı (%s)

en: Extra database
tr: Ek veritabanı

en: FAQs
tr: SSS

en: FTP login
tr: FTP kullanıcı adı

en: FTP password
tr: FTP parolası

en: FTP server
tr: FTP sunucusu

en: Failed
tr: Başarısız

en: Failed Dependency. The request failed because it depended on another request and that request failed (e.g., a PROPPATCH).
tr: Bağımlılık sorunu. İstek, başka bir isteğe bağlı olduğundan ve bu istek yerine getirilemediğinden (bir PROPPATCH gibi) yerine getirilemedi.

en: Failed to access %s when deleting (see log file for more)
tr: Silinirken %s erişimi sağlanamadı (ayrıntılı bilgi almak için günlük dosyasına bakın)

en: Failed to attach media.
tr: Ortam eklenemedi.

en: Failed to backup database table:
tr: Veritabanı tablosu yedeklenemedi:

en: Failed to create a temporary directory
tr: Bir geçici klasör oluşturulamadı

en: Failed to delete selected media.
tr: Seçilmiş ortam silinemedi.

en: Failed to delete working directory after restoring.
tr: Geri yükleme sonrasında çalışma klasörü silinemedi.

en: Failed to detach media.
tr: Ortam kaldırılamadı.

en: Failed to download
tr: İndirilemedi

en: Failed to download %s
tr: %s indirilemedi

en: Failed to find a manifest file in the backup.
tr: Yedek içinde bir envanter dosyası bulunamadı.

en: Failed to find database file
tr: Veritabanı dosyası bulunamadı

en: Failed to open database file
tr: Veritabanı dosyası açılamadı

en: Failed to open database file for reading:
tr: Veri tabanı dosyası okunmak üzere açılamadı:

en: Failed to open database file.
tr: Veritabanı dosyası açılamadı.

en: Failed to open directory (check the file permissions and ownership): %s
tr: Klasör açılamadı (dosya izinlerini ve sahipliğini denetleyin): %s

en: Failed to open directory for reading:
tr: Klasör okunmak üzere açılamadı:

en: Failed to open directory: %s. This is normally caused by file permissions.
tr: Klasör açılamadı: %s. Bu sorun genellikle dosya izinlerinden kaynaklanır.

en: Failed to open the zip file (%s) - %s
tr: Zip dosyası (%s) açılamadı - %s

en: Failed to read from the working directory.
tr: Çalışma klasörü okunamadı.

en: Failed to read the manifest file from backup.
tr: Yedekten envanter dosyası okunamadı.

en: Failed to unpack the archive
tr: Arşiv ayıklanamadı

en: Failed to upload %s
tr: %s yüklenemedi

en: Failed to upload to %s
tr: %s üzerine yüklenemedi

en: Failed to write out the decrypted database to the filesystem
tr: Şifresi çözülmüş veritabanı dosya sistemine yazılamadı

en: Failed: We were not able to place a file in that directory - please check your credentials.
tr: Başarısız: Bu klasörde bir dosya oluşturulamadı. Lütfen kimlik doğrulama bilgilerinizi denetleyin.

en: Failed: the %s operation was not able to start.
tr: Tamamlanamadı: %s işlemi başlatılamadı.

en: Failed: we did not understand the result returned by the %s operation.
tr: Başarısız: %s işleminin döndürdüğü sonucu anlamadık.

en: Failure
tr: Başarısız

en: Failure: No %s was given.
tr: Başarısız: %s belirtilmemiş.

en: Failure: No bucket details were given.
tr: Başarısız: Klasör bilgileri belirtilmemiş.

en: Failure: No container details were given.
tr: Başarısız: Kapsayıcı ayrıntıları belirtilmemiş.

en: Failure: No endpoint details were given.
tr: Başarısız: Uç nokta ayrıntıları belirtilmemiş.

en: Failure: No server details were given.
tr: Başarısız: Herhangi bir sunucu ayrıntısı belirtilmemiş.

en: Failure: We could not successfully access or create such a bucket. Please check your access credentials, and if those are correct then try another bucket name (as another %s user may already have taken your name).
tr: Başarısız: Böyle bir klasöre erişilemedi ya da oluşturulamadı. Lütfen kimlik doğrulama bilgilerinizi denetleyin. Bilgileriniz doğruysa farklı bir klasör adı deneyin (bu ad daha önce başka bir %s kullanıcısı tarafından alınmış olabilir).

en: Failure: we did not successfully log in with those credentials.
tr: Başarısız: Bu kimlik doğrulama bilgileri ile oturum açılamadı.

en: Failure: we successfully logged in, but were not able to create a file in the given directory.
tr: Başarısız: Oturum açıldı ancak belirtilen klasörde bir dosya oluşturulamadı.

en: Fast
tr: Hızlı

en: Fast, personal support
tr: Hızlı, kişisel destek

en: Fetch
tr: Al

en: Fetching...
tr: Alınıyor...

en: File (%s) was found, but has a different size (%s) from what was expected (%s) - it may be corrupt.
tr: Dosya (%s) bulundu, ancak boyutu (%s) beklenenden (%s) farklı. Bozulmuş olabilir.

en: File Options
tr: Dosya Seçenekleri

en: File backup options
tr: Dosya yedekleme seçenekleri

en: File is not locally present - needs retrieving from remote storage
tr: Dosya yerel depolamada bulunamadı. Uzak depolama üzeründen alınması gerekiyor

en: File not found
tr: Dosya bulunamadı

en: File not found (you need to upload it): %s
tr: Dosya bulunamadı (yeniden yüklemelisiniz): %s

en: File ready.
tr: Dosya hazır.

en: File was found, but is zero-sized (you need to re-upload it): %s
tr: Dosya bulundu, ancak boyutu sıfır (yeniden yüklemelisiniz): %s

en: File/directory
tr: Dosyalar ve klasörler

en: Files
tr: Dosyalar

en: Files (database backup has not completed)
tr: Dosyalar (veritabanı yedeği tamamlanmadı)

en: Files and database
tr: Dosyalar ve veritabanı

en: Files and database WordPress backup (created by %s)
tr: Dosyalar ve veritabanı WordPress yedeği (%s tarafından oluşturulmuş)

en: Files backup (created by %s)
tr: Dosya yedeği (%s tarafından oluşturulmuş)

en: Files backup interval
tr: Dosya yedekleme sıklığı

en: Files backup schedule
tr: Dosya yedekleme sıklığı

en: Files found:
tr: Bulunan dosyalar:

en: Files only (database was not part of this particular schedule)
tr: Yalnız dosyalar (veritabanı bu zamanlamaya katılmamış)

en: Files/Directories containing the given characters in their names
tr: Adlarında belirtilen karakterler geçen dosyalar ve klasörler

en: Final checks
tr: Son kontroller

en: Find out more
tr: Ayrıntılı bilgi alın

en: Find out more about incremental backups here.
tr: Artımlı yedekler hakkında ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayın.

en: Find out more here.
tr: Ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayın.

en: Finish
tr: Bitti

en: Finished
tr: Tamamlandı

en: First, enter the decryption key
tr: Önce şifre çözme anahtarını yazın

en: Flexible
tr: Esnek

en: Folder
tr: Klasör

en: Follow this link for help
tr: Yardım almak için bu bağlantıya tıklayın

en: Follow this link for more information
tr: Ayrıntılı bilgi almak için bağlantıya tıklayın

en: Follow this link to attempt decryption and download the database file to your computer.
tr: Şifreyi çözmeyi denemek ve veritabanı dosyasını bilgisayarınıza indirmek için bu bağlantıya tıklayın.

en: Follow this link to attempt to create the directory and set the permissions
tr: Klasörü oluşturmayı ve izinleri ayarlamayı denemek için bu bağlantıya tıklayın

en: Follow this link to authorize access to your %s account (you will not be able to backup to %s without it).
tr: %s hesabınızın kimliğini doğrulamak için bu bağlantıya tıklayın (bunu yapmadan %s üzerine yedek alamazsınız).

en: Follow this link to download the log file for this restoration (needed for any support requests).
tr: Bu geri yükleme işleminin günlük dosyasını indirmek için bu bağlantıya tıklayın (destek isteklerinizde gerekir).

en: Follow this link to remove these settings for %s.
tr: %s ayarlarını silmek için bu bağlantıya tıklayın.

en: Follow this link to sign up for the UpdraftPlus newsletter.
tr: UpdraftPlus bültenine abone olmak için bu bağlantıya tıklayın.

en: Follow this link to the installation instructions (particularly step 1).
tr: Kurulum yönergeleri için bu bağlantıya tıklayın (özellikle 1. adım).

en: Follow this link to your Google API Console, and there activate the Drive API and create a Client ID in the API Access section.
tr: Bu bağlantıyı kullanarak Google API panosunu açın ve Drive API seçeneğini etkinleştirin. Ardından API Erişimi bölümünden bir İstemci Kimliği oluşturun.

en: For backups older than
tr: Şundan eski yedekler için

en: For even more features and personal support, check out
tr: Daha fazla özellik ve özel destek için göz atın

en: For future control of all your UpdraftCentral connections, go to the "Advanced Tools" tab.
tr: Gelecekte tüm UpdraftCentral bağlantılarınızı denetlemek için 'Uzman Araçları' sekmesine bakın.

en: For longer help, including screenshots, follow this link.
tr: Ekran görüntülerini de içeren, ayrıntılı bir yardım almak için, bu bağlantıya tıklayın.

en: For longer help, including screenshots, follow this link. The description below is sufficient for more expert users.
tr: Ekran görüntülerini de içeren, daha ayrıntılı yardım yazısını görüntülemek için bu bağlantıya tıklayın. Aşağıdaki açıklama daha uzman kullanıcılar için yeterlidir.

en: For more options, use Premium
tr: Diğer seçenekler için Premium sürümünü kullanın

en: For more reporting features, use the Premium version
tr: Daha fazla raporlama özelliği için Premium sürümünü kullanın

en: For personal support, the ability to copy sites, more storage destinations, encrypted backups for security, multiple backup destinations, better reporting, no adverts and plenty more, take a look at the premium version of UpdraftPlus - the world's most popular backup plugin.
tr: Özel destek, site kopyalama, daha fazla depolama hedefi seçeneği, yedekleri şifreleme, birden çok yedekleme hedefi, daha ayrıntılı raporlar, reklamsız kullanım gibi pek çok özellik için dünyanın en beğenilen yedekleme eklentisi olan UpdraftPlus uygulamasının premium sürümüne bakın.

en: For the ability to lock access to UpdraftPlus settings with a password, upgrade to UpdraftPlus Premium.
tr: UpdraftPlus ayarları erişimine parola ile açılan bir kilit koymak için, UpdraftPlus Premium sürümüne yükseltin.

en: For the ability to migrate websites, upgrade to UpdraftPlus Premium.
tr: Web sitelerini aktarabilmek için UpdraftPlus Premium sürümüne yükseltin.

en: Forbid non-administrators to login to WordPress on your clone
tr: Yönetici olmayan kullanıcıların kopyanız üzerinde WordPress oturumu açması engellensin

en: Forbidden. The request contained valid data and was understood by the server, but the server is refusing action. This may be due to the user not having the necessary permissions for a resource or needing an account of some sort, or attempting a prohibited action (e.g. creating a duplicate record where only one is allowed).
tr: Yasaklanmış. İstek geçerli veriler içeriyor ve sunucu tarafından anlaşıldı. Ancak sunucu işlemi reddediyor. Bunun nedeni, kullanıcının bir kaynak için gerekli izinlere sahip olmaması veya bir tür hesaba gerek duyması ya da yasaklanmış bir işlemde bulunması (yalnızca birine izin verilen bir kopya kayıt oluşturmak gibi) olabilir.

en: Forgotten your details?
tr: Bilgilerinizi mi unuttunuz?

en: Fortnightly
tr: İki haftada bir

en: Found (Previously "Moved temporarily"). Tells the client to look at (browse to) another URL.
tr: Bulundu (önceden "Geçici olarak taşındı"). İstemciye başka bir adrese bakmasını (göz atmasını) söyler.

en: Found SET NAMES %s, but changing to %s as suggested by WPDB::determine_charset().
tr: SET NAMES %s bulundu, ancak WPDB::determine_charset() tarafından önerilen %s olarak değiştiriliyor.

en: Found and replaced existing table foreign key constraints as the table prefix has changed.
tr: Tablo ön eki değiştirildiğinden, var olan tablo dış anahtar tanımları da bulunup değiştirildi.

en: Free
tr: Ücretsiz

en: Free Newsletter
tr: Ücretsiz Bülten

en: Free disk space in account:
tr: Hesabın kullanılabilir disk alanı:

en: Free two-factor security plugin
tr: Ücretsiz iki aşamalı güvenlik eklentisi

en: Front page:
tr: Ön sayfa:

en: Full backup
tr: Tam yedek

en: Full feature list
tr: Tüm özelliklerin listesi

en: Full-screen
tr: Tam ekran

en: Further information may be found in the browser JavaScript console, and the server PHP error logs.
tr: Ayrıntılı bilgi almak için tarayıcı JavaScript konsoluna ve sunucu PHP hata günlüklerine bakabilirsiniz.

en: Gateway Timeout. The server was acting as a gateway or proxy and did not receive a timely response from the upstream server.
tr: Ağ geçidi zaman aşımına uğradı. Sunucu bir ağ geçidi ya da vekil sunucu görevi görüyordu ve upstream sunucusundan zamanında yanıt alamadı.

en: Get %s here
tr: %s uygulamasını şuradan alabilirsiniz

en: Get 20% off any of our plugins. But hurry - offer ends 30th September, use this discount code:
tr: Tüm eklentilerimiz için %20 indirim kazanın. Acele edin - teklif 30 Eylül tarihinde sona eriyor. Şu indirim kodunu kullanabilirsiniz:

en: Get Premium
tr: Premium Sürümü Alın

en: Get UpdraftCentral
tr: UpdraftCentral Uygulamasını Alın

en: Get enhanced versions of the free remote storage options (Dropbox, Google Drive & S3) and even more remote storage options like OneDrive, SFTP, Azure, WebDAV and more with UpdraftPlus Premium.
tr: UpdraftPlus Premium ile ücretsiz uzak depolama seçeneklerinin (Dropbox, Google Drive & S3) gelişmiş sürümleri ve OneDrive, SFTP, Azure, WebDAV gibi diğer uzak depolama seçenekleri sunulur.

en: Get it here
tr: Şuradan alabilirsiniz

en: Get more quota
tr: Kotayı arttırın

en: Get your API key <a href="https://mycloud.rackspace.com/" target="_blank">from your Rackspace Cloud console</a> (<a href="http://www.rackspace.com/knowledge_center/article/rackspace-cloud-essentials-1-generating-your-api-key" target="_blank">read instructions here</a>), then pick a container name to use for storage. This container will be created for you if it does not already exist.
tr: <a href="https://mycloud.rackspace.com/" target="_blank">Rackspace Cloud panosundan</a> API anahtarınızı alın (<a href="http://www.rackspace.com/knowledge_center/article/rackspace-cloud-essentials-1-generating-your-api-key" target="_blank">buradan yönergelere bakabilirsiniz</a>). Ardından depolama için kullanılacak bir kapsayıcı adı belirtin. Aynı adlı bir kapsayıcı yoksa yeni bir kapsayıcı oluşturulur.

en: Get your API key <a href="https://mycloud.rackspace.com/" target="_blank">from your Rackspace Cloud console</a> (<a href="https://docs.rackspace.com/support/how-to/set-up-an-api-key-cloud-office-control-panel" target="_blank">read instructions here</a>), then pick a container name to use for storage. This container will be created for you if it does not already exist.
tr: API anahtarınızı <a href="https://mycloud.rackspace.com/" target="_blank">Rackspace Cloud panonuzdan</a>alabilirsiniz (<a href="https://docs.rackspace.com/support/how-to/set-up-an-api-key-cloud-office-control-panel" target="_blank">buradaki yönergeleri okuyun</a>). Ardından depolama için kullanılacak bir kapsayıcı adı seçin. Bu kapsayıcı yoksa sizin için oluşturulur.

en: Get your access credentials from your OpenStack Swift provider, and then pick a container name to use for storage. This container will be created for you if it does not already exist.
tr: OpenStack Swift hizmeti sağlayıcınızdan kimlik doğrulama bilgilerinizi alın ve disk için kullanacağınız bir kapsayıcı adı belirleyin. Aynı adlı bir kapsayıcı yoksa sizin için oluşturulur.

en: Get your access key and secret key from your <a href="%s">%s console</a>, then pick a (globally unique - all %s users) bucket name (letters and numbers) (and optionally a path) to use for storage. This bucket will be created for you if it does not already exist.
tr: <a href="%s">%s panosundan</a> erişim anahtarınızı ve gizli anahtarınızı alın. Ardından depolama için bir klasör adı seçin (tüm %s kullanıcıları içinde eşsiz olarak, harf ve sayılardan oluşan) ve (isteğe bağlı) bir yol belirtin. Aynı adlı bir klasör yoksa yeni bir klasör oluşturulur.

en: Go here for help
tr: Yardım almak için buraya tıklayın

en: Go here for more information.
tr: Ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayın.

en: Go here to connect it.
tr: Bağlantı kurmak için buraya tıklayın.

en: Go there
tr: Oraya git

en: Go to settings
tr: Ayarlara git

en: Go to the remote storage settings in order to connect.
tr: Bağlantı kurmak için uzak depolama ayarlarına bakın.

en: Go to the shop.
tr: Mağazaya gidin.

en: Goes to the updraftplus.com checkout page
tr: Updraftplus.com ödeme sayfasına gider

en: Goes to updraftplus.com checkout page
tr: Updraftplus.com ödeme sayfasına gider

en: Gone. Indicates that the resource requested is no longer available and will not be available again.
tr: Gitmiş. İstenen kaynağın artık var olmadığını ve bir daha kullanılamayacağını belirtir.

en: Good news: Your site's communications with %s can be encrypted. If you see any errors to do with encryption, then look in the 'Expert Settings' for more help.
tr: İyi haber: Sitenizin %s ile iletişimi şifrelenebilir. Şifreleme ile ilgili sorunlarla karşılaşırsanız daha fazla yardım almak için 'Uzman Ayarları' bölümüne bakın.

en: Google Drive list files: failed to access parent folder
tr: Google Drive dosya listesi: Üst klasöre erişilemedi

en: HTML was detected in the response. You may have a security module on your webserver blocking the restoration operation.
tr: Yanıt içinde HTML kodları var. Web sunucunuzda geri yükleme işlemini engelleyen bir güvenlik modülü kurulu olabilir.

en: HTTP Version Not Supported. The server does not support the HTTP protocol version used in the request.
tr: HTTP sürümü desteklenmiyor. Sunucu, istekte kullanılan HTTP iletişim kuralı sürümünü desteklemiyor.

en: HTTP code:
tr: HTTP kodu:

en: Happy New Year - 20% off UpdraftPlus Premium until January 14th
tr: Yeni yıl indirimi - 14 Ocağa kadar UpdraftPlus Premium %20 indirimli

en: Have not yet obtained an access token from Google - you need to authorise or re-authorise your connection to Google Drive.
tr: Henüz Google erişim kodu alınmamış. Google Drive bağlantısına izin vermeli ya da yeniden izin vermelisiniz.

en: Here, you can export your UpdraftPlus settings (%s), either for using on another site, or to keep as a backup. This tool will export what is currently in the settings tab.
tr: UpdraftPlus ayarlarınızı buradan dışa aktarabilirsiniz (%s). Bu ayarları başka bir sitede kullanabilir ya da yedek olarak tutabilirsiniz. Bu araç Ayarlar sekmesinde bulunan bilgileri dışa aktarır.

en: Hey - We noticed UpdraftPlus has kept your site safe for a while.  If you like us, please consider leaving a positive review to spread the word.  Or if you have any issues or questions please leave us a support message
tr: Merhaba - Verilerinizin bir süredir UpdraftPlus tarafından güvende tutulduğunu görüyoruz.  Uygulamamızı sevdiyseniz, başkalarına duyurmak için olumlu bir yorum yapın.  Soru ve sorunlarınız varsa destek ekibimize yazabilirsiniz

en: Hold or Unapprove
tr: Beklet ya da Kabul etme

en: However, UpdraftPlus archives are standard zip/SQL files - so if you are sure that your file has the right format, then you can rename it to match that pattern.
tr: Bununla birlikte, UpdraftPlus arşivleri standart zip/SQL dosyalarıdır. Dosyanızın doğru biçimde olduğundan eminseniz, kalıba uyacak şekilde yeniden adlandırabilirsiniz.

en: However, subsequent access attempts failed:
tr: Bununla birlikte, yinelenen girişimler başarısız oldu:

en: I accept the UpdraftClone terms and conditions
tr: UpdraftClone hüküm ve koşullarını kabul ediyorum

en: I consent to %s
tr: %s için onay veriyorum

en: If Google later shows you the message "invalid_client", then you did not enter a valid client ID here.
tr: Daha sonra Google tarafından "invalid_client" iletisi görüntülenirse buraya yazılmış İstemci Kimliği geçersiz demektir.

en: If entering multiple files/directories, then separate them with commas. For entities at the top level, you can use a * at the start or end of the entry as a wildcard.
tr: Birkaç dosya ya da klasörü virgül ile ayırarak yazabilirsiniz. Üst düzey varlıklar için, kayıdın başına ya da sonuna * genel arama karakteri ekleyebilirsiniz.

en: If making a request for support, please include this information:
tr: Bu konuyla ilgili destek isteyecekseniz, lütfen şu bilgiyi de ekleyin:

en: If not, then choose your details and a new account will be registered.
tr: Hesabınız yoksa bilgilerinizi seçin ve yeni bir hesap açın.

en: If not, you will need to either remove data from this table, or contact your hosting company to request more resources.
tr: Yoksa, bu tablodaki verileri silmeli ya da web barındırma hizmeti sağlayıcınızla görüşerek daha fazla kaynak ayırmalarını istemelisiniz.

en: If sending directly from site to site does not work for you, then there are three other methods - please try one of these instead.
tr: Siteden siteye doğrudan gönderimi kullanamıyorsanız, kullanabileceğiniz üç yöntem daha var. Onlardan birini deneyin.

en: If that is unsuccessful check the permissions on your server or change it to another directory that is writable by your web server process.
tr: Sorun çıkarsa sunucunuzdaki izinleri denetleyin ya da web sunucunuz tarafından yazılabilen başka bir klasör seçin.

en: If this is a backup created by a different backup plugin, then UpdraftPlus Premium may be able to help you.
tr: Bu yedek başka bir yedekleme eklentisi tarafından oluşturulduysa, UpdraftPlus Premium size yardımcı olabilir.

en: If you already have an updraftplus.com account, then enter the details below.
tr: Zaten bir updraftplus.com hesabınız varsa aşağıya bilgilerini yazın.

en: If you are having problems authenticating with %s you can manually authorize here.
tr: %s yetkilendirmesi ile sorun yaşıyorsanız, buradan el ile yetkilendirme yapabilirsiniz.

en: If you are seeing more backups than you expect, then it is probably because the deletion of old backup sets does not happen until a fresh backup completes.
tr: Beklediğinizden fazla sayıda yedek görüyorsanız, bunun nedeni eski yedek paketlerinin yeni yedeklemeler tamamlanmadan silinmemesi olabilir.

en: If you are using this, then turn Turbo/Road mode off.
tr: Bunu kullanıyorsanız Turbo/Road kipini etkisizleştirin.

en: If you backup several sites into the same Dropbox and want to organize with sub-folders, then %scheck out Premium%s
tr: Birkaç siteyi aynı Dropbox üzerine yedeklemek ve alt klasörlerde tutmak istiyorsanız, %sPremium%s sürümüne göz atın

en: If you can still read these words after the page finishes loading, then there is a JavaScript or jQuery problem in the site.
tr: Sayfa yüklendikten sonra bu yazıyı hala görebiliyorsanız, sitede bir JavaScript ya da jQuery sorunu var demektir.

en: If you choose no remote storage, then the backups remain on the web-server. This is not recommended (unless you plan to manually copy them to your computer), as losing the web-server would mean losing both your website and the backups in one event.
tr: Bir uzak depolama seçilmediğinde yedek dosyaları web sunucusunda tutulur. Yedekleri bilgisayarınıza el ile kopyalamayı düşünmüyorsanız, web sunucusunda çıkabilecek sorunlar hem sitenizin hem de yedeklerinizin kaybolmasına neden olacağından bir uzak depolama kullanılması önerilir.

en: If you do not want to restore all your database tables, then choose some to exclude here.
tr: Tüm veritabanı tablolarının geri yüklenmesini istemiyorsanız katılmayacak olanları buradan seçin.

en: If you exclude both the database and the files, then you have excluded everything!
tr: Hem veritabanını hem de dosyaları katılmayacak şekilde seçerseniz hiç bir şeyi katmamış olursunuz!

en: If you have a few sites, it'll save hours. It's free to use or try up to 5 sites.
tr: Bir kaç siteniz varsa saatlerce zaman kazanabilirsiniz. 5 siteye kadar denemek ücretsizdir.

en: If you have a valid Premium license, you get 1GB of storage included.
tr: Geçerli bir Premium lisansınız varsa 1GB depolama alanınız olur.

en: If you have an existing backup that you wish to upload and restore from, then please use the "Upload backup files" link above.
tr: Yüklemek ve geri yüklemek istediğiniz bir yedeğiniz varsa, lütfen yukarıdaki "Yedek dosyaları yükle" bağlantısını kullanın.

en: If you have forgotten your password, then go here to change your password on updraftplus.com.
tr: Parolanızı unuttuysanız, updraftplus.com parolanızı değiştirmek için buraya tıklayın.

en: If you have purchased from UpdraftPlus.Com, then follow this link to the installation instructions (particularly step 1).
tr: UpdraftPlus.Com üzerinden satın aldıysanız kurulum yönergeleri için bu bağlantıya tıklayın (özellikle 1. adım).

en: If you proceed with the restoration then some of the restore options will be lost and you may get unexpected results. See the browser console log for more information.
tr: Geri yükleme işlemine devam ederseniz bazı geri yükleme ayarları kaybolacağından beklenmeyen sonuçlar alabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi almak için tarayıcı konsolu günlüğüne bakabilirsiniz.

en: If you see errors about SSL certificates, then please go here for help.
tr: SSL sertifikaları ile ilgili hatalar görüyorsanız yardım almak için buraya tıklayın.

en: If you want encryption (e.g. you are storing sensitive business data), then an add-on is available in the Premium version.
tr: Şifreleme istiyorsanız (hassas iş verileriniz varsa) Premium sürümünde bunun için bir eklenti var.

en: If you want to restore a multisite backup, you should first set up your WordPress installation as a multisite.
tr: Bir çoklu site yedeğini geri yüklemek istiyorsanız, öncelikle WordPress kurulumunuzu çoklu site olarak yapılandırmalısınız.

en: If you want, test upgrading to a different PHP or WP version.
tr: İsterseniz, farklı bir PHP ya da WP sürümüne yükseltmeyi deneyin.

en: Import settings
tr: Ayarları içe aktar

en: Importer
tr: İçe Aktarıcı

en: Importing...
tr: İçe aktarılıyor...

en: Include all tables not listed below
tr: Aşağıda listelenmeyen tüm tablolar katılsın

en: Include in files backup
tr: Dosya yedeğine katılacaklar

en: Include your database in the backup
tr: Veritabanı yedeğe katılsın

en: Include your files in the backup
tr: Dosyalar yedeğe katılsın

en: Incompatible Archive.
tr: Arşiv uyumsuz.

en: Incomplete
tr: Tamamlanmamış

en: Incremental
tr: Artımlı

en: Incremental backups
tr: Artımlı yedekler

en: Incremental backups are a feature of %s (upgrade by following this link).
tr: Artımlı yedekler bir %s özelliğidir (bu bağlantıya tıklayarak yükseltebilirsiniz).

en: Infinite recursion: consult your log for more information
tr: Sonsuz döngü: Ayrıntılı bilgi almak için günlük dosyasına bakın

en: Install debugging plugins:
tr: Hata ayıklama eklentilerini kur:

en: Installed
tr: Kurulu

en: Insufficient Storage. The server is unable to store the representation needed to complete the request.
tr: Depolama alanı yetersiz. Sunucu isteği tamamlamak için gereken gösterimi kaydedemedi.

en: Interested in knowing about your UpdraftPlus.Com password security? Read about it here.
tr: UpdraftPlus.Com parola güvenliğiniz ile ilgili bilgi almak ister misiniz? Burayı okuyun.

en: Internal Server Error. A generic error message, given when an unexpected condition was encountered and no more specific message is suitable.
tr: Sunucu iç hatası. Beklenmeyen bir durumla karşılaşıldığında ve daha uygun belirli bir ileti bulunamadığında görüntülenen genel bir hata iletisi.

en: Introducing UpdraftCentral
tr: UpdraftCentral Bilgileri

en: It appears that your web server's IP Address (%s) is blocked.
tr: Web sunucunuzun IP adresi (%s) engellenmiş gibi görünüyor.

en: It can also backup external databases.
tr: Ayrıca dış veritabanlarını da yedekleyebilir.

en: It is an ID number internal to Google Drive
tr: Google Drive içinde kullanılan bir kod

en: It is for sending backups to the following site:
tr: Bu yedekleri şu siteye göndermek içindir:

en: It will be imported as a new site.
tr: Yeni bir site olarak içe aktarılacak.

en: JavaScript warning
tr: JavaScript uyarısı

en: Job ID: %s
tr: Görev kodu: %s

en: Job deleted
tr: Görev silindi

en: Keep your database fast and efficient
tr: Veritabanının hızlı ve etkin kalmasını sağlayın

en: Key
tr: Anahtar

en: Key created successfully.
tr: Anahtar oluşturuldu.

en: Key created. Adding site to UpdraftCentral Cloud.
tr: Anahtar oluşturuldu. Site UpdraftCentral Cloud üzerine ekleniyor.

en: Key description
tr: Anahtar açıklaması

en: Key size: %d bits
tr: Anahtar boyutu: %d bit

[ctx: Keystone and swauth are technical terms which cannot be translated]
en: This needs to be a v2 (Keystone) authentication URI; v1 (Swauth) is not supported.
tr: Bu bir v2 (Keystone) kimlik doğrulama adresi olmalıdır; v1 (Swauth) desteklenmez.

en: Known backups (raw)
tr: Bilinen yedekler (ham)

en: Last log message
tr: Son günlük iletisi

en: Latest UpdraftPlus.com news:
tr: Son UpdraftPlus.com haberleri:

en: Latest status:
tr: Son durum:

en: Lead developer's homepage
tr: Geliştirici sitesi

en: Learn more about UpdraftCentral
tr: UpdraftCentral hakkında ayrıntılı bilgi alın

en: Leave this blank, and a default will be chosen.
tr: Burayı boş bırakırsanız bir varsayılan seçilir.

en: Length Required. The request did not specify the length of its content, which is required by the requested resource.
tr: Uzunluk gerekli. İstek, istenilen kaynağın gerektirdiği içeriğinin uzunluğunu belirtmedi.

en: Loading log file
tr: Günlük dosyası yükleniyor

en: Loading...
tr: Yükleniyor...

en: Local backup upload has started; please check the log file to see the upload progress
tr: Yerel yedeğin yüklenmesine başlandı. Yükleme ilerlemesini denetlemek için günlük dosyasına bakın

en: Local files deleted:
tr: Silinen yerel dosyalar:

en: Lock access to UpdraftPlus via a password so you choose which admin users can access backups.
tr: UpdraftPlus erişimi bir parola ile kısıtlanarak, hangi yönetici kullanıcıların yedeklere erişebileceği belirlenebilir.

en: Lock access to the UpdraftPlus settings page
tr: UpdraftPlus ayarlar sayfasına erişimi kilitle

en: Lock settings
tr: Kilit ayarları

en: Locked. The resource that is being accessed is locked.
tr: Kilitli. Erişilen kaynak kilitli.

en: Log in here to enable all the features you have access to.
tr: Erişiminiz olan tüm özellikleri kullanabilmek için buradan oturum açın.

en: Login or register for UpdraftCentral Cloud
tr: UpdraftCentral Cloud oturumu ya da hesabı açın

en: Login or register with this email address
tr: Bu e-posta adresi ile oturum ya da hesap açın

en: Login successful.
tr: Oturum açıldı.

en: Login successful; reloading information.
tr: Oturum açıldı. Bilgiler yeniden yükleniyor.

en: London (LON)
tr: Londra (LON)

en: Look through the other settings here, making any changes you’d like.
tr: Buradan diğer ayarlara bakabilir ve istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz.

en: Looking for %s archive: file name: %s
tr: %s arşivi aranıyor: Dosya adı: %s

en: Loop Detected. The server detected an infinite loop while processing the request.
tr: Döngü algılandı. Sunucu, isteği işlerken sonsuz bir döngü algıladı.

en: Make updates easy with UpdraftPlus
tr: UpdraftPlus ile güncellemeleri kolayca yapın

en: Makes your site fast and efficient. It cleans the database, compresses images and caches pages for ultimate speed.
tr: Sitenizi daha hızlı ve etkin duruma getirir. Veritabanını temizler, görselleri sıkıştırır ve hızlandırmak için sayfaları ön belleğe alır.

en: Manage existing keys (%d)...
tr: Var olan anahtarları yönet (%d)...

en: Manage multiple WordPress sites from one central dashboard
tr: Birkaç WordPress sitesini tek bir panodan yönetebilirsiniz

en: Manage your clones
tr: Kopyalarınızı yönetin

en: Manual authentication is not available for this remote storage method
tr: Bu uzak depolama yöntemi için el ile yetkilendirme yapılamaz

en: Manual backup options
tr: El ile yedekleme seçenekleri

en: Manually decrypt a database backup file
tr: El ile bir veritabanı dosyasının şifresini çöz

en: Many sites?
tr: Birkaç siteniz mi var?

en: Maybe later
tr: Belki daha sonra

en: Media has been attached to post.
tr: Ortam iletiye eklendi.

en: Media has been detached from post.
tr: Ortam iletiden kaldırılmış.

en: Memory limit
tr: Bellek sınırlaması

en: Messages:
tr: İletiler:

en: Method Not Allowed. A request method is not supported for the requested resource; for example, a GET request on a form that requires data to be presented via POST, or a PUT request on a read-only resource.
tr: Yöneteme izin verilmiyor. İstenilen kaynak için bir istek yöntemi desteklenmiyor. Örneğin, verilerin POST üzerinden sunulmasını gerektiren bir formdaki bir GET isteği ya da salt okunur bir kaynaktaki bir PUT isteği.

en: Migrate (create a copy of a site on hosting you control)
tr: Aktarın (bir siteyi kendi barındırma hizmetiniz üzerine kopyalayın)

en: Migrate / Clone
tr: Aktar / Kopyala

en: Misdirected Request. The request was directed at a server that is not able to produce a response (for example because of connection reuse).
tr: İstek yanlış yönlendirildi. İstek, yanıt üretemeyen bir sunucuya yönlendirildi (bağlantının yeniden kullanılması nedeniyle gibi).

en: Missing authentication data:
tr: Yetkilendirme verileri eksik:

en: Missing instance id:
tr: Kopya kodu eksik:

en: Missing pages:
tr: Eksik sayfalar:

en: Monthly
tr: Ayda bir

en: More database options
tr: Diğer veritabanı seçenekleri

en: More great plugins by the Updraft Team
tr: Updraft ekibinin geliştirdiği diğer harika eklentiler

en: More information here.
tr: Buradan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

en: More information...
tr: Ayrıntılı bilgiler...

en: More plugins
tr: Diğer eklentiler

en: More quality plugins
tr: Diğer kaliteli eklentiler

en: More settings
tr: Diğer ayarları yapın

en: More tasks:
tr: Diğer görevler:

en: Moved Permanently. This and all future requests should be directed to the given URI.
tr: Kalıcı olarak taşındı. Bu ve gelecekteki tüm istekler, belirtilen adrese yönlendirilmelidir.

en: Moving old data out of the way...
tr: Eski veriler yolun dışına taşınıyor...

en: Moving unpacked backup into place...
tr: Ayıklanmış yedek şu konuma taşınıyor...

en: Multiple Choices. Indicates multiple options for the resource from which the client may choose (via agent-driven content negotiation).
tr: Çoklu seçimler. İstemcinin seçebileceği kaynak için birden çok seçenek olduğunu belirtir (aracı tarafından belirlenen içerik iletişimiyle).

en: N.B. If you install UpdraftPlus on several WordPress sites, then you cannot re-use your project; you must create a new one from your Google API console for each site.
tr: Önemli: UpdraftPlus eklentisini birkaç WordPress sitesine kuruyorsanız, projenizi yeniden kullanamazsınız. Her site için Google API konsolundan yeni bir proje oluşturmanız gerekir.

en: N.B. This count is based upon what was, or was not, excluded the last time you saved the options.
tr: Önemli: Bu hesaplama, ayarlar son kaydedildiğinde katılan ya da katılmayan ögelere göre yapılmıştır.

en: N.B. You will be charged one token once the clone is ready. If the clone fails to boot, then the token will be released within an hour.
tr: Önemli: Kopya hazır olduğunda hesabınızdan bir jeton alınır. Kopyalama başlatılamazsa jeton bir saat içinde geri verilir.

en: Name: %s.
tr: Ad: %s.

en: Need to get space?
tr: Depolama alanı mı gerekli?

en: Need to use sub-folders?
tr: Alt klasör kullanma gereksinimi var mı?

en: Needs to already exist
tr: Zaten var olmalı

en: Network / multisite
tr: Ağ / Çoklu Site

en: Network Authentication Required. The client needs to authenticate to gain network access. Intended for use by intercepting proxies used to control access to the network (e.g., "captive portals" used to require agreement to Terms of Service before granting full Internet access via a Wi-Fi hotspot).
tr: Ağ kimliği doğrulaması gerekiyor. İstemcinin ağ erişimi elde etmesi için kimlik doğrulaması yapması gerekir. Ağa erişimi denetlemek için kullanılan vekil sunucuları kullanmak için tasarlanmıştır (örneğin, bir Wi-Fi bağlantı noktası aracılığıyla tam İnternet erişimi vermeden önce Hizmet koşullarının kabul edilmesini gerektiren "captive portal" gibi).

en: Network and multisite
tr: Ağ ve çoklu site

en: Never
tr: Hiçbir zaman

en: News
tr: Haberler

en: Newsletter sign-up
tr: Bülten aboneliği

en: Next
tr: Sonraki

en: Next scheduled backups
tr: Sıradaki zamanlanmış yedekler

en: No
tr: Hayır

en: No %s settings were found
tr: Herhangi bir %s ayarı bulunamadı

en: No UpdraftCentral licences were available. Continuing to connect to account.
tr: Bir UpdraftCentral lisansı yok. Hesap ile bağlantı kurulmaya devam ediliyor.

en: No Vault connection was found for this site (has it moved?); please disconnect and re-connect.
tr: Bu site için bir Vault depolama bağlantısı bulunamadı (taşınmış olabilir mi?). Lütfen bağlantıyı kesip yeniden bağlantı kurun.

en: No ads
tr: Reklamsız

en: No backup has been completed
tr: Henüz tamamlanmış bir yedek yok

en: No backup will be started. The creation of your clone should now begin, and your WordPress username and password will be displayed below when ready.
tr: Herhangi bir yedekleme başlatılmayacak. Şimdi kopyanızın oluşturulmasına başlanması gerekir. Hazır olduğunda aşağıda WordPress kullanıcı adı ve parolası görüntülenecek.

en: No database tables found
tr: Herhangi bir veritabanı tablosu bulunamadı

en: No keys to allow remote sites to send backup data here have yet been created.
tr: Henüz uzak sitelerin yedek verilerini buraya göndermesini sağlayacak bir anahtar oluşturulmamış.

en: No local copy present.
tr: Herhangi bir yerel kopya yok.

en: No log files were found.
tr: Herhangi bir günlük dosyası bulunamadı.

en: No receiving sites have yet been added.
tr: Henüz bir alıcı site eklenmemiş.

en: No refresh token was received from Google. This often means that you entered your client secret wrongly, or that you have not yet re-authenticated (below) since correcting it. Re-check it, then follow the link to authenticate again. Finally, if that does not work, then use expert mode to wipe all your settings, create a new Google client ID/secret, and start again.
tr: Google tarafından bir yenileme kodu alınamadı. Bu durum genellikle İstemci Parolasının yanlış olduğu ya da parola değiştirildikten sonra yeniden kimlik doğrulaması yapılmadığı anlamına gelir. Yeniden denetleyin ve kimliği yeniden doğrulamak için bağlantıya tıklayın. Sonuç alamazsanız, uzman araçları bölümünden tüm ayarlarınızı sıfırlayın. Ardından yeni bir Google İstemci Kimliği ve Parolası oluşturup işleme baştan başlayın.

en: No remote storage locations with valid options found.
tr: Geçerli seçeneklere sahip bir uzak depolama konumu bulunamadı.

en: No settings were found
tr: Herhangi bir ayar bulunamadı

en: No settings were found - please go to the Settings tab and check your settings
tr: Herhangi bir ayar bulunamadı. Lütfen Ayarlar sekmesine giderek ayarlarınızı denetleyin

en: No such backup set exists
tr: Böyle bir yedek paketi bulunamadı

en: No suitable backup set (that already contains a full backup of all the requested file component types) was found, to add increments to. Aborting this backup.
tr: Artımların ekleneceği uygun bir yedek paketi (istenen tüm dosya bileşeni türlerinin bir tam yedeğini içeren) bulunamadı. Bu yedekleme işleminden vazgeçiliyor.

en: None
tr: Yok

en: Northern Virginia (IAD)
tr: Kuzey Vijinya (IAD)

en: Not Acceptable. The requested resource is capable of generating only content not acceptable according to the Accept headers sent in the request.
tr: Kabul edilemez. İstenilen kaynak, yalnızca istekte gönderilen Accept üst bilgilerine göre kabul edilemez olan içeriği üretebilir.

en: Not Extended. Further extensions to the request are required for the server to fulfil it.
tr: Genişletilmemiş. Sunucunun bunu yerine getirmesi için başka eklentiler gerekir.

en: Not Found. The requested resource could not be found but may be available in the future. Subsequent requests by the client are permissible.
tr: Bulunamadı. İstenilen kaynak bulunamadı, ancak gelecekte kullanılabilir olabilir. İstemcinin sonraki isteklerine izin verilir.

en: Not Implemented. The server either does not recognize the request method, or it lacks the ability to fulfil the request. Usually this implies future availability (e.g., a new feature of a web-service API).
tr: Henüz uygulanmıyor. Sunucu ya istek yöntemini tanımıyor ya da isteği yerine getirme yeteneğinden yoksun. Bu durum genellikle, gelecekte kullanılabileceği anlamına gelir (bir web hizmeti API uygulamasının yeni bir özelliği gibi).

en: Not Modified. Indicates that the resource has not been modified since the version specified by the request headers If-Modified-Since or If-None-Match.
tr: Değiştirilmemiş. Kaynağın, If-Modified-Since veya If-None-Match istek üst bilgileri ile belirtilen sürümden sonra değiştirilmediğini gösterir.

en: Not got an account? Get one by buying some tokens here.
tr: Hesabınız yok mu? Buradan jeton satın alarak hesap açabilirsiniz.

en: Not got any remote storage?
tr: Herhangi bir uzak depolamanız yok mu?

en: Not installed
tr: Kurulu değil

en: Not yet got an account (it's free)? Go get one!
tr: Bir hesabınız yok mu? İsterseniz bir tane açabilirsiniz (ücretsiz)!

en: Note that not all cloud backup methods are necessarily using SSL authentication.
tr: Tüm bulut yedekleme yöntemlerinde kimlik doğrulaması için SSL kullanılmadığını unutmayın.

en: Note:
tr: Not:

en: Note: the progress bar below is based on stages, NOT time. Do not stop the backup simply because it seems to have remained in the same place for a while - that is normal.
tr: Not: Aşağıdaki ilerleme çubuğu zamana göre DEĞİL aşamalara göre ilerler. Aynı aşamada bir süre kaldığı için yedekleme işlemini durdurmayın. Bu durum normaldir.

en: Nothing currently scheduled
tr: Şu anda zamanlanmış bir görev yok

en: Nothing yet logged
tr: Günlük dosyasına henüz bir şey kaydedilmemiş

en: Notice
tr: Bildirim

en: Now select a remote storage destination to protect against server-wide threats. If not, your backups remain on the same server as your site.
tr: Şimdi sunucu tarafında çıkabilecek sorunlara karşı bir uzak depolama hedefi seçin. Uzak depolama kullanmadığınızda yedekleriniz siteniz ile aynı sunucu üzerinde bulunur.

en: OK
tr: Tamam

en: OK. You should soon see activity in the "Last log message" field below.
tr: Tamam. Yakında aşağıdaki "Son günlük iletisi" alanında işlemi görebilmelisiniz.

en: Ok, you deserve it
tr: Tamamdır, bunu hak ettiniz

en: Old ABSPATH:
tr: Eski ABSPATH:

en: Old directories successfully removed.
tr: Eski klasörler silindi.

en: Old directory removal failed for some reason. You may want to do this manually.
tr: Eski klasör bir nedenle silinemedi. Bu işlemi el ile yapmak isteyebilirsiniz.

en: Old table prefix:
tr: Eski tablo ön eki:

en: One Time Password (check your OTP app to get this password)
tr: Tek Kullanımlık Parola (bu parolayı almak için Tek Kullanımlık Parola uygulamanıza bakın)

en: One VPS (Virtual Private Server) per clone, shared with nobody.
tr: Her kopya için bir VPS (Virtual Private Server), kimseyle paylaşılmaz.

en: One or more backups has been added from scanning remote storage; note that these backups will not be automatically deleted through the "retain" settings; if/when you wish to delete them then you must do so manually.
tr: Uzak depolama alanının taranması sonucunda bir ya da birkaç yedek eklendi. Bu yedekler, "tutma" ayarları nedeniyle otomatik olarak silinmeyecek. Bu dosyaları silmek isterseniz el ile yapmalısınız.

en: Only allow this backup to be deleted manually (i.e. keep it even if retention limits are hit).
tr: Bu yedek yalnız el ile silinebilsin (tutulma sınırlaması aşılsa bile tutulur).

en: Only email the database backup
tr: E-posta ile yalnız veritabanı yedeği gönderilsin

en: Only non-encrypted FTP is supported by regular UpdraftPlus.
tr: Normal UpdraftPlus sadece şifresiz FTP'yi destekler.

en: Only the WordPress database can be restored; you will need to deal with the external database manually.
tr: Yalnız WordPress veritabanı otomatik olarak geri yüklenebilir. Dış veritabanını el ile geri yüklemelisiniz.

en: Opera web browser
tr: Opera web tarayıcısı

en: OptimizePress 2.0 encodes its contents, so search/replace does not work.
tr: OptimizePress 2.0 içeriği şifrelediğinden arama ve değiştirme özellikleri çalışmaz.

en: Options (raw)
tr: Seçenekler (ham)

en: Or if you prefer to self-host, then you can get the self-hosted version here.
tr: Ya da sitenizi kendiniz barındırmayı yeğliyorsanız, ilgili sürümü buradan alabilirsiniz.

en: Or, if they are in remote storage, you can connect that remote storage (in the "Settings" tab), save your settings, and use the "Rescan remote storage" link.
tr: Ya da uzak depolama birimindeyse, bu uzak depolama ile bağlantı kurabilir ("Ayarlar" sekmesinden), ayarlarınızı kaydedebilir ve "Uzak depolamayı yeniden tara" bağlantısını kullanabilirsiniz.

en: Or, use an UpdraftClone key
tr: Ya da bir UpdraftClone anahtarı kullanın

en: Or, you can place them manually into your UpdraftPlus directory (usually wp-content/updraft), e.g. via FTP, and then use the "rescan" link above.
tr: Ayrıca dosyaları FTP gibi bir yöntemle UpdraftPlus klasörüne (genellikle wp-content/updraft) el ile yükledikten sonra yukarıdaki "yeniden tara" bağlantısına tıklayabilirsiniz.

en: Other %s FAQs.
tr: Diğer %s SSS.

en: Other great plugins
tr: Diğer harika eklentiler

en: Others
tr: Diğer

en: Otherwise, you can try UpdraftVault for 1 month for only $1!
tr: Yoksa, Updraftvault depolamasını 1 ay için $1 ödeyerek deneyebilirsiniz!

en: PHP information
tr: PHP bilgileri

en: Passive mode
tr: Pasif kip

en: Password
tr: Parola

en: Path style
tr: Yol biçemi

en: Payload Too Large. The request is larger than the server is willing or able to process. Previously called "Request Entity Too Large".
tr: Yük çok büyük. İstek, sunucunun isteyebileceğinden veya işleyebileceğinden daha büyük. Daha önce "İstek varlığı çok büyük" olarak adlandırılıyordu.

en: Payments can be made in US dollars, euros or GB pounds sterling, via card or PayPal.
tr: Ödemeler Amerikan Doları, Euro, İngiliz Poundu, kredi kartı ya da PayPal ile yapılabilir.

en: Peak memory usage
tr: En çok bellek kullanımı

en: Perform a backup
tr: Bir yedek alın

en: Perhaps you would want to login instead.
tr: Belki onun yerine oturum açmak istersiniz.

en: Permanent Redirect. This and all future requests should be directed to the given URI.
tr: Kalıcı yönlendirme. Bu ve gelecekteki tüm istekler, verilen adrese yönlendirilir.

en: Pings
tr: Pingler

en: Please allow time for the communications with the remote storage to complete.
tr: Lütfen uzak depolama ile bağlantı kurulması için biraz zaman tanıyın.

en: Please check out UpdraftPlus Premium.
tr: Lütfen UpdraftPlus Premium sürümüne göz atın.

en: Please check the error log for more details
tr: Ayrıntılı bilgi almak için günlük dosyasına bakın

en: Please check your access credentials.
tr: Lütfen erişim kimlik doğrulama bilgilerinizi denetleyin.

en: Please consult this FAQ if you have problems backing up.
tr: Yedekleme ile ilgili sorun yaşıyorsanız lütfen bu SSS bölümüne bakın.

en: Please contact your hosting company (%s) if you require further support.
tr: Daha fazla desteğe gerek duyuyorsanız, lütfen barındırma hizmeti sağlayınız (%s) ile görüşün.

en: Please enter a file extension, like zip
tr: Lütfen zip gibi bir dosya uzantısı yazın

en: Please enter a valid URL
tr: Lütfen geçerli bir adres yazın

en: Please enter a valid URL e.g http://example.com
tr: Lütfen http://websitesi.com gibi geçerli bir adres yazın

en: Please enter a valid file extension
tr: Lütfen geçerli bir dosya uzantısı yazın

en: Please enter a valid file name prefix
tr: Lütfen geçerli bir dosya adı ön eki yazın

en: Please enter characters that begin the filename which you would like to exclude
tr: Lütfen katılmamasını istediğiniz dosya adının başlangıç karakterlerini yazın

en: Please enter part of the file name
tr: Lütfen dosya adının bir bölümünü yazın

en: Please enter the URL where your UpdraftCentral dashboard is hosted.
tr: Lütfen UpdraftCentral panonuzun barındırıldığı adresi yazın.

en: Please enter your %s email address
tr: Lütfen %s e-posta adresinizi yazın

en: Please enter your %s password
tr: Lütfen %s parolanızı yazın

en: Please fill in the required information.
tr: Lütfen zorunlu bilgileri doldurun.

en: Please follow this link to open %s in a new window.
tr: Yeni bir pencerede açmak için %s bağlantısına tıklayın.

en: Please give this key a name (e.g. indicate the site it is for):
tr: Lütfen bu anahtar için bir ad yazın (örneğin hangi siteye ait olduğunu belirtebilirsiniz):

en: Please read %s for use of our %s authorization app (none of your backup data is sent to us).
tr: Lütfen %s okuyarak %s kimlik doğrulama uygulamasını kullanma koşullarımızı öğrenin (yedek verileriniz bize gönderilmez).

en: Please read this link for important information on this process.
tr: Lütfen bu işlemler ile ilgili ayrıntılı ve önemli bilgileri almak için bu bağlantıya bakın.

en: Please select a file/folder which you would like to exclude
tr: Lütfen katılmamasını istediğiniz bir dosya/klasör seçin

en: Please select a folder in which the files/directories you would like to exclude are located
tr: Lütfen katılmayacak dosyaların/klasörlerin bulunduğu bir klasör seçin

en: Please specify the Microsoft OneDrive folder name, not the URL.
tr: Lütfen Microsoft OneDrive klasörünün adını yazın, adresini değil.

en: Please supply the requested information, and then continue.
tr: Lütfen istenilen bilgiyi verip devam edin.

en: Please wait while the system generates and registers an encryption key for your website with UpdraftCentral Cloud.
tr: Lütfen sistem UpdraftCentral Cloud üzerinden web siteniz için bir şifreleme anahtarı üretip kaydederken bekleyin.

en: Please wait while you are redirected to UpdraftCentral Cloud.
tr: Lütfen UpdraftCentral Cloud sitesine yönlendirilirken bekleyin.

en: Plugin
tr: Eklenti

en: Plugins
tr: Eklentiler

en: Pre-sales FAQs
tr: Satış öncesi SSS

en: Pre-update backups
tr: Güncelleme öncesi yedekleme

en: Precondition Failed. The server does not meet one of the preconditions that the requester put on the request header fields.
tr: Ön koşul karşılanamadı. Sunucu, istekte bulunanın istek başlığı alanlarına koyduğu ön koşullardan birini karşılamıyor.

en: Precondition Required. The origin server requires the request to be conditional. Intended to prevent the 'lost update' problem, where a client GETs a resource's state, modifies it, and PUTs it back to the server, when meanwhile a third party has modified the state on the server, leading to a conflict.
tr: Ön koşulun sağlanması gerekli. Kaynak sunucu isteğin koşullu olmasını gerektiriyor. Bir istemcinin bir kaynağın durumunu GET isteğini aldığı, değiştirdiği ve sunucuya geriye PUT isteğini yaptığı 'kayıp güncelleme' sorununu önlemeye yöneliktir. Bu durum üçüncü taraf bir sunucunun durumunu değiştirdiğinde ve bir çakışmaya neden olduğunda ortaya çıkar.

en: Premium / Extensions
tr: Premium / Eklentiler

en: Premium / Find out more
tr: Premium / Ayrıntılı bilgi alın

en: Premium / Pro Support
tr: Premium / Pro desteği

en: Premium WooCommerce plugins
tr: Premium WooCommerce eklentileri

en: Preparing backup files
tr: Yedek dosyaları hazırlanıyor

en: Press a button to get started.
tr: Başlamak için bir düğmeye basın.

en: Press here to download or browse
tr: Paketi indirmek ya da göz atmak için buraya tıklayın -

en: Press here to look inside your UpdraftPlus directory (in your web hosting space) for any new backup sets that you have uploaded.
tr: UpdraftPlus klasörünüze (web barındırma alanınızda) yüklenmiş yeni yedek paketlerini görüntülemek için buraya tıklayın.

en: Press here to look inside your remote storage methods for any existing backup sets (from any site, if they are stored in the same folder).
tr: Var olan yedek paketlerindeki uzak depolama yöntemlerinin ayrıntılarına bakmak için buraya tıklayın (aynı klasörde tutuluyorlarsa, herhangi bir siteden).

en: Press here to run a manual backup.
tr: Yedeklemeyi el ile başlatmak için buraya tıklayın.

en: Press here to save your settings.
tr: Ayarlarınızı kaydetmek için buraya tıklayın.

en: Press here to start!
tr: Başlamak için buraya tıklayın!

en: Press the buttons... UpdraftClone does the work.
tr: Yalnız düğmelere tıklayın... UpdraftClone geri kalan işi yapar.

en: Press this button to take a tour of the plugin.
tr: Eklenti turuna bakmak için bu düğmeye tıklayın.

en: Proceed with update
tr: Güncellemeye devam et

en: Processing
tr: İşleniyor

en: Processing files - please wait...
tr: Lütfen dosyalar işlenirken bekleyin...

en: Processing table (%s)
tr: Tablo işleniyor (%s)

en: Processing...
tr: İşleniyor...

en: Provides expert help and support from the developers whenever you need it.
tr: Gerek duyduğunuzda uzman yardımı ve geliştirici desteği alabilirsiniz.

en: Proxy Authentication Required. The client must first authenticate itself with the proxy.
tr: Vekil sunucu kimlik doğrulaması gerekli. İstemcinin önce vekil sunucu üzerinde kimliğini doğrulaması gerekir.

en: Pruning old backup sets
tr: Eski yedek paketleri siliniyor

en: Public key was sent to:
tr: Herkese açık anahtar şuraya gönderildi:

en: Quota:
tr: Kota:

en: RSS link
tr: RSS bağlantı

en: Range Not Satisfiable. The client has asked for a portion of the file (byte serving), but the server cannot supply that portion. For example, if the client asked for a part of the file that lies beyond the end of the file.
tr: Aralık karşılanamadı. İstemci dosyanın bir bölümünü istedi (bayt sunumu), ancak sunucu bu bölümü sağlayamadı. Örneğin, istemci dosyanın sonunun ötesinde kalan bir dosya parçasını istedi.

en: Raw backup history
tr: Ham yedek geçmişi

en: Read FAQs here.
tr: SSS bölümüne bakabilirsiniz.

en: Read more
tr: Ayrıntılı bilgi alın

en: Read more about %s here.
tr: %s hakkında ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayın.

en: Read more about Easy Updates Manager
tr: Kolay Güncelleme Yöneticisi hakkında ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayın

en: Read more about bucket access style
tr: Klasör (bucket) erişim türü hakkında ayrıntılı bilgi alın

en: Read more about it here.
tr: Ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayın.

en: Read the %s FAQs here.
tr: %s sık sorulan sorularına buradan bakabilirsiniz.

en: Read this page for a guide to possible causes and how to fix it.
tr: Olası nedenler ve çözümleri için bu sayfayı okuyun.

en: Receiving site data
tr: Site verileri alınıyor

en: Recommended: optimize your database with WP-Optimize.
tr: Öneri: WP-Optimize eklentisini kurarak veritabanınızı ile en iyi duruma getirebilirsiniz.

en: Refresh connection
tr: Bağlantıyı yenile

en: Refresh current status
tr: Geçerli durumu güncelle

en: Region
tr: Bölge

en: Region: %s
tr: Bölge: %s

en: Registration successful.
tr: Kayıt tamamlandı.

en: Reliable
tr: Güvenilir

en: Remote files deleted:
tr: Silinen uzak dosyalar:

en: Remote path
tr: Uzaktaki yol

en: Remote storage
tr: Uzak depolamayı seçin

en: Remote storage authentication
tr: Uzak depolama kimlik doğrulaması

en: Remote storage method and instance id are required for authentication.
tr: Kimlik doğrulaması için uzak depolama yöntemi ve kopya kodu gereklidir.

en: Remote storage: %s
tr: Uzak depolama: %s

en: Remove old directories
tr: Eski klasörleri sil

en: Reporting
tr: Raporlama

en: Request Header Fields Too Large. The server is unwilling to process the request because either an individual header field, or all the header fields collectively, are too large.
tr: İstek üst bilgi alanları çok büyük. Tek bir üst bilgi alanı ya da toplu olarak tüm üst bilgi alanları çok büyük olduğundan, sunucu isteği işlemek istemiyor.

en: Request Timeout. The server timed out waiting for the request. The client MAY repeat the request without modifications at any later time.
tr: İstek zaman aşımına uğradı. Sunucu, isteği beklerken zaman aşımına uğradı. İstemci daha sonra herhangi bir değişiklik yapmadan isteği yineleyebilir.

en: Requested character set (%s) is not present - changing to %s.
tr: İstenilen karakter kümesi (%s) bulunamadı. %s olarak değiştiriliyor.

en: Requested table character set (%s) is not present - changing to %s.
tr: Gereken tablo karakter kümesi (%s) bulunamadı. %s olarak değiştiriliyor.

en: Requested table collation (%1$s) is not present - changing to %2$s. | Requested table collations (%1$s) are not present - changing to %2$s.
tr[0]: Gereken tablo karşılaştırması (%1$s) bulunamadı. %2$s olarak değiştiriliyor.
tr[1]: Gereken tablo karşılaştırmaları (%1$s) bulunamadı. %2$s olarak değiştiriliyor.

en: Requested table engine (%s) is not present - changing to MyISAM.
tr: Gerekli tablo işleyici (%s) bulunamadı. MyISAM işleyicisine geçiliyor.

en: Requesting start of backup...
tr: Yedeklemenin başlatılması isteniyor...

en: Rescan local folder for new backup sets
tr: Yerel klasördeki yeni yedek paketlerini tara

en: Rescan remote storage
tr: Uzak depolama alanını tara

en: Rescanning (looking for backups that you have uploaded manually into the internal backup store)...
tr: Yeniden taranıyor (iç depolama alanına el ile yüklenmiş yedekler aranıyor)...

en: Rescanning remote and local storage for backup sets...
tr: Uzak ve yerel depolama alanlarındaki yedek paketleri yeniden taranıyor...

en: Reset tour
tr: Turu yeniden başlat

en: Restoration progress:
tr: Geri yükleme işlemi:

en: Restore
tr: Geri Yükle

en: Restore backup
tr: Yedeği geri yükle

en: Restore error:
tr: Geri yükleme sorunu:

en: Restore files from
tr: Dosyaları şuradan geri yükle

en: Restoring %s1 files out of %s2
tr: Dosyalar geri yükleniyor: %s1 / %s2

en: Restoring stored routine: %s
tr: Kaydedilmiş yordam geri yükleniyor: %s

en: Restoring table: %s
tr: Tablo geri yükleniyor: %s

en: Restoring the database (on a large site this can take a long time - if it times out (which can happen if your web hosting company has configured your hosting to limit resources) then you should use a different method, such as phpMyAdmin)...
tr: Veritabanı geri yükleniyor. Büyük bir sitede bu işlem uzun sürebilir. Zaman aşımına uğrarsa (web sitesi barındırma hizmeti sağlayıcınız kaynakları sınırlıyorsa) phpMyAdmin gibi başka bir yöntem kullanmalısınız...

en: Restoring will replace this site's themes, plugins, uploads, database and/or other content directories (according to what is contained in the backup set, and your selection).
tr: Geri yükleme işlemi sitenizdeki temaları, eklentileri, yüklenmiş dosyaları, veritabanını ve/veya diğer içerik klasörlerini değiştirir (yedek paketinde bulunan bileşenlere ve sizin seçiminize göre).

en: Retain this many scheduled database backups
tr: Şu sayıda zamanlanmış veritabanı yedeği tutulsun

en: Retain this many scheduled file backups
tr: Şu sayıda zamanlanmış dosya yedeği tutulsun

en: Retrieving (if necessary) and preparing backup files...
tr: Alınıyor (gerekirse) ve yedek dosyaları hazırlanıyor...

en: Return to UpdraftPlus configuration
tr: UpdraftPlus yapılandırmasına geri dönün

en: Review UpdraftPlus
tr: UpdraftPlus Eklentisini Değerlendirin

en: Runs on capacity from a leading cloud computing provider.
tr: Önde gelen bulut hizmeti sağlayıcılarının kapasitesini kullanır.

en: S3 (Compatible)
tr: S3 (Uyumlu)

en: Save
tr: Ayarları kaydedin

en: Save Changes
tr: Değişiklikleri Kaydet

en: Save time
tr: Zaman kazanın

en: Saving...
tr: Kaydediliyor...

en: Search
tr: Arama

en: Search / replace database
tr: Veritabanında bul ve değiştir

en: Search and replacing table:
tr: Tabloda arama ve değiştirme:

en: Searching for backups...
tr: Yedekler aranıyor...

en: Secure
tr: Güvenli

en: Secure multisite installation, advanced reporting and much more.
tr: Güvenli çoklu site kurulumu, gelişmiş raporlama gibi başka özellikler bulunur.

en: Security check.
tr: Güvenlik denetimi.

en: See Other. The response to the request can be found under another URI using the GET method. When received in response to a POST (or PUT/DELETE), the client should presume that the server has received the data and should issue a new GET request to the given URI
tr: Diğerlerine bakılsın. İsteğe verilen yanıt, GET yöntemi kullanılarak başka bir adres altında bulunabilir. Bir POST (ya da PUT/DELETE) yanıt olarak alındığında, istemci, sunucunun verileri aldığını varsaymalı ve verilen adrese yeni bir GET isteği göndermelidir.

en: See also the Premium version from our shop.
tr: Ayrıca mağazamızdan Premium sürümüne bakın.

en: See this FAQ also.
tr: Bu sık sorulan sorulara da bakın.

en: Select 'Web Application' as the application type.
tr: Uygulama türü olarak 'Web Uygulaması' seçin.

en: Select All
tr: Tümünü Seç

en: Select Files
tr: Dosyaları Seçin

en: Select a file to view information about it
tr: Bilgilerini görüntülemek istediğiniz dosyayı seçin

en: Select a file/folder which you would like to exclude
tr: Katılmasını istemediğiniz bir dosya/klasör seçin

en: Select a way to exclude files or directories from the backup
tr: Yedeğe katılmayacak dosya ya da klasörlerin bulunduğu yolu seçin

en: Select all
tr: Tümünü seç

en: Select all backups
tr: Tüm yedekleri seç

en: Select the folder in which the files or sub-directories you would like to exclude are located
tr: Dosya ya da alt klasörlerinin katılmasını istemediğiniz klasörü seçin

en: Select the remote storage destinations you want to upload this backup set to
tr: Bu yedek paketinin yükleneceği uzak depolama hedeflerini seçin

en: Select what you want to backup
tr: Neyi yedeklemek istediğinizi seçin

en: Selected media has been deleted successfully.
tr: Seçili ortam başarıyla silindi.

en: Self-hosted dashboard
tr: Kendi barındırdığınız pano

en: Send
tr: Gönder

en: Send a backup to another site
tr: Bir yedeği başka bir siteye gönder

en: Send a new backup
tr: Yeni bir yedek gönder

en: Send a report only when there are warnings/errors
tr: Rapor yalnız hata ya da uyarı olduğunda gönderilsin

en: Send existing backup
tr: Var olan bir yedeği gönder

en: Send this backup to remote storage
tr: Bu yedek uzak depolama üzerine gönderilsin

en: Send to site:
tr: Siteye gönder:

en: Sending Your Backup To Remote Storage
tr: Yedek Uzak Depolama Üzerine Gönderiliyor

en: Sending files to remote site
tr: Dosyalar uzak siteye gönderiliyor

en: Service Unavailable. The server cannot handle the request (because it is overloaded or down for maintenance). Generally, this is a temporary state.
tr: Hizmet kullanılamıyor. Sunucu isteği işleyemedi (aşırı yüklenmiş ya da bakım için kapatılmış olabilir). Genellikle bu geçici bir durumdur.

en: Set exact times to create or delete backups.
tr: Yedeklerin oluşturulacağı ya da silineceği zamanlar ayarlanabilir.

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Show all backups...
tr: Tüm yedekleri görüntüle...

en: Show expert settings
tr: Uzman ayarlarını görüntüle

en: Show more backups...
tr: Diğer yedekleri görüntüle...

en: Show raw backup and file list
tr: Ham yedek ve dosya listesini görüntüle

en: Show the options
tr: Seçenekleri görüntüle

en: Sign in with %s
tr: %s ile oturum açın

en: Sign up
tr: Hesap aç

en: Site data has been deployed
tr: Site verileri gönderildi

en: Site data received
tr: Site verileri alındı

en: Site home:
tr: Site ana sayfası:

en: Site information
tr: Site bilgileri

en: Site information:
tr: Site bilgileri:

en: Site size
tr: Site boyutunu hesapla

en: Size: %s MB
tr: Boyut: %s MB

en: Skip this step
tr: Bu adımı atla

en: Skipped tables:
tr: Atlanan tablolar:

en: Skipping restoration of WordPress core when importing a single site into a multisite installation. If you had anything necessary in your WordPress directory then you will need to re-add it manually from the zip file.
tr: Bir tekli site, çoklu site kurulumu içine aktarılırken WordPress çekirdeği geri yüklenmez. Yedeklenmiş WordPress klasöründe site için gereken şeyler varsa, bunları zip dosyasından el ile ayıklayıp siteye yüklemeniz gerekecek.

en: Skipping table %s: already restored on a prior run; next table to restore: %s
tr: %s tablosu atlanıyor: Daha önceki bir çalışmada zaten geri yüklenmiş, sıradaki geri yüklenecek tablo: %s

en: Skipping table %s: user has chosen not to restore this table
tr: %s tablosu atlanıyor: Kullanıcı bu tabloyu geri yüklememeyi seçti

en: Skipping: this archive was already restored.
tr: Atlanıyor: Bu arşiv zaten geri yüklenmiş.

en: Some backup plugins can't restore a backup, so Premium allows you to restore backups from other plugins.
tr: Bazı yedekleme eklentileri yedekleri geri yüklemez. Premium sürümü diğer eklentilerin yedeklerinin de geri yüklenebilmesini sağlar.

en: Some files are still downloading or being processed - please wait.
tr: Bazı dosyalar hala indiriliyor ya da işleniyor. Lütfen bekleyin.

en: Sophisticated reporting and emailing capabilities.
tr: Ayrıntılı rapor ve e-posta yetenekleri.

en: Spam
tr: İstenmeyen

en: Split archives every:
tr: Arşivlerin bölüneceği boyut:

en: Split line to avoid exceeding maximum packet size
tr: En büyük paket boyutu değerini aşmamak için satırı böl

en: Spring sale - 20% off UpdraftPlus Premium until May 31st
tr: Bahar indirimi - 31 Mayısa kadar UpdraftPlus Premium %20 indirimli

en: Start %s Subscription
tr: %s Aboneliğini Başlat

en: Start %s Trial
tr: %s Denemesini Başlat

en: Start Subscription
tr: Aboneliği Başlat

en: Start Trial
tr: Denemeyi Başlat

en: Start a %s UpdraftVault Subscription
tr: %s UpdraftVault Aboneliğini Başlat

en: Start backup
tr: Yedeklemeyi başlat

en: Subscriptions can be cancelled at any time.
tr: Abonelikler her hangi bir anda iptal edilebilir.

en: Success
tr: Başarılı

en: Success:
tr: Tamamlandı:

en: Success: we successfully logged in, and confirmed our ability to create a file in the given directory (login type:
tr: Başarılı: Oturum açıldı ve belirtilen klasörde bir dosya oluşturulabildi (oturum türü:

en: Sufficient information about the in-progress restoration operation could not be found.
tr: Yapılmakta olan geri yükleme işlemi ile ilgili yeterli bilgi bulunamadı.

en: Summer sale - 20% off UpdraftPlus Premium until July 31st
tr: Yaz indirimi - 31 Temmuza kadar UpdraftPlus Premium %20 indirimli

en: Super-charge and secure your WordPress site with our other top plugins:
tr: Diğer başarılı eklentilerimiz ile WordPress sitenizi canlandırın ve güvenliğini sağlayın:

en: Support
tr: Destek

en: Sydney (SYD)
tr: Sidney (SYD)

en: Table %s has very many rows (%s) - we hope your web hosting company gives you enough resources to dump out that table in the backup.
tr: %s tablosunda çok fazla sayıda satır var (%s). Web sunucu barındırma hizmeti sağlayıcınızın bu tabloyu yedeklemeye yetecek kaynakları sunduğunu umarız.

en: Table prefix has changed: changing %s table field(s) accordingly:
tr: Tablo ön eki değiştirildi: %s tablo alanı buna göre değiştiriliyor:

en: Take Tour
tr: Tura Başla

en: Take a new backup
tr: Yeni bir yedek al

en: Take an incremental backup
tr: Artımlı bir yedek al

en: Takes just the time needed to create a backup and send it.
tr: Yalnız yedeğin hazırlanması ve gönderilmesi kadar zaman alır.

en: Team Updraft
tr: Updraft ekibi

en: Temporary Redirect. In this case, the request should be repeated with another URI; however, future requests should still use the original URI.
tr: Geçici yönlendirme. Bu durumda, istek başka bir adres ile yinelenir. Ancak gelecekteki istekler özgün adresi kullanır.

en: Temporary clones of WordPress subdomain multisite installations are not yet supported. See our documentation on how to carry out a normal migration here
tr: WordPress alt etki alanı çoklu site kurulumlarının geçici kopyaları henüz desteklenmiyor. Normal bir aktarımın nasıl yapılacağı hakkında bilgi almak için belgeler bölümüne bakabilirsiniz

en: Tenant
tr: Kiracı

en: Test %s Settings
tr: %s Ayarlarını Sına

en: Testing %s Settings...
tr: %s Ayarları Sınanıyor...

en: Testing connection...
tr: Bağlantı sınanıyor...

en: Thank you for installing UpdraftPlus!
tr: UpdraftPlus eklentisini kurduğunuz için teşekkürler!

en: Thank you for taking the tour.
tr: Tura katıldığınız için teşekkürler.

en: Thank you for taking the tour. You are now all set to use UpdraftPlus!
tr: Tura katıldığınız için teşekkürler. Şimdi UpdraftPlus kullanmaya hazırsınız!

en: Thank you so much!
tr: Teşekkürler!

en: That you are attempting to upload a zip file previously created by UpdraftPlus.
tr: Daha önce UpdraftPlus tarafından oluşturulmuş bir zip dosyasını yüklemeyi deniyorsunuz.

en: The %s authentication could not go ahead, because something else on your site is breaking it. Try disabling your other plugins and switching to a default theme. (Specifically, you are looking for the component that sends output (most likely PHP warnings/errors) before the page begins. Turning off any debugging settings may also help).
tr: %s kimlik doğrulaması tamamlanamıyor. Sitenizdeki başka bir şey buna engel oluyor. Diğer eklentilerinizi etkisizleştirmeyi ve varsayılan bir temaya dönmeyi deneyin. Özellikle, sayfa görüntülenmeye başlanmadan önce çıktı gönderen (büyük olasılıkla PHP uyarıları/hataları) bir bileşen arayın. Hata ayıklama ayarlarını etkisizleştirmek yararlı olabilir.

en: The %s connection timed out; if you entered the server correctly, then this is usually caused by a firewall blocking the connection - you should check with your web hosting company.
tr: %s bağlantısı zaman aşımına uğradı. Sunucu bilgilerini doğru yazdıysanız, bu sorun genellikle bağlantı kurulmasını engelleyen bir güvenlik duvarından kaynaklanır. Web barındırma hizmeti sağlayıcınız ile görüşün.

en: The %s endpoint is scheduled to shut down on the 1st October 2018. You will need to switch to a different end-point and migrate your data before that date. %sPlease see this article for more information%s
tr: %s uç noktasının 1 Ekim 2018 tarihinde kapatılması planlanıyor. Bu tarihten önce farklı bir uç noktaya geçmeniz ve verilerinizi taşımanız gerekecek. %sAyrıntılı bilgi almak için bu makaleye bakabilirsiniz%s

en: The %s object was not found
tr: %s nesnesi bulunamadı

en: The 'Backup Now' button is disabled as your backup directory is not writable (go to the 'Settings' tab and find the relevant option).
tr: Yedekleme klasörünüz yazılabilir olmadığı için 'Şimdi Yedekle' düğmesi kullanılamaz ('Ayarlar' sekmesinde ilgili seçeneğe bakın)

en: The AWS access key looks to be wrong (valid %s access keys begin with "AK")
tr: AWS erişim anahtarı hatalı gibi görünüyor (geçerli %s erişim anahtarları "AK" ile başlar)

en: The Database connection has been closed and cannot be reopened.
tr: Veritabanı bağlantısı kapatıldı ve yeniden açılamadı.

en: The PHP setup on this webserver allows only %s seconds for PHP to run, and does not allow this limit to be raised. If you have a lot of data to import, and if the restore operation times out, then you will need to ask your web hosting company for ways to raise this limit (or attempt the restoration piece-by-piece).
tr: Bu web sunucusundaki PHP kurulumu, PHP işlemlerinin yalnız %s saniye çalışmasına izin veriyor ve bu sınırlamanın arttırılmasına izin vermiyor. İçe aktarılacak veriler çok büyük ise ve geri yükleme işlemi zaman aşımına uğrarsa, web barındırma hizmeti sağlayıcınızdan bu sınırlama değerini yükseltmesini isteyebilirsiniz (ya da parça parça geri yüklemeyi deneyebilirsiniz).

en: The Updraft Plugin Collection Sale
tr: Updraft Eklenti Derlemesi Satışı

en: The UpdraftPlus directory in wp-content/plugins has white-space in it; WordPress does not like this. You should rename the directory to wp-content/plugins/updraftplus to fix this problem.
tr: WordPress wp-content/plugins klasörü altındaki UpdraftPlus klasörünün adında boşluk karakteri var. WordPress bu durumu sevmez. Srunu çözmek için klasörü wp-content/plugins/updraftplus şeklinde yeniden adlandırın.

en: The WordPress content folder (wp-content) was not found in this zip file.
tr: Bu zip dosyasında WordPress içerik klasörü (wp-content) bulunamadı.

en: The WordPress subscription extension for WooCommerce store owners.
tr: WooCommerce mağaza sahipleri için WordPress abonelik eklentisi.

en: The above directories are everything, except for WordPress core itself which you can download afresh from WordPress.org.
tr: Yukarıdaki klasörlerde, WordPress.org adresinden yenisini indirebileceğiniz WordPress çekirdeği dışındaki her şey bulunur.

en: The amount of database tables scanned is near or over the php_max_input_vars value so some tables maybe truncated. This option will ensure all tables not found will be backed up.
tr: Taranan veritabanı tablolarının sayısı php_max_input_vars değerine yakın ya da üzerinde olduğundan bazı tablolar budanabilir. Bu seçenek, bulunamayan tüm tabloların yedeklenmesini sağlar.

en: The amount of memory (RAM) allowed for PHP is very low (%s Mb) - you should increase it to avoid failures due to insufficient memory (consult your web hosting company for more help)
tr: PHP için ayrılmış bellek (RAM) değeri çok düşük (%s Mb). Yetersiz bellek kaynaklı sorunlar çıkmaması için bellek değerini arttırmalısınız (ayrıntılı bilgi için web sitesi barındırma hizmeti sağlayıcınız ile görüşün)

en: The amount of time allowed for WordPress plugins to run is very low (%s seconds) - you should increase it to avoid backup failures due to time-outs (consult your web hosting company for more help - it is the max_execution_time PHP setting; the recommended value is %s seconds or more)
tr: WordPress eklentilerinin çalıştırılmasına izin verilen süre çok kısa (%s saniye). Yedekleme ve zaman aşımı sorunlarını engellemek için bu süreyi arttırmalısınız (yardım almak için web barındırma hizmeti sağlayıcınızdan PHP max_execution_time ayarını değiştirmesini isteyin. Önerilen süre %s saniye ve üzeri)

en: The attempt to send the backup via email failed (probably the backup was too large for this method)
tr: Yedeği e-posta ile gönderme girişimi başarısız oldu (büyük olasılıkla yedek boyutu bu yöntem için fazla büyük)

en: The attempt to undo the double-compression failed.
tr: Çifte sıkıştırmayı geri alma girişimi başarısız oldu.

en: The attempt to undo the double-compression succeeded.
tr: Çifte sıkıştırmayı geri alma girişimi başarılı oldu.

en: The available memory on the server.
tr: Sunucuda kullanılabilecek bellek.

en: The backup apparently succeeded (with warnings) and is now complete
tr: Yedekleme (uyarılarla) tamamlandı

en: The backup apparently succeeded and is now complete
tr: Yedekleme görevi tamamlandı

en: The backup archive files have been processed, but with some errors. You will need to cancel and correct any problems before retrying.
tr: Yedek arşivi dosyaları işlendi, ancak sorunlar çıktı. Yeniden denemeden önce, işlemi iptal edip sorunları çözmeniz gerekiyor.

en: The backup archive files have been processed, but with some warnings. If all is well, then now press Restore again to proceed. Otherwise, cancel and correct any problems first.
tr: Yedek arşivi dosyaları işlendi, ancak bazı uyarılar verildi. Her şey yolunda ise ilerlemek için yeniden "Geri Yükle" üzerine tıklayın. Değilse işlemi iptal ederek sorunları çözün.

en: The backup archive files have been processed, but with some warnings. If all is well, then press Restore to proceed. Otherwise, cancel and correct any problems first.
tr: Yedek arşivi dosyaları işlendi, ancak bazı uyarılar verildi. Her şey yolunda ise ilerlemek için "Geri Yükle" üzerine tıklayın. Değilse işlemi iptal edip sorunları çözün.

en: The backup archive files have been successfully processed. Now press Restore again to proceed.
tr: Yedek arşivindeki dosyalar işlendi. İlerlemek için yeniden Geri Yükle üzerine tıklayın.

en: The backup archive files have been successfully processed. Now press Restore to proceed.
tr: Yedek arşivindeki dosyalar işlendi. İlerlemek için Geri Yükle üzerine tıklayın.

en: The backup archive for this file could not be found. The remote storage method in use (%s) does not allow us to retrieve files. To perform any restoration using UpdraftPlus, you will need to obtain a copy of this file and place it inside UpdraftPlus's working folder
tr: Bu dosyanın yedek arşivi bulunamadı. Kullanılan uzak depolama yöntemi (%s) dosyaların alınmasına izin vermiyor. UpdraftPlus kullanarak geri yüklemek için bu dosyanın bir kopyasını edinip UpdraftPlus çalışma klasörüne yüklemeniz gerekiyor

en: The backup attempt has finished, apparently unsuccessfully
tr: Yedekleme görevi tamamlanamadı

en: The backup directory is not writable (or disk space is full) - the database backup is expected to shortly fail.
tr: Yedekleme klasörü yazılabilir değil (ya da disk dolu). Veritabanı yedeğinin tamamlanamaması bekleniyor.

en: The backup has finished running
tr: Yedekleme tamamlandı

en: The backup has not finished; a resumption is scheduled
tr: Yedekleme henüz tamamlanmadı. sürdürme görevi zamanlandı

en: The backup is being aborted for a repeated failure to progress.
tr: Yinelenen bir ilerleme sorunu nedeniyle yedekleme işleminden vazgeçildi.

en: The backup records do not contain information about the proper size of this file.
tr: Yedek kayıtlarında bu dosyanın gerçek boyutu ile ilgili bilgi bulunamadı.

en: The backup was aborted
tr: Yedekleme işleminden vazgeçildi

en: The backup was aborted by the user
tr: Yedekleme işleminden kullanıcı tarafından vazgeçildi

en: The client has been deleted from the Google Drive API console. Please create a new Google Drive project and reconnect with UpdraftPlus.
tr: İstemci Google Drive API panosundan silindi. Lütfen yeni bir Google Drive projesi ekleyin ve yeniden UpdraftPlus ile bağlantısını kurun.

en: The clone has been provisioned, and its data has been sent to it. Once the clone has finished deploying it, you will receive an email.
tr: Kopya hazırlandı ve verileri gönderildi. Kopyanın gönderilmesi tamamladığında bir e-posta alacaksınız.

en: The communication with %s was encrypted.
tr: %s ile iletişim şifreli.

en: The communication with %s was not encrypted.
tr: %s ile iletişim şifreli değil.

en: The creation of your data for creating the clone should now begin.
tr: Şimdi kopyayı oluşturmak için verileriniz eklenmeye başlamalıdır.

en: The database backup appears to have failed
tr: Veritabanı yedeği alınamamış gibi görünüyor

en: The database backup uses MySQL features not available in the old MySQL version (%s) that this site is running on.
tr: Bu veritabanında, bu sitede kurulu eski MySQL sürümünde (%s) bulunmayan MySQL özellikleri kullanılıyor.

en: The database file appears to have been compressed twice - probably the website you downloaded it from had a mis-configured webserver.
tr: Veritabanı dosyası iki kez sıkıştırılmış gibi görünüyor. Büyük olasılıkla dosyayı indirdiğiniz web sitesinin web sunucusu yanlış yapılandırılmış.

en: The database is too small to be a valid WordPress database (size: %s Kb).
tr: Veritabanı geçerli bir WordPress veritabanı olmak için çok küçük (boyut: %s Kb).

en: The database scan was taking too long and consequently the list of all tables in the database could not be completed. This option will ensure all tables not found will be backed up.
tr: Veritabanı taraması çok uzun sürdüğünden veritabanındaki tüm tabloların listesi tamamlanamadı. Bu seçenek, bulunamayan tüm tabloların yedeklenmesini sağlar.

en: The database server that this WordPress site is running on doesn't support the character set (%s) which you are trying to import. | The database server that this WordPress site is running on doesn't support the character sets (%s) which you are trying to import.
tr[0]: Bu WordPress sitesinin veritabanı sunucusu içe aktarmaya çalıştığınız veritabanında kullanılan karakter kümesini (%s) desteklemiyor.
tr[1]: Bu WordPress sitesinin veritabanı sunucusu içe aktarmaya çalıştığınız veritabanında kullanılan karakter kümelerini (%s) desteklemiyor.

en: The database server that this WordPress site is running on doesn't support the collation (%s) used in the database which you are trying to import. | The database server that this WordPress site is running on doesn't support multiple collations (%s) used in the database which you are trying to import.
tr[0]: Bu WordPress sitesinin veritabanı sunucusu içe aktarmaya çalıştığınız veritabanında kullanılan karşılaştırmayı (%s) desteklemiyor.
tr[1]: Bu WordPress sitesinin veritabanı sunucusu içe aktarmaya çalıştığınız veritabanında kullanılan birkaç karşılaştırmayı (%s) desteklemiyor.

en: The decryption key used:
tr: Kullanılan şifre çözme anahtarı:

en: The directory does not exist
tr: Klasör bulunamadı

en: The directory does not exist, and the attempt to create it failed
tr: Klasör bulunamadı ve oluşturulamadı

en: The download link is broken or the backup file is no longer available
tr: İndirme bağlantısı bozuk ya da yedekleme dosyası artık yok

en: The download link is broken, you may have clicked the link from untrusted source
tr: İndirme bağlantısı bozuk, tıkladığınız bağlantının kaynağı güvenilmez olabilir

en: The email protocol does not allow a remote backup to be retrieved from an email that has been sent. Therefore, please download the attachment from the original backup email and upload it using the "Upload backup files" facility in the "Existing Backups" tab.
tr: E-posta iletişim kuralı, gönderilen bir e-posta ile uzak bir yedeklemenin alınmasına izin vermez. Bu nedenle, lütfen özgün yedekleme e-postasındaki ek dosyayı indirin ve "Var olan yedekler" sekmesindeki "Yedek dosyaları yükle" özelliğini kullanarak yükleyin.

en: The entered key does not belong to a remote site (it belongs to this one).
tr: Yazılan anahtar bir uzak siteye ait değil (bu siteye ait).

en: The entered key was corrupt - please try again.
tr: Yazılan anahtar hatalı. Yeniden deneyin.

en: The entered key was the wrong length - please try again.
tr: Yazılan anahtarın uzunluğu hatalı. Yeniden deneyin.

en: The error reported by %s was:
tr: %s tarafından bildirilen sorun şuydu:

en: The exclusion rule which you are trying to add already exists
tr: Eklemeye çalıştığınız katmama kuralı zaten var

en: The file %s has a "byte order mark" (BOM) at its beginning. | The files %s have a "byte order mark" (BOM) at their beginning.
tr[0]: %s dosyanın başlangıcında "byte order mark" (BOM) bilgisi var.
tr[1]: %s dosyanın başlangıcında "byte order mark" (BOM) bilgisi var.

en: The file failed to upload. Please check the following:
tr: Dosya yüklenemedi. Lütfen şunları denetleyin:

en: The file was uploaded.
tr: Dosya yüklendi.

en: The folder exists, but your webserver does not have permission to write to it.
tr: Klasör bulundu ancak web sunucunuzun bu klasöre yazma izni yok.

en: The folder was created, but we had to change its file permissions to 777 (world-writable) to be able to write to it. You should check with your hosting provider that this will not cause any problems
tr: Klasör oluşturuldu ancak yazılabilir olması için dosya izinleri 777 (world-writable) olarak değiştirilmeli. Bu durumun sorun olup olmayacağını öğrenmek için web sitesi barındırma hizmeti sağlayıcınızla görüşmelisiniz

en: The following entity cannot be restored automatically: "%s".
tr: Bu varlık otomatik olarak geri yüklenemez: "%s".

en: The following remote storage (%s) have only been partially configured, if you are having problems you can try to manually authorise at the UpdraftPlus settings page.
tr: Aşağıdaki uzak depolama (%s) yalnızca kısmen yapılandırılmış. Sorun yaşıyorsanız UpdraftPlus ayarları bölümünden el ile yetkilendirmeyi deneyebilirsiniz.

en: The following remote storage (%s) have only been partially configured, manual authorization is not supported with this remote storage, please try again and if the problem persists contact support.
tr: Aşağıdaki uzak depolama (%s) yalnızca kısmen yapılandırılmış. Bu uzak depolama için el ile yetkilendirme desteklenmiyor. Lütfen yeniden deneyin ve sorun devam ederse destek ekibimiz ile görüşün.

en: The following remote storage options are configured.
tr: Aşağıdaki uzak depolama seçenekleri yapılandırılmış.

en: The given file was not found, or could not be read.
tr: Belirtilen dosya bulunamadı ya da okunamadı.

en: The higher the value, the more server resources are required to create the archive.
tr: Değer yükseldikçe, arşiv oluşturmak için daha çok sunucu kaynağı gerekir.

en: The key referred to was unknown.
tr: Belirtilen anahtar bilinmiyor.

en: The key was successfully added.
tr: Anahtar eklendi.

en: The list of existing sites has been removed
tr: Mevcut sitelerin listesi kaldırıldı

en: The location of this directory is set in the expert settings, in the Settings tab.
tr: Bu klasörün konumu, Ayarlar sekmesinin uzman ayarları sekmesinden ayarlanabilir.

en: The log file could not be read.
tr: Günlük dosyası okunamadı.

en: The log file has been attached to this email.
tr: Günlük dosyası bu e-postaya eklendi.

en: The new user's RackSpace console password is (this will not be shown again):
tr: Yeni kullanıcının RackSpace panosu parolası (bir daha görüntülenmez):

en: The number of restore options that will be sent exceeds the configured maximum in your PHP configuration (max_input_vars).
tr: Gönderilen geri yükleme ayarı sayısı, PHP yapılandırılmasında ayarlanmış en fazla sayıyı (max_input_vars) aşıyor.

en: The plugin you wish to activate is either not installed or has been removed recently.
tr: Etkinleştirmek istediğiniz eklenti kurulmamış ya da yakın zamanda kaldırılmış.

en: The plugin you wish to deactivate is currently not active or is already deactivated.
tr: Devre dışı bırakmak istediğiniz eklenti şu anda etkin değil ya da zaten etkisizleştirilmiş.

en: The preparation of the clone data has been aborted.
tr: Kopyalama verilerinin hazırlanmasından vazgeçildi.

en: The request to the filesystem to create the directory failed.
tr: Dosya sisteminde klasör oluşturma isteği yerine getirilemedi.

en: The required %s PHP module is not installed - ask your web hosting company to enable it
tr: Gerekli %s PHP modülü kurulmamış. Web barındırma hizmeti sağlayıcınızdan bu modülü kurmasını isteyin

en: The restore operation has begun (%s). Do not close this page until it reports itself as having finished.
tr: Geri yükleme işlemine başlandı (%s). Tamamlandığı bildirilene kadar bu sayfayı kapatmayın.

en: The restore operation has begun. Do not close your browser until it reports itself as having finished.
tr: Geri yükleme işlemine başlandı. Tamamlandığı bildirilene kadar web tarayıcınızı kapatmayın.

en: The scheduler is disabled in your WordPress install, via the DISABLE_WP_CRON setting. No backups can run (even &quot;Backup Now&quot;) unless either you have set up a facility to call the scheduler manually, or until it is enabled.
tr: WordPress kurulumunuzdaki zamanlayıcı DISABLE_WP_CRON seçeneği kullanılarak etkisizleştirilmiş. Bu seçenek etkinleştirilmeden ya da zamanlayıcıyı el ile çalıştıran bir yöntem olmadan yedekleme yapılamaz (&quot;Şimdi Yedekle&quot; bile).

en: The sending of the site data has begun. So far %s data archives totalling %s have been received
tr: Site verilerinin gönderilmesine başlandı. Şu ana kadar %s veri arşivi toplamı %s alındı

en: The setting %s is turned on in your PHP settings. It is deprecated, causes encryption to malfunction, and should be turned off.
tr: PHP ayarlarınızdaki %s seçeneği etkinleştirilmiş. Bu özellik kullanımdan kaldırıldı. Şifrelemenin çalışmamasına neden olacağından etkisizleştirilmelidir.

en: The site URL you are sending to (%s) looks like a local development website. If you are sending from an external network, it is likely that a firewall will be blocking this.
tr: Yedeği gönderdiğiniz site adresi (%s) bir yerel geliştirici sitesine benziyor. Gönderme işlemini bir dış ağdan yapıyorsanız, bir güvenlik duvarı bunu engelliyor olabilir.

en: The site data has all been received, and its import has begun.
tr: Site verilerinin tümü alındı ve içe aktarılmaya başlandı.

en: The site in this backup was running on a webserver with version %s of %s.
tr: Bu yedekteki site %s sürümünde %s ile çalışan bir web sunucusu üzerindeydi.

en: The theme you wish to activate is either not installed or has been removed recently.
tr: Etkinleştirmek istediğiniz tema kurulmamış ya da yakın zamanda kaldırılmış.

en: The theme you wish to disable from your network is either not installed or has been removed recently.
tr: Ağınızda devre dışı bırakmak istediğiniz tema yüklü değil ya da yakın zamanda kaldırılmış.

en: The theme you wish to enable on your network is either not installed or has been removed recently.
tr: Ağınızda etkinleştirmek istediğiniz tema kurulmamış ya da yakın zamanda kaldırılmış.

en: The ultimately secure and convenient place to store your backups.
tr: Yedeklerinizi depolamak için son derece güvenli ve kullanışlı bir yer sağlar.

[ctx: The user is being told the number of times an error has happened, e.g. An error (27) occurred]
en: An error (%s) occurred:
tr: Bir sorun çıktı (%s):

en: The web server returned an error code (try again, or check your web server logs)
tr: Web sunucusu bir hata kodu iletti (yeniden deneyin ya da web sunucu günlüklerine bakın)

en: The website address in the backup set (%s) is slightly different from that of the site now (%s). This is not expected to be a problem for restoring the site, as long as visits to the former address still reach the site.
tr: Yedek paketindeki web sitesi adresi (%s), şu andaki site adresinden (%s) biraz farklı. Eski adrese yapılan erişim istekleri siteye ulaşabildiği sürece, bu durum siteyi geri yüklemek için bir sorun olmaz.

en: The zip engine returned the message: %s.
tr: Sıkıştırma uygulaması şu iletiyi gönderdi: %s.

en: Theme
tr: Tema

en: Themes
tr: Temalar

en: Then, try out our "Migrator" add-on which can perform a direct site-to-site migration. After using it once, you'll have saved the purchase price compared to the time needed to copy a site by hand.
tr: Ardından, doğrudan siteden siteye aktarım yapabilen "Migrator" eklentimizi deneyin. Bu eklentiyi kullandığınızda, bir siteyi el ile kopyalamak için harcayacağınız zamana göre ödeyeceğiniz satın alma maliyetinin çok daha uygun olacağını görebilirsiniz.

en: There appears to be a problem activating or switching to the intended theme. Please kindly check your permission and try again.
tr: Belirtilen tema etkinleştirilirken ya da temaya geçiş yapılırken bir sorun çıktı gibi görünüyor. Lütfen izninizi denetleyip yeniden deneyin.

en: There appears to be a problem deactivating the intended plugin. Please kindly check your permission and try again.
tr: Belirtilen eklenti ağınızda etkisizleştirilirkewn bir sorun çıktı gibi görünüyor. Lütfen izninizi denetleyip yeniden deneyin.

en: There appears to be a problem disabling the intended theme from your network. Please kindly check your permission and try again.
tr: Belirtilen tema ağınızdan devre dışı bırakılırken bir sorun çıktı gibi görünüyor. Lütfen izninizi denetleyip yeniden deneyin.

en: There appears to be a problem enabling the intended theme on your network. Please kindly check your permission and try again.
tr: Belirtilen tema ağınızda etkinleştirilirken bir sorun çıktı gibi görünüyor. Lütfen izninizi denetleyip yeniden deneyin.

en: There are no UpdraftCentral dashboards that can currently control this site.
tr: Şu anda bu siteyi kontrol eden bir UpdraftCentral panosu yok.

en: There was an error while trying to remove the list of existing sites.
tr: Mevcut siteler listesini kaldırmaya çalışırken bir hata oluştu.

en: Therefore it is advised that you take a fresh backup on the source site, using a later version.
tr: Bu nedenle, daha sonraki bir sürümü kullanarak kaynak sitenin yeni bir yedeğini almanız önerilir.

en: Therefore, affected tables on the current site which already exist will not be replaced by default, to avoid corrupting them (you can review this in the list of tables below).
tr: Bu nedenle, geçerli sitenin etkilenen tabloları, bozulmalarını önlemek için varsayılan olarak değiştirilmeyecek (bu durumu aşağıdaki tablo listesinde gözden geçirebilirsiniz).

en: This admin interface uses JavaScript heavily. You either need to activate it within your browser, or to use a JavaScript-capable browser.
tr: Bu yönetim bölümünde oldukça yoğun bir şekilde JavaScript kullanılır. Web tarayıcınızın JavaScript özelliğini etkinleştirmeli ya da JavaScript destekleyen bir web tarayıcı kullanmalısınız.

en: This backup archive is %s MB in size - the attempt to send this via email is likely to fail (few email servers allow attachments of this size). If so, you should switch to using a different remote storage method.
tr: Bu yedek arşivinin boyutu %s MB. Yedek büyük olasılıkla e-posta ile gönderilemez (çok az e-posta sunucusu bu boyutta dosyalara izin verir). Durum buysa farklı bir uzak depolama alanına geçmelisiniz.

en: This backup does not exist in the backup history - restoration aborted. Timestamp:
tr: Bu yedek, yedekleme geçmişinde bulunamadı. Geri yükleme işleminden vazgeçildi. Zaman damgası:

en: This backup is of a site with an empty table prefix, which WordPress does not officially support; the results may be unreliable.
tr: Bu yedek, WordPress tarafından resmi olarak desteklenmeyen boş bir tablo ön eki kullanan bir siteye ait olduğundan sonuçlar güvenilmez olabilir.

en: This backup set contains incremental backups of your files; please select the time you wish to restore your files to
tr: Bu yedek paketinde dosyaların artımlı yedeği var. Lütfen dosyalarınızın geri yüklenmesini istediğiniz zamanı seçin

en: This backup set is from a different site (%s) - this is not a restoration, but a migration. You need the Migrator add-on in order to make this work.
tr: Yedek paketi başka bir siteden geliyor (%s). Bu bir geri yükleme değil aktarım işlemi. Bu işlemi yapabilmek için Migrator eklentisi gereklidir.

en: This backup set is of this site, but at the time of the backup you were using %s, whereas the site now uses %s.
tr: Bu yedek paketi bu siteye ait. Ancak sitede şu anda %s kullanılıyorken, yedek alındığında %s kullanılıyormuş.

en: This backup set was not known by UpdraftPlus to be created by the current WordPress installation, but was either found in remote storage, or was sent from a remote site.
tr: UpdraftPlus bu yedek paketinin geçerli WordPress kurulumu tarafından alınıp alınmadığını bilemiyor. Ancak uzak depolama alanında bulunmuş ya da uzak bir siteden gönderilmiş olabilir.

en: This backup was created by %s, and can be imported.
tr: Bu yedek %s tarafından oluşturulmuş ve içe aktarılabilir.

en: This backup was created on a previous UpdraftPlus version (%s) which did not correctly backup tables with composite primary keys (such as the term_relationships table, which records tags and product attributes).
tr: Bu yedek, bileşik birincil anahtarlar bulunan tabloları (kayıt etiketleri ve ürün özniteliklerini kaydeden term_relationships tablosu gibi) doğru şekilde yedeklemeyen önceki bir UpdraftPlus sürümüyle (%s) alınmış.

en: This button is disabled because your backup directory is not writable (see the settings).
tr: Yedek klasörünüz yazılabilir olmadığı için bu düğme kullanılamıyor (ayarlara bakın).

en: This button will delete all UpdraftPlus settings and progress information for in-progress backups (but not any of your existing backups from your cloud storage).
tr: Bu düğme tüm UpdraftPlus ayarlarını ve yürürlükteki yedeklemeler ile ilgili tüm işlem bilgilerini siler (bulut depolamasında var olan yedeklere dokunulmaz).

en: This connection appears to already have been made.
tr: Bu bağlantı zaten kurulmuş gibi görünüyor.

en: This current site
tr: Bu geçerli siteye

en: This database backup has the following WordPress tables excluded: %s
tr: Bu veritabanı yedeğine şu WordPress tabloları katılmamış: %s

en: This database backup is missing core WordPress tables: %s
tr: Bu veritabanında temel WordPress tabloları eksik: %s

en: This database needs to be deployed on MySQL version %s or later.
tr: Bu veritabanı ancak %s ve üzerindeki bir MySQL sürümüne yüklenebilir.

en: This decryption key will be attempted:
tr: Şifre çözmek için kullanılacak anahtar:

en: This feature requires %s version %s or later
tr: Bu özellik için %s %s ya da üzeri bir sürüm gereklidir

en: This file could not be uploaded
tr: Bu dosya yüklenemedi

en: This file does not appear to be an UpdraftPlus backup archive (such files are .zip or .gz files which have a name like: backup_(time)_(site name)_(code)_(type).(zip|gz)).
tr: Bu dosya bir UpdraftPlus yedek arşivi gibi görünmüyor. (arşivler, backup_(saat)_(site_adı)_kod_(tür).(zip|gz) gibi bir adı olan .zip ya da .gz uzantılı dosyalardır).

en: This file does not appear to be an UpdraftPlus encrypted database archive (such files are .gz.crypt files which have a name like: backup_(time)_(site name)_(code)_db.crypt.gz).
tr: Bu dosya bir UpdraftPlus şifrelenmiş veritabanı arşivi gibi görünmüyor (bu tür dosyaların uzantısı .gz.crypt ve dosya adı backup_(zaman)_(site adı)_(kod)_db.crypt.gz) biçiminde olur).

en: This functionality has been disabled by the site administrator.
tr: Bu özellik site yöneticisi tarafından devre dışı bırakılmış.

en: This is a WordPress multi-site (a.k.a. network) installation.
tr: Bu bir WordPress çoklu site (ağ) kurulumudur.

en: This is a count of the contents of your Updraft directory
tr: Updraft klasörünüzdeki içeriklerin sayısı

en: This is older than the server which you are now restoring onto (version %s).
tr: Bu sürüm şu an geri yükleme yaptığınız sunucudan daha eski (%s sürümü).

en: This is significantly newer than the server which you are now restoring onto (version %s).
tr: Bu sürüm şu an geri yükleme yaptığınız sunucudan çok daha yeni (%s sürümü).

en: This is sometimes caused by a firewall - try turning off SSL in the expert settings, and testing again.
tr: Buna bazen bir güvenlik duvarı neden olur. Uzman ayarları bölümünden SSL seçeneğini devre dışı bırakarak yeniden deneyin.

en: This is useful if the dashboard webserver cannot be contacted with incoming traffic by this website (for example, this is the case if this website is hosted on the public Internet, but the UpdraftCentral dashboard is on localhost, or on an Intranet, or if this website has an outgoing firewall), or if the dashboard website does not have a SSL certificate.
tr: Bu seçenek, pano web sunucusuna bu web sitesi tarafından gelen trafik üzerinden ulaşılamadığında (örneğin, bu web sitesi herkese açık İnternet üzerinde barındırılıyorsa, ancak UpdraftCentral panosu localhost veya bir Intranet üzerinde ise ya da bu web sitesinde bir çıkış güvenlik duvarı varsa) ya da pano web sitesinin bir SSL sertifikası yoksa işe yarar.

en: This is where UpdraftPlus will write the zip files it creates initially.  This directory must be writable by your web server. It is relative to your content directory (which by default is called wp-content).
tr: UpdraftPlus zip dosyalarını ilk olarak bu konumda oluşturur.  Web sunucunuzun bu klasöre yazma izni olmalıdır. Bu klasör İçerik klasörünün altında olmalıdır (varsayılan olarak wp-content klasörü)

en: This looks like a file created by UpdraftPlus, but this install does not know about this type of object: %s. Perhaps you need to install an add-on?
tr: Bu dosya UpdraftPlus tarafından oluşturulmuş gibi görünüyor ancak kurulum şu nesne türünü tanımıyor: %s. Bir eklenti kurmanız gerekiyor olabilir mi?

en: This makes time-outs much more likely. You are recommended to turn safe_mode off, or to restore only one entity at a time
tr: Bu durum zaman aşımı sorunlarına yol açabilir. safe_mode seçeneğini kapatmanız ya da bir kerede yalnız bir kuruluşu geri yüklemeniz önerilir

en: This may prevent the restore procedure from being able to proceed.
tr: Bu durum geri yükleme işleminin yapılmasını engelleyebilir.

en: This most likely means that you share a webserver with a hacked website that has been used in previous attacks.
tr: Bu durum büyük olasılıkla daha önce içine sızılarak saldırı için kullanılmış bir web sitesi ile aynı sunucuyu paylaştığınız anlamına gelir.

en: This multi-archive backup set appears to have the following archives missing: %s
tr: Bu çoklu arşiv yedek paketinde şu arşivler eksik gibi görünüyor: %s

en: This problem is caused by trying to restore a database on a very old MySQL version that is incompatible with the source database.
tr: Bu sorun, bir veritabanının kaynak veritabanı ile uyumlu olmayan çok eski bir MySQL sürümüne geri yüklenmesi durumunda ortaya çıkar.

en: This remote storage method (%s) requires PHP %s or later.
tr: Bu uzak depolama yöntemi (%s) için PHP %s ya da üzeri bir sürüm gereklidir.

en: This restoration will work if you still have an SSL certificate (i.e. can use https) to access the site. Otherwise, you will want to use %s to search/replace the site address so that the site can be visited without https.
tr: Bu geri yükleme, sitenize erişmek için hala bir SSL sertifikanız varsa (https kullanılabiliyorsa) çalışır. Yoksa, aşağıdaki %s özelliğini kullanarak site adresini https olmadan erişilebilecek şekilde değiştirmeniz gerekir.

en: This site is <strong>connected</strong> to UpdraftPlus Vault.
tr: Bu site UpdraftPlus Vault ile <strong>bağlıdır</strong>.

en: This storage method does not allow downloading
tr: Bu depolama yönteminde indirmeye izin verilmez

en: This version of UpdraftPlus does not know how to handle this type of foreign backup
tr: Bu UpdraftPlus sürümü bu türde bir yabancı yedeği nasıl işleyeceğini bilmiyor

en: This will also cause debugging output from all plugins to be shown upon this screen - please do not be surprised to see these.
tr: Bu seçenek tüm eklentilerin hata ayıklama çıktılarının bu bölümde görüntülenmesine neden olur. Bunları görünce şaşırmayın.

en: This will delete all your UpdraftPlus settings - are you sure you want to do this?
tr: Bu işlem tüm UpdraftPlus ayarlarınızı siler. Bunu yapmak istediğinize emin misiniz?

en: This will import data from:
tr: Şuradaki veriler içe aktarılacak:

en: Tidy things up for clients and remove all adverts for our other products.
tr: Müşterilerinizin kafasını karıştırmamak için diğer tüm ürün reklamları kaldırılır.

en: Time now
tr: Güncel zaman

en: To avoid server-wide risks, always backup to remote cloud storage. UpdraftPlus free includes Dropbox, Google Drive, Amazon S3, Rackspace and more.
tr: Sunucu tarafında çıkabilecek sorunlara karşı yedeklerinizi her zaman uzak bulut depolamasına alın. Ücretsiz UpdraftPlus Free sürümünde Dropbox, Google Drive, Amazon S3, Rackspace ve diğer seçenekler sunulur.

en: To be able to backup the routines, you must be the user named as the routine DEFINER(s), have the SHOW_ROUTINE privilege (for MySQL 8.0.20+ users), have the SELECT privilege at the global level, or have the CREATE ROUTINE, ALTER ROUTINE, or EXECUTE privilege granted at a scope that includes the routines.
tr: Rutinleri yedekleyebilmek için, rutin DEFINER olarak adlandırılan kullanıcı olmanız, SHOW_ROUTINE iznine (MySQL 8.0.20+ kullanıcıları için), global düzeyde SELECT ya da CREATE ROUTINE iznine sahip olmanız gerekir. , ALTER ROUTINE ya da EXECUTE izni rutinleri içeren bir kapsamda verilir.

en: To be able to set a custom folder name, use UpdraftPlus Premium.
tr: Özel bir klasör adı yazabilmek için UpdraftPlus Premium sürümünü kullanın.

en: To benefit, use this discount code:
tr: Yararlanmak için şu indirim kodunu kullanın:

en: To change any of the default settings of what is backed up, to configure scheduled backups, to send your backups to remote storage (recommended), and more, go to the settings tab.
tr: Yedeklenecek bileşenler ile ilgili varsayılan ayarları değiştirmek, zamanlanmış yedekleri ayarlamak, yedekleri uzak depolama alanına göndermek (önerilir) ve diğer seçenekleri görmek için ayarlar sekmesine bakın.

en: To complete manual authentication, at the orange UpdraftPlus authentication screen select the "Having problems authenticating?" link, then copy and paste the code given here.
tr: El ile yetkilendirmeyi tamamlamak için, turuncu UpdraftPlus yetkilendirme ekranında "Yetkilendirme ile ilgili sorunlar mı yaşıyorsunuz?" bağlantısına tıklayın. Ardından burada verilen kodu kopyalayıp yapıştırın.

en: To complete your migration/clone, you should now log in to the remote site and restore the backup set.
tr: Aktarmaya da kopyalama işlemini tamamlamak için uzak sitede oturum açarak yedek paketini geri yükleyin.

en: To create a new IAM sub-user and access key that has access only to this bucket, upgrade to Premium.
tr: Yalnızca bu klasöre erişim hakkı olan yeni bir IAM alt kullanıcısı ve erişim anahtarı oluşturmak için, Premium sürümüne yükseltin.

en: To create a new Rackspace API sub-user and API key that has access only to this Rackspace container, use Premium.
tr: Yalnız bu Rackspace kapsayıcısına erişebilecek yeni bir Rackspace API alt kullanıcısı ve API anahtarı oluşturmak için Premium sürümüne yükseltin.

en: To create a temporary clone you need credit in your account.
tr: Geçici bir kopya oluşturulabilmesi için hesabınızda jeton bulunmalıdır.

en: To create a temporary clone you need: 1) credit in your account and 2) to connect to your account, below.
tr: Geçici bir kopya oluşturmak için şunlar gereklidir: 1) hesabınızda jetonlar 2) aşağıdan hesabınızla bağlantı.

en: To de-authorize UpdraftPlus (all sites) from accessing your Google Drive, follow this link to your Google account settings.
tr: UpdraftPlus (tüm siteler) tarafından Google Drive alanınıza erişilmesini istemiyorsanız Google hesap ayarlarınıza gitmek için bu bağlantıya tıklayın.

en: To fix the time at which a backup should take place,
tr: Yedeklemenin ne zaman yapılacağını düzeltmek için,

en: To fix this problem go here.
tr: Bu sorunu gidermek için buraya tıklayın.

en: To import an ordinary WordPress site into a multisite installation requires %s.
tr: Normal bir WordPress sitesini bir çoklu site kurulumu içine aktarmak için %s kullanılması gereklidir.

en: To make a backup, just press the Backup Now button.
tr: Bir yedek almak için Şimdi Yedekle düğmesine tıklayın.

en: To read FAQs/documentation about UpdraftClone, go here.
tr: UpdraftClone hakkında SSS/belgeleri okumak için buraya tıklayın.

en: To remove the block, please go here.
tr: Engellemeyi kaldırmak için lütfen buraya tıklayın.

en: To send to more than one address, separate each address with a comma.
tr: Birkaç adrese göndermek için, e-posta adreslerini virgül ile ayırarak yazın.

en: To use this backup, your database server needs to support the %s character set.
tr: Bu yedeği kullanabilmek için, veritabanı sunucunuz %s karakter kümesini desteklemelidir.

en: Too Early. Indicates that the server is unwilling to risk processing a request that might be replayed.
tr: Çok erken. Sunucunun, yeniden oynatılabilecek bir isteği işleme riskini almak istemediğini gösterir.

en: Too Many Requests. The user has sent too many requests in a given amount of time. Intended for use with rate-limiting schemes.
tr: Çok fazla istek yapıldı. Kullanıcı belirli bir süre içinde çok fazla sayıda istekte bulundu. Hız sınırlayıcı şemalarla kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

en: Too many database errors have occurred - aborting
tr: Çok fazla veritabanı sorunu çıktığından vazgeçiliyor

en: Total (uncompressed) on-disk data:
tr: Diskteki veri toplamı (sıkıştırılmamış):

en: Total backup size:
tr: Toplam yedek boyutu:

[ctx: Translators: %s is a bold tag.]
en: But to avoid server-wide threats backup regularly to remote cloud storage in %s settings %s
tr: Sunucu tarafında çıkabilecek sorunlara karşı %s ayarlar %s bölümünden uzak depolama üzerine düzenli yedek alınmasını sağlayın

[ctx: Translators: UpdraftVault is a product name and should not be translated.]
en: To get started with UpdraftVault, select one of the options below:
tr: UpdraftVault kullanmaya başlamak için aşağıdakilerden birini seçin:

en: Trash
tr: Çöp

en: Trouble connecting? Try using an alternative method in the advanced security options.
tr: Bağlantı kurmakta sorun mu yaşıyorsunuz? Gelişmiş güvenlik ayarları bölümünden alternatif bir yöntem kullanmayı deneyin.

en: Try UpdraftVault for 1 month for only $1!
tr: UpdraftVault depolamasını 1 ay için $1 ödeyerek deneyin!

en: Try UpdraftVault!
tr: UpdraftVault depolamasını deneyin!

en: Try it - 1 month for $1!
tr: Deneyin. 1 ay için $1!

en: Trying...
tr: Deneniyor...

en: Type a file prefix
tr: Bir dosya ön eki yazın

en: Type an extension like zip
tr: Zip gibi bir uzantı yazın

en: UK
tr: Birleşik Krallık

en: URI Too Long. The URI provided was too long for the server to process. Often the result of too much data being encoded as a query-string of a GET request, in which it should be converted to a POST request.
tr: Adres çok uzun. Belirtilen adres, sunucunun işlemesi için çok uzundu. Genellikle çok fazla verinin bir POST isteğine dönüştürülmesi gereken bir GET isteğinin sorgu dizgesi olarak kodlanmasından kaynaklanır.

en: URL for the site of your UpdraftCentral dashboard
tr: Sitenizin UpdraftCentral panosunun adresi

en: US (default)
tr: Birleşik Devletler (varsayılan)

en: US or UK Cloud
tr: Birleşik Devletler ya da Birleşik Krallık Bulut

en: US or UK-based Rackspace Account
tr: Birleşik Devletler ya da Birleşik Krallık kaynaklı Rackspace Hesabı

en: Unable to activate %s successfully. Make sure that this %s is compatible with your remote WordPress version. WordPress version currently installed in your remote website is %s.
tr: %s etkinleştirilemedi. %s eklentisinin uzak WordPress sürümü ile uyumlu olduğundan emin olun. Uzak web sitesinde kurulu WordPress sürümü: %s.

en: Unable to connect to the filesystem
tr: Dosya sistemi ile bağlantı kurulamadı

en: Unable to connect to the filesystem. Please confirm your credentials.
tr: Dosya sistemi ile bağlantı kurulamıyor. Lütfen kimlik doğrulama bilgilerinizi onaylayın.

en: Unable to download file. This could be caused by a timeout. It would be best to download the zip to your computer.
tr: Dosya indirilemedi. Zaman aşımına uğramış olabilir. Bilgisayarınıza zip olarak indirmeniz daha iyi olur.

en: Unable to get renew date
tr: Yenilenme tarihi alınamadı

en: Unable to install %s. Make sure that the zip file is a valid %s file and a previous version of this %s does not exist. If you wish to overwrite an existing %s then you will have to manually delete it from the %s folder on the remote website and try uploading the file again.
tr: %s kurulamadı. Zip dosyasının geçerli bir %s dosyası olduğundan ve önceki bir %s sürümünün var olmadığından emin olun. Var olan bir %s üzerine yazmak istiyorsanız uzak sitedeki %s klasöründen el ile sildikten sonra dosyayı yeniden yüklemeyi deneyin.

en: Unattached
tr: Ayrılmış

en: Unauthorized. Authentication is required and has failed or has not yet been provided.
tr: Yetkisiz. Kimlik doğrulama gerekli ve yapılamadı ya da henüz yapılmamış.

en: Unavailable For Legal Reasons. A server operator has received a legal demand to deny access to a resource or to a set of resources that includes the requested resource.
tr: Yasal nedenlerle kullanılamıyor. Bir sunucu işletmecisi, bir kaynağa ya da istenen kaynağı içeren bir dizi kaynağa erişimi engellemek için yasal bir bildirim aldı.

en: Under Maintenance
tr: Bakım Yapılıyor

en: Unexpected response:
tr: Beklenmeyen yanıt:

en: Unfinished restoration
tr: Tamamlanmamış geri yükleme

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Unknown server response status:
tr: Bilinmeyen sunucu yanıt durumu:

en: Unknown server response:
tr: Bilinmeyen sunucu yanıtı:

en: Unknown/unexpected error - please raise a support request
tr: Bilinmeyen ya da beklenmeyen bir sorun çıktı. Lütfen bu durumu destek ekibimize bildirin

en: Unless you have a problem, you can completely ignore everything here.
tr: Bir sorun olmadığı sürece buradaki işlemlere gerek duyulmaz.

en: Unpacking backup...
tr: Yedek ayıklanıyor...

en: Unprocessable Entity. The request was well-formed but was unable to be followed due to semantic errors.
tr: Varlık işlenemedi. İstek iyi biçimlendirilmiş ancak anlamsal hatalar nedeniyle izlenemedi.

en: Unsupported Media Type. The request entity has a media type which the server or resource does not support. For example, the client uploads an image as image/svg+xml, but the server requires that images use a different format.
tr: Ortam türü desteklenmiyor. İstek varlığı, sunucunun veya kaynağın desteklemediği bir ortam türünde. Örneğin, istemci bir görüntüyü image/svg+xml olarak yükledi, ancak sunucu, görsellerin farklı bir biçim kullanmasını gerektirdi.

en: Unzip progress: %d out of %d files
tr: Zip ayıklama işlemi: %d / %d dosya

en: Update Plugin
tr: Eklentiyi Güncelle

en: Update Theme
tr: Temayı Güncelle

en: Update quota count
tr: Kota sayısını güncelle

en: UpdraftCentral (Remote Control)
tr: UpdraftCentral (Uzaktan Kontrol)

en: UpdraftCentral Connection
tr: UpdraftCentral Bağlantısı

en: UpdraftCentral dashboard connection details
tr: UpdraftCentral pano bağlantısı ayrıntıları

en: UpdraftCentral enables control of your WordPress sites %s from a central dashboard.
tr: UpdraftCentral, tek bir yerdeki panodan WordPress sitelerinizin %s denetimini sağlar.

en: UpdraftCentral is a highly efficient way to manage, update and backup multiple websites from one place.
tr: UpdraftCentral birkaç web sitesini tek bir yerden yönetmek, güncellemek ve yedeklemek için etkili bir yöntemdir.

en: UpdraftCentral key created successfully
tr: UpdraftCentral anahtarı oluşturuldu

en: UpdraftClone image:
tr: UpdraftClone kalıbı:

en: UpdraftClone key is required.
tr: UpdraftClone anahtarı gerekli.

en: UpdraftPlus - Upload backup files
tr: UpdraftPlus - Yedek dosyaları yükle

en: UpdraftPlus Backups
tr: UpdraftPlus Yedekleri

en: UpdraftPlus Blog - get up-to-date news and offers
tr: UpdraftPlus Günlüğü - Güncel haberleri ve teklifleri alın

en: UpdraftPlus Migrator clones your WordPress site and moves it to a new domain directly and simply.
tr: UpdraftPlus Migrator, WordPress sitenizi kopyalayarak yeni bir etki alanına doğrudan ve kolayca taşıyabilir.

en: UpdraftPlus News
tr: UpdraftPlus Haberleri

en: UpdraftPlus Newsletter
tr: UpdraftPlus Bülteni

en: UpdraftPlus Premium and addons
tr: UpdraftPlus Premium ve eklentileri

en: UpdraftPlus Premium has many more exciting features!
tr: UpdraftPlus Premium pek çok heyecan verici özelliğe sahiptir!

en: UpdraftPlus Restoration
tr: UpdraftPlus Geri Yükleme

en: UpdraftPlus Tour
tr: UpdraftPlus Turu

en: UpdraftPlus Vault brings you storage that is <strong>reliable, easy to use and a great price</strong>.
tr: UpdraftPlus Vault size <strong>güvenilir, kolay kullanılabilir ve oldukça uygun fiyatlı</strong> depolama alanı sağlar.

en: UpdraftPlus Vault is built on top of Amazon's world-leading data-centres, with redundant data storage to achieve 99.999999999% reliability.
tr: UpdraftPlus Vault, dünyanın önde gelen Amazon veri merkezleri üzerine kurulmuştur. Yedekli veri depolaması %99.999999999 hizmet sürekliliği sağlar.

en: UpdraftPlus does not officially support versions of WordPress before %s. It may work for you, but if it does not, then please be aware that no support is available until you upgrade WordPress.
tr: UpdraftPlus %s öncesi WordPress sürümlerini resmi olarak desteklemez. Sorun yaşarsanız WordPress sürümünüzü güncelleyene kadar destek veremeyeceğimizi unutmayın.

en: UpdraftPlus has its own embedded storage option, providing a zero-hassle way to download, store and manage all your backups from one place.
tr: UpdraftPlus kendi gömülü depolama seçeneğine sahiptir. Tüm yedeklerinizi tek bir yerden indirmek, depolamak ve yönetmek gibi özellikleri sıfır zahmet ile sunar.

en: UpdraftPlus is not able to directly restore this kind of entity. It must be restored manually.
tr: UpdraftPlus bu tür varlıkları doğrudan geri yükleyemez. Geri yükleme el ile yapılmalı.

en: UpdraftPlus is on social media - check us out!
tr: UpdraftPlus uygulamasını sosyal ağlarda izleyin!

en: UpdraftPlus needed to create a %s in your content directory, but failed - please check your file permissions and enable the access (%s)
tr: UpdraftPlus tarafından içerik klasörünüzde %s oluşturulması gerekiyordu ancak yapılamadı. Lütfen dosya izinlerinizi denetleyerek erişim izni verin (%s)

en: UpdraftPlus news, high-quality training materials for WordPress developers and site-owners, and general WordPress news. You can de-subscribe at any time.
tr: UpdraftPlus haberleri, WordPress geliştiricileri ve site sahipleri için kaliteli eğitim materyalleri ve genel WordPress haberleri. İstediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

en: UpdraftPlus notice
tr: UpdraftPlus bildirimi

en: UpdraftPlus notice:
tr: UpdraftPlus bildirimi:

en: UpdraftPlus on %s
tr: %s üzerinde UpdraftPlus

en: UpdraftPlus seems to have been updated to version (%s), which is different to the version running when this settings page was loaded. Please reload the settings page before trying to save settings.
tr: UpdraftPlus, bu ayarlar sayfası yüklendiğinde kullanılan sürümden farklı bir sürüme (%s) güncellenmiş gibi görünüyor. Lütfen ayarları kaydetmeye çalışmadan önce ayarlar sayfasını yeniden yükleyin.

en: UpdraftPlus settings
tr: UpdraftPlus ayarlar

en: UpdraftPlus temporary clone user login settings:
tr: UpdraftPlus geçici kopya kullanıcı oturumu açma ayarları:

en: UpdraftPlus warning:
tr: UpdraftPlus uyarı:

en: UpdraftPlus was unable to find any tables when scanning the database backup; it maybe corrupt.
tr: UpdraftPlus, veritabanı yedeklemesini tararken herhangi bir tablo bulamadı. Bozulmuş olabilir.

en: UpdraftPlus was unable to find the table prefix when scanning the database backup.
tr: UpdraftPlus veritabanı yedeğini tararken tablo ön ekini bulamadı.

en: UpdraftPlus will split up backup archives when they exceed this file size. The default value is %s megabytes. Be careful to leave some margin if your web-server has a hard size limit (e.g. the 2 GB / 2048 MB limit on some 32-bit servers/file systems).
tr: UpdraftPlus, bu dosya boyutunu aşan yedek arşivlerini parçalara böler. Varsayılan değer: %s MegaBayt. Web sunucunuzun sabit bir boyut sınırı varsa boş alan için pay bırakmaya dikkat edin (bazı 32 bit sunucularda ya da dosya sistemlerinde en fazla 2 GB / 2048 MB sınırlaması vardır).

en: UpdraftPlus's %s module <strong>requires</strong> %s. Please do not file any support requests; there is no alternative.
tr: UpdraftPlus %s modülü için <strong>güçlü bir</strong> %s gerekir. Alternatifi bulunmadığından lütfen bu konuyla ilgili destek istemeyin.

en: UpdraftPlus's debug mode is on. You may see debugging notices on this page not just from UpdraftPlus, but from any other plugin installed. Please try to make sure that the notice you are seeing is from UpdraftPlus before you raise a support request.
tr: UpdraftPlus hata ayıklama kipi etkin. Bu sayfada yalnız UpdraftPlus tarafından değil, diğer eklentilerden de gelebilecek hata ayıklama not ve uyarıları görüntülenir. Bir sorunu destek ekibimize bildirmeden önce gördüğünüz uyarının UpdraftPlus eklentisine ait olduğundan emin olun.

en: UpdraftPlus.Com account terms and policies
tr: UpdraftPlus.Com hesabı kullanma koşulları ve ilkeleri

en: UpdraftPlus.Com returned a response which we could not understand (data: %s)
tr: UpdraftPlus.Com anlaşılamayan bir yanıt verdi (veri: %s)

en: UpdraftPlus.Com returned a response, but we could not understand it
tr: UpdraftPlus.Com bir yanıt verdi, ancak verilen yanıt anlaşılamadı

en: UpdraftPlus.com has responded with 'Access Denied'.
tr: UpdraftPlus.com 'Erişim Reddedildi' yanıtını verdi.

en: UpdraftVault is our remote storage which works seamlessly with UpdraftPlus.
tr: UpdraftVault, UpdraftPlus ile birlikte çalışan uzak depolama alanımızdır.

en: UpdraftVault storage
tr: UpdraftVault depolama

en: Upgrade Required. The client should switch to a different protocol such as TLS/1.3, given in the Upgrade header field.
tr: Yükseltme gerekli. İstemci, yükseltme üst bilgi alanında verilen TLS/1.3 gibi farklı bir iletişim kuralına geçirilmelidir.

en: Upgrade now
tr: Şimdi güncelle

en: Upload
tr: Yükle

en: Upload backup
tr: Yedeği depolamaya yükle

en: Upload backup files
tr: Yedek dosyaları yükle

en: Upload error
tr: Yükleme sorunu

en: Upload error:
tr: Yükleme sorunu:

en: Upload expected to fail: the %s limit for any single file is %s, whereas this file is %s GB (%d bytes)
tr: Yüklemenin yapılamaması bekleniyor: %s sınırı herhangi bir tek dosya için %s. Bu dosya ise %s GB (%d bayt)

en: Upload files into UpdraftPlus.
tr: Dosyaları UpdraftPlus üzerine yükleyin.

en: Uploaded to:
tr: Yüklendiği yer:

[ctx: Uploader: Drop backup files here - or - Select Files]
en: or
tr: veya

[ctx: Uploader: Drop db.gz.crypt files here to upload them for decryption - or - Select Files]
en: or
tr: ya da

[ctx: Uploader: Drop your backup files - or - Select Files]
en: or
tr: ya da

en: Uploading files to remote storage
tr: Dosyalar uzak depolama alanına yükleniyor

en: Uploads
tr: Yüklemeler

en: Uploads URL:
tr: Yükleme adresi:

en: Use Proxy. The requested resource is available only through a proxy, the address for which is provided in the response.
tr: Vekil sunucu kullanın. İstenilen kaynağa yalnızca, adresi yanıtta verilen bir vekil sunucu üzerinden erişilebilir.

en: Use ctrl / cmd + press to select several items, or ctrl / cmd + shift + press to select all in between
tr: Birkaç öge seçmek için ctrl / cmd tuşuna ya da ctrl / cmd + shift tuşlarına basarak tıklayın

en: Use the alternative method for making a connection with the dashboard.
tr: Pano ile bağlantı kurmak için alternatif yöntem kullanılsın.

en: Use the server's SSL certificates
tr: Sunucu sertifikaları kullanılsın

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Variant Also Negotiates. Transparent content negotiation for the request results in a circular reference.
tr: Çeşit de iletişim kuruyor. İstek için şeffaf içerik görüşmesi, döngüsel bir referansla sonuçlanır.

en: Vault owner
tr: Vault sahibi

en: Verifying
tr: Doğrulanıyor

en: Verifying one-time password...
tr: Bir kerelik parola doğrulanıyor...

en: Version
tr: Sürüm

en: View Log
tr: Günlüğü Görüntüle

en: View log
tr: Günlüğü görüntüle

en: View recent UpdraftCentral log events
tr: Son UpdraftCentral günlük kayıtlarını görüntüle

en: Virtual-host style
tr: Sanal sunucu biçemi

en: WP CLI
tr: WP-CLI

en: WP-CLI commands to take, list and delete backups.
tr: Yedekleri alma, listeleme ve silme WP-CLI komutları.

en: WP-CLI support
tr: WP-CLI desteği

en: Waiting until scheduled time to retry because of errors
tr: Hatalar nedeniyle yeniden denemek için belirlenmiş zaman bekleniyor

en: Warning
tr: Uyarı

en: Warning:
tr: Uyarı:

en: Warning: %s
tr: Uyarı: %s

en: Warning: If you can still read these words after the page finishes loading, then there is a JavaScript or jQuery problem in the site.
tr: Uyarı: Sayfanın yüklenmesi bittiği halde bu sözcükleri görmeye devam ediyorsanız, sitenizde bir JavaScript ya da jQuery sorunu vardır.

en: Warning: PHP safe_mode is active on your server. Timeouts are much more likely. If these happen, then you will need to manually restore the file via phpMyAdmin or another method.
tr: Dikkat: Sunucunuzda PHP safe_mode seçeneği etkin. Zaman aşımı sorunları çıkabilir. Bu durumda dosyayı phpMyAdmin ya da başka bir yöntem kullanarak el ile geri yüklemelisiniz.

en: Warning: You have no clone tokens remaining and either no subscriptions or no subscription that will renew before the clone expiry date.
tr: Uyarı: Kopyalama jetonunuz kalmadı ve herhangi bir aboneliğiniz yok ya da kopyanın son kullanma tarihinden önce yenilenecek bir abonelik yok.

en: Warning: if you continue, you will add all backups stored in the configured remote storage directory (whichever site they were created by).
tr: Uyarı: Devam ederseniz, yapılandırılmış uzak depolama klasörüne (hangi site tarafından oluşturulmuşlarsa) kaydedilmiş tüm yedekleri eklemiş olacaksınız.

en: Warning: you have selected a lower version than your currently installed version. This may fail if you have components that are incompatible with earlier versions.
tr: Uyarı: Şu anda kurulu sürümden daha düşük bir sürüm seçtiniz. Eklentileriniz eski sürümler ile uyumlu değilse bu durum soruna yol açabilir.

en: Warnings encountered:
tr: Uyarılar var:

en: Warnings:
tr: Uyarılar:

en: We accessed the bucket, and were able to create files within it.
tr: Klasöre erişildi ve içinde dosya oluşturulabildi.

en: We accessed the container, and were able to create files within it.
tr: Kapsayıcıya erişildi ancak içinde bir dosya oluşturulamadı.

en: We requested to delete the file, but could not understand the server's response
tr: Dosyanın silinmesi için istek gönderildi ancak sunucudan gelen yanıt anlaşılamadı

en: We successfully accessed the bucket, but the attempt to create a file in it failed.
tr: Klasöre erişilebildi ancak içinde dosya oluşturulamadı.

en: Web server:
tr: Web sunucusu:

en: Web-server disk space in use by UpdraftPlus
tr: UpdraftPlus tarafından kullanılan web sunucu disk alanı

en: Weekly
tr: Haftada bir

en: Welcome to UpdraftPlus
tr: UpdraftPlus uygulamasına hoş geldiniz

en: Welcome to UpdraftPlus!
tr: UpdraftPlus eklentisine hoş geldiniz!

en: Welcome to your UpdraftClone (temporary clone)
tr: UpdraftClone (geçici) kopyanıza hoş geldiniz

en: Well done - there's nothing more needed to set up.
tr: Harika. Yapılması gereken bir ayar kalmadı.

en: When email storage method is enabled, and an email address is entered, also send the backup
tr: E-posta depolama yöntemi etkinleştirildiğinde ve bir e-posta adresi yazıldığında, yedek de gönderilsin.

en: Which was exported on:
tr: Şu zamanda dışa aktarılmış:

en: Why am I seeing this?
tr: Bunu neden görüyorum?

en: Wipe settings
tr: Ayarları sil

en: With UpdraftPlus Premium, you can choose to backup non-WordPress tables, backup only specified tables, and backup other databases too.
tr: UpdraftPlus Premium sürümü ile WordPress dışındaki tabloları yedeklemeyi, yalnız belirtilen tabloları yedeklemeyi ve diğer veritabanlarını yedeklemeyi de seçebilirsiniz.

en: With UpdraftPlus Premium, you can directly download individual files from here.
tr: UpdraftPlus Premium sürümü ile istediğiniz dosyaları buradan doğrudan indirebilirsiniz.

en: Without it, encryption will be a lot slower.
tr: Bu olmadan şifreleme çok daha yavaş yapılır.

en: Without upgrading, UpdraftPlus allows <strong>every</strong> blog admin who can modify plugin settings to backup (and hence access the data, including passwords, from) and restore (including with customized modifications, e.g. changed passwords) <strong>the entire network</strong>.
tr: Sürümü yükseltilmeden UpdraftPlus, <strong>her</strong> günlük yöneticisinin <strong>tüm ağda</strong> eklentinin yedekleme (dolayısı ile parolalar, nereden gibi verilere erişebilme) ve geri yükleme (değiştirilmiş parolalar gibi özel değişikliklerle birlikte) ayarlarını değiştirebilmesine izin verir.

en: WooCommerce plugins
tr: WooCommerce eklentileri

en: WordPress Backup
tr: WordPress Yedeği

en: WordPress Core
tr: WordPress Çekirdeği

en: WordPress Multisite is supported, with extra features, by UpdraftPlus Premium.
tr: WordPress multisite özelliği, ek özelliklerle birlikte UpdraftPlus Premium sürümünde desteklenir.

en: WordPress backup is complete
tr: WordPress yedeklemesi tamamlandı

en: WordPress has a number (%d) of scheduled tasks which are overdue. Unless this is a development site, this means that the scheduler in your WordPress install is not working properly.
tr: WordPress üzerinde birkaç (%d) gecikmiş zamanlanmış görev var. Bu bir geliştirme sitesi değilse, WordPress kurulumunuzdaki zamanlayıcı düzgün çalışmıyor olabilir.

en: WordPress installed
tr: WordPress kuruldu

en: WordPress installed; now awaiting the site data to be sent.
tr: WordPress kuruldu; site verilerinin gönderilmesi bekleniyor.

en: Yes
tr: Evet

en: You appear to be missing one or more archives from this multi-archive set.
tr: Bu çoklu arşiv paketinde bir ya da birkaç arşiv eksik gibi görünüyor.

en: You are <strong>not connected</strong> to UpdraftPlus Vault.
tr: UpdraftPlus Vault <strong>bağlantısı yok</strong>.

en: You are about to permanently delete the list of existing sites. This action cannot be undone. 'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
tr: Var olan sitelerin listesini kalıcı olarak silmek üzeresiniz. Bu işlem geri alınamaz. Durdurmak için 'İptal', silmek için 'Tamam' üzerine tıklayın.

en: You are currently using the free version of UpdraftPlus.
tr: Şu anda ücretsiz UpdraftPlus Free sürümünü kullanıyorsunuz.

en: You are importing from a newer version of WordPress (%s) into an older one (%s). There are no guarantees that WordPress can handle this.
tr: Daha yeni bir WordPress sürümünü (%s) eski bir sürüm (%s) içine aktarıyorsunuz. İşlem tamamlandığında WordPress düzgün çalışamayabilir.

en: You are not logged into this WordPress site in your web browser.
tr: Web tarayıcıda bu WordPress sitesinde oturum açmamışsınız.

en: You are running on WordPress multisite - but your backup is not of a multisite site.
tr: Çoklu bir WordPress sitesi üzerinde çalışıyorsunuz. Ancak yedeğiniz bir çoklu siteden alınmamış.

en: You are using the %s webserver, but do not seem to have the %s module loaded.
tr: %s web sunucusunu kullanıyorsunuz ancak %s modülü yüklenmemiş görünüyor.

en: You can also close this wizard.
tr: İsterseniz bu yardımcıyı kapatabilirsiniz.

en: You can also import previously-exported settings. This tool will replace all your saved settings.
tr: Daha önce dışa aktarılmış ayarları içe aktarabilirsiniz. Bu araç kaydedilmiş tüm ayarlarınızı değiştirir.

en: You can buy UpdraftClone tokens from our shop, here.
tr: UpdraftClone jetonlarını buraya tıklayarak mağazamızdan alabilirsiniz.

en: You can buy more temporary clone tokens here.
tr: Buradan daha fazla geçici kopya jetonu satın alabilirsiniz.

en: You can check the progress here or in %s
tr: İlerlemeyi buradan ya da %s üzerinden görebilirsiniz

en: You can choose another suitable character set instead and continue with the restoration at your own risk.
tr: Yerine kullanılmak üzere uygun başka bir karakter kümesi seçerek geri yüklemeyi sürdürebilirsiniz (sorumluluk size aittir).

en: You can choose another suitable collation instead and continue with the restoration (at your own risk).
tr: Yerine kullanılmak üzere uygun başka bir karşılaştırma seçerek geri yüklemeyi sürdürebilirsiniz (sorumluluk size aittir).

en: You can find out more about clone keys here.
tr: Kopyalama anahtarları hakkında ayrıntılı bilgileri burada bulabilirsiniz.

en: You can find your temporary clone information in your updraftplus.com account here.
tr: Updraftplus.com hesabınızdaki geçici kopyanız ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz.

en: You can forbid non-admins logins to this cloned site by checking the checkbox below
tr: Aşağıdaki seçenek etkinleştirildiğinde, yönetici olmayan kullanıcıların bu geçici kopya üzerinde oturum açması engellenir

en: You can get more quota here
tr: Kotanızı buradan arttırabilirsiniz

en: You can manually decrypt an encrypted database here.
tr: Şifrelenmiş bir veritabanının şifresini el ile çözmek için buraya tıklayın.

en: You can now control this site via your UpdraftCentral dashboard at %s.
tr: Artık bu siteyi %s adresindeki UpdraftCentral panosu ile kontrol edebilirsiniz.

en: You can search and replace your database (for migrating a website to a new location/URL) with the Migrator add-on - follow this link for more information
tr: Migrator eklentisini kullanarak veritabanında bul ve değiştir işlemi yapılabilir (sitenizi yeni bir adrese aktarmak için). Ayrıntılı bilgi almak için bu bağlantıya tıklayın

en: You can send a backup to more than one destination with Premium.
tr: Premium sürümüne yükseltrerek bir yedeği birkaç konuma gönderebilirsiniz.

en: You can send an existing local backup to the remote site or create a new backup
tr: Uzak siteye var olan bir yerel yedeği gönderebilir ya da yeni bir yedek oluşturabilirsiniz.

en: You can test running your site on a different PHP (or WordPress) version using UpdraftClone credits.
tr: UpdraftClone kredileri kullanarak sitenizi farklı bir PHP (ya da WordPress) sürümü ile deneyebilirsiniz.

en: You can test upgrading your site on an instant copy using UpdraftClone credits
tr: UpdraftClone kredileri kullanarak site güncellemelerinizi anlık bir kopya üzerinde deneyebilirsiniz

en: You can view the log by pressing the 'View log' button.
tr: Günlüğü görüntülemek için 'Günlüğü görüntüle' düğmesine tıklayın

en: You did not select any components to restore. Please select at least one, and then try again.
tr: Geri yüklenecek bir bileşen seçmemişsiniz. Lütfen en az bir tane seçip yeniden deneyin.

en: You do not appear to be authenticated with %s
tr: %s kimlik doğrulaması yapmamış gibi görünüyorsunuz

en: You do not appear to be authenticated with %s (whilst deleting)
tr: %s kimlik doğrulaması yapmamış gibi görünüyorsunuz (silinirken)

en: You do not appear to be authenticated with Dropbox
tr: Dropbox kimlik doğrulaması yapmamış gibi görünüyorsunuz

en: You do not currently have any UpdraftPlus Vault quota
tr: Şu anda kullanabileceğiniz bir UpdraftPlus Vault kotanız yok

en: You do not have UpdraftPlus completely installed - please de-install and install it again. Most likely, WordPress malfunctioned when copying the plugin files.
tr: UpdraftPlus tam olarak kurulmamış. Lütfen kaldırıp yeniden kurun. Büyük olasılıkla, WordPress eklenti dosyalarını kopyalarken bir sorun çıktı.

en: You do not have the UpdraftPlus %s add-on installed - get it from %s
tr: UpdraftPlus %s eklentisi kurulmamış. %s üzerinden alın

en: You entered an email address that was not recognised by UpdraftPlus.Com
tr: UpdraftPlus.Com üzerinde kayıtlı olmayan bir e-posta adresi yazdınız

en: You have an UpdraftPlus Vault subscription that has not been renewed, and the grace period has expired. In a few days' time, your stored data will be permanently removed. If you do not wish this to happen, then you should renew as soon as possible.
tr: Yenilenmemiş bir UpdraftPlus Vault aboneliğiniz var ve kullanma süresi sona erdi. Depolanmış verileriniz bir kaç gün içinde kalıcı olarak silinecek. Bunun olmasını istemiyorsanız, olabilecek en kısa sürede aboneliğinizi yenileyin.

en: You have an UpdraftPlus Vault subscription with overdue payment. You are within the few days of grace period before it will be suspended, and you will lose your quota and access to data stored within it. Please renew as soon as possible!
tr: Ödemesi gecikmiş bir UpdraftPlus Vault aboneliğiniz var. Aboneliğiniz askıya alınmadan önce bir kaç daha kullanabilirsiniz. Ondan sonra kotanızı ve depolanmış içeriğinize erişimi kaybedeceksiniz. Lütfen en kısa sürede aboneliğinizi yenileyin!

en: You have an unfinished restoration operation, begun %s ago.
tr: Tamamlanmamış bir geri yükleme işleminiz var, %s önce başlanmış.

en: You have chosen to backup a database, but no tables have been selected
tr: Bir veritabanını yedeklemeyi seçmişsiniz ancak herhangi bir tablo seçilmemiş

en: You have chosen to backup files, but no file entities have been selected
tr: Dosya yedeklemeyi seçmişsiniz ancak herhangi bir dosya seçilmemiş

en: You have chosen to send this backup to remote storage, but no remote storage locations have been selected
tr: Bu yedeklemeyi uzak depolamaya kaydetmeyi seçtiniz. Ancak herhangi bir uzak depolama konumu seçilmemiş

en: You have less than %s of free disk space on the disk which UpdraftPlus is configured to use to create backups. UpdraftPlus could well run out of space. Contact your the operator of your server (e.g. your web hosting company) to resolve this issue.
tr: UpdraftPlus yedeklerinin depolanması için yapılandırılmış diskteki boş alan %s değerinden düşük. Yer kalmadığında UpdraftPlus düzgün çalışamayabilir. Bu sorunu çözmek için sunucu yöneticiniz (ya da web barındırma hizmeti sağlayıcınız) ile görüşün.

en: You have made changes to your settings, and not saved.
tr: Ayalarınızda değişiklik yaptınız ancak kaydetmediniz.

en: You have no local backups to send.
tr: Gönderilebilecek bir yerel yedek yok.

en: You have not selected a restore path for your chosen backups
tr: Seçtiğiniz yedekler için henüz bir geri yükleme yolu belirtmemişsiniz

en: You have not yet made any backups.
tr: Henüz bir yedek alınmamış.

en: You have not yet selected a file to import.
tr: Henüz içe aktarılacak bir dosya seçmemişsiniz.

en: You have reached the daily limit for the number of incremental backups you can create at this time.
tr: Şu anda oluşturabileceğiniz günlük yedekleme sayısı sınırına ulaştınız.

en: You have reached the monthly limit for the number of backups you can create at this time.
tr: Şu anda oluşturabileceğiniz aylık yedekleme sayısı sınırına ulaştınız.

en: You have requested saving to remote storage (%s), but without entering any settings for that storage.
tr: Uzak depolamaya (%s) yükleme isteğinde bulunmuşsunuz ancak bu depolama ile ilgili herhangi bir ayar yapmamışsınız.

en: You have selected a remote storage option which has an authorization step to complete:
tr: Seçtiğiniz uzak depolamanın tamamlanması gereken bir kimlik doğrulama adımı var:

en: You must add the following as the authorised redirect URI (under "More Options") when asked
tr: İstendiğinde şu bağlantıyı izin verilen yönlendirme adresi olarak eklemelisiniz ("Diğer Ayarlar" altında)

en: You must add the following as the authorised redirect URI in your Dropbox console (under "API Settings") when asked
tr: Sorulduğunda, Dropbox panonuza ("API Ayarları" bölümüne) şu yetkili yönlendirme adresini ekleyin

en: You must copy and paste this key now - it cannot be shown again.
tr: Bu anahtarı şimdi kopyalayıp yapıştırmalısınız. Anahtar yeniden görüntülenemez.

en: You must copy and paste this key on the sending site now - it cannot be shown again.
tr: Gönderen site üzerinde bu anahtarı kopyalayıp yapıştırmalısınız. Anahtar yeniden görüntülenmez.

en: You must select at least one remote storage destination to upload this backup set to.
tr: Bu yedek paketinin yükleneceği en az bir uzak depolama hedefi seçmelisiniz.

en: You must upgrade MySQL to be able to use this database.
tr: Bu veritabanını kullanabilmek için MySQL sürümünüzü yükseltmelisiniz.

en: You must visit this URL in the same browser and login session as you created the key in.
tr: Bu adresi, anahtarı oluşturmak için oturum açtığınız web tarayıcı penceresinde açmalısınız.

en: You must visit this link in the same browser and login session as you created the key in.
tr: Bu bağlantıyı, anahtarı oluşturmak için oturum açtığınız web tarayıcı penceresinde açmalısınız.

en: You need to re-authenticate with %s, as your existing credentials are not working.
tr: %s ile yeniden oturum açmalısınız. Var olan kimlik doğrulama bilgileriniz geçersiz.

en: You need to read and accept the UpdraftCentral Cloud data and privacy policies before you can proceed.
tr: İlerlemeden önce UpdraftCentral Cloud veri ve gizlilik ilkelerini okuyup kabul etmeniz gerekir.

en: You need to supply both an email address and a password
tr: E-posta ve parola alanlarının ikisini de doldurmalısınız

en: You now need to copy the key below and enter it at your %s.
tr: Şimdi aşağıdaki anahtarı kopyalayıp %s üzerine yapıştırın.

en: You should check that the remote site is online, not firewalled, does not have security modules that may be blocking access, has UpdraftPlus version %s or later active and that the keys have been entered correctly.
tr: Uzaktaki sitenin çevrimiçi olduğundan, güvenlik duvarı tarafından engellenmediğinden ya da erişimi engelleyecek her hangi bir güvenlik modülü kullanmadığından, %s ya da üzerindeki bir UpdraftPlus sürümünün etkin olduğundan ve anahtarların doğru yazıldığından emin olun.

en: You should check the file ownerships and permissions in your WordPress installation
tr: WordPress kurulumunuzdaki dosya sahipliklerini ve izinlerini kontrol etmelisiniz

en: You should enable %s to make any pretty permalinks (e.g. %s) work
tr: Bağlantı görünüşlerini sadeleştirmek için %s seçeneğini etkinleştirmelisiniz (%s gibi)

en: You should make sure that this really is a backup set intended for use on this website, before you restore (rather than a backup set of an unrelated website).
tr: Geri yüklemeden önce, bu yedek paketinin gerçekten bu web sitesine ait olduğundan (ilgisiz başka bir web sitesine ait olmadığından) emin olmalısınız.

en: You should only proceed if you cannot update the current server and are confident (or willing to risk) that your plugins/themes/etc. are compatible with the older %s version.
tr: Yalnız geçerli sunucuyu güncelleyemiyorsanız ve eklentilerin/temaların/diğer bileşenlerin eski %s sürümü ile uyumlu olduğundan eminseniz (ya da risk almak istiyorsanız) ilerlemelisiniz.

en: You should only proceed if you have checked and are confident (or willing to risk) that your plugins/themes/etc. are compatible with the new %s version.
tr: Yalnız eklentilerin/temaların/diğer bileşenlerin yeni %s sürümü ile uyumlu olduğunu denetlediyseniz ve eminseniz (ya da risk almak istiyorsanız) ilerlemelisiniz.

en: You should save your changes to ensure that they are used for making your backup.
tr: Yedekleme sırasında kullanılacağından emin olmak için yaptığınız değişiklikleri kaydetmelisiniz.

en: You successfully purchased UpdraftPremium.
tr: UpdraftPremium sürümünü satın aldınız.

en: You will find more information about this in the Settings section.
tr: Ayarlar bölümünde bununla ilgili ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

en: You will need to ask your web hosting company to upgrade.
tr: Web barındırma hizmeti sağlayıcınızdan yükseltmelerini isteyin.

en: You will need to consult with your web hosting provider to find out how to set permissions for a WordPress plugin to write to the directory.
tr: Bir WordPress eklentisinin klasöre yazma izinlerinin nasıl ayarlanacağı ile ilgili olarak web barındırma hizmeti sağlayıcınız ile görüşmelisiniz.

en: You will need to restore it manually.
tr: Geri yüklemeyi el ile yapmalısınız.

en: You will then need to enter all your settings again. You can also do this before deactivating/deinstalling UpdraftPlus if you wish.
tr: Ardından tüm ayarlarınızı yeniden yapmanız gerekecek. İsterseniz bu işlemi UpdraftPlus eklentisini etkisizleştirmeden ya da silmeden önce de yapabilirsiniz.

en: Your %s account name: %s
tr: %s hesap adınız: %s

en: Your %s quota usage: %s %% used, %s available
tr: %s kota kullanımınız: %s %% dolu, %s kullanılabilir

en: Your %s version: %s.
tr: %s sürümünüz: %s.

en: Your PHP memory limit (set by your web hosting company) is very low. UpdraftPlus attempted to raise it but was unsuccessful. This plugin may struggle with a memory limit of less than 64 Mb  - especially if you have very large files uploaded (though on the other hand, many sites will be successful with a 32Mb limit - your experience may vary).
tr: PHP bellek limitiniz (web sitesi barındırma hizmeti sağlayıcınız tarafından ayarlanan) çok düşük. UpdraftPlus bu değeri arttırmayı denedi ancak başarısız oldu. Özellikle çok büyük dosyalar yüklediyseniz, bu eklenti 64 Mb ve altındaki bir bellek sınırlaması ile çalışamayabilir. Bununla birlikte, bazı siteler 32Mb ile bile sorunsuz çalışabilir. Deneyiminiz duruma göre değişebilir.

en: Your PHP version: %s.
tr: PHP sürümünüz: %s

en: Your UpdraftClone is still setting up.
tr: UpdraftClone kurulumunuz sürüyor.

en: Your UpdraftPlus Premium purchase is over a year ago. You should renew immediately to avoid losing the 12 months of free storage allowance that you get for being a current UpdraftPlus Premium customer.
tr: UpdraftPlus Premium satın almanızın üzerinden bir yıl geçti. UpdraftPlus Premium aboneliğiniz ile birlikte sunulan 12 aylık ücretsiz depolama hakkınızı kaybetmemek için aboneliğinizi hemen yenilemelisiniz.

en: Your WordPress database user doesn't have sufficient privileges to read these stored routines.
tr: WordPress veritabanı kullanıcınızın, bu kaydedilmiş rutinleri okumak için yeterli izinleri yok.

en: Your WordPress install has old directories from its state before you restored/migrated (technical information: these are suffixed with -old).
tr: WordPress kurulumunuzda geri yüklenmeden/aktarılmadan önceki durumda eski klasörler var (teknik bilgi: bu klasörlerin sonunda -old eki bulunur).

en: Your WordPress install has old directories from its state before you restored/migrated (technical information: these are suffixed with -old). You should press this button to delete them as soon as you have verified that the restoration worked.
tr: WordPress kurulumunuzda geri yükleme ya da aktarım işlemi öncesinden kalmış eski klasörler var (teknik bilgi: bunlara -old son eki eklenmiştir). Geri yükleme işleminin sorunsuz tamamlanıp sitenin doğru çalıştığından emin olduğunuzda eski klasörleri silmek için bu düğmeye tıklamalısınız.

en: Your WordPress installation has a problem with outputting extra whitespace. This can corrupt backups that you download from here.
tr: WordPress kurulumunda çıktıda ek boşlukların görüntülenmesi ile ilgili bir sorun var. Bu durum buradan indireceğiniz yedeklerin bozulmasına neden olabilir.

en: Your backup has been restored.
tr: Yedek geri yüklendi.

en: Your backup is of a WordPress multisite install; but this site is not. Only the first site of the network will be accessible.
tr: Yedekte bir çoklu WordPress sitesi kurulumu bulunuyor, ancak bu WordPress kurulumu çoklu site olarak yapılandırılmamış. Ağın yalnız ilk sitesi erişilebilir olacak.

en: Your chosen character set to use instead:
tr: Yerine kullanılmak üzere seçtiğiniz karakter kümesi:

en: Your chosen replacement collation
tr: Yerine kullanılmak üzere seçtiğiniz karşılaştırma

en: Your clone has started and will be available at the following URLs once it is ready.
tr: Kopyanız başlatıldı ve hazır olduğunda şu adreste kullanılabilir olacak.

en: Your clone has started, network information is not yet available but will be displayed here and at your updraftplus.com account once it is ready.
tr: Kopyanız başlatıldı, ağ bilgileri henüz kullanılamıyor ancak hazır olduğunda burada ve updraftplus.com hesabınızda görüntülenecek.

en: Your clone will now deploy this data to re-create your site.
tr: Kopyanız şimdi sitenizi yeniden oluşturmak için bu verileri gönderecek.

en: Your clone will renew on:
tr: Kopyanızın yenilenme tarihi:

en: Your database user does not have permission to create tables. We will attempt to restore by simply emptying the tables; this should work as long as a) you are restoring from a WordPress version with the same database structure, and b) Your imported database does not contain any tables which are not already present on the importing site.
tr: Veritabanı kullanıcınızın tablo oluşturma izni yok. Bu nedenle geri yükleme işlemi tablolar boşaltılarak yapılmaya çalışılacak. Bu yöntem yalnız şu koşullarda işe yarar: a) Geri yükleme aynı veritabanı yapısına sahip bir WordPress sürümünden yapılıyorsa b) İçeri aktardığınız veritabanında şu anda sitede bulunmayan bir tablo yoksa.

en: Your database user does not have permission to drop tables
tr: Veritabanı kullanıcınızın tabloları silme izni yok

en: Your database user does not have permission to drop tables. We will attempt to restore by simply emptying the tables; this should work as long as you are restoring from a WordPress version with the same database structure (%s)
tr: Veritabanı kullanıcınızın tabloları silme (drop) izni yok. Tabloları boşaltarak geri yükleme denenecej. Aynı veritabanı yapısına (%s) sahip bir WordPress sürümünden geri yükleme yaptığınız sürece bu yöntemin işe yaraması beklenir.

en: Your email address and password were not recognised by UpdraftPlus.Com
tr: UpdraftPlus.Com e-posta adresinizi ve parolanızı tanıyamadı

en: Your email address was valid, but your password was not recognised by UpdraftPlus.Com.
tr: E-posta adresiniz geçerli, fakat UpdraftPlus.Com parolanız doğru değil.

en: Your email backup and a report will be sent to
tr: E-posta yedeğiniz ve raporu şu adrese gönderilecek

en: Your export file will be of your displayed settings, not your saved ones.
tr: Dışa aktarıolan dosyada kaydettikleriniz değil, görüntülenen ayarlar bulunur.

en: Your first backup
tr: İlk yedeğiniz

en: Your free disk space is very low - only %s Mb remain
tr: Kullanılabilecek boş disk alanınız çok az. Yalnız %s Mb kalmış

en: Your free space in your hosting account is very low - only %s Mb remain
tr: Web barındırma hizmeti hesabınızda çok az boş alan kaldı. Yalnız %s Mb var

en: Your hosting company must enable these functions before %s can work.
tr: %s çalışmadan önce, web barındırma hizmeti sağlayıcınızın bu işlevleri etkinleştirmesi gereklidir.

en: Your hosting provider only allows you to take one backup per month.
tr: Barındırma hizmeti sağlayıcınız ayda yalnız bir yedek almanıza izin veriyor.

en: Your hosting provider only allows you to take one incremental backup per day.
tr: Barındırma hizmeti sağlayıcınız günde yalnız bir artımlı yedek almanıza izin veriyor.

en: Your saved settings also affect what is backed up - e.g. files excluded.
tr: Kaydedilmiş ayarlarınız neyin yedekleneceğini de belirler (katılmayacak dosyalar gibi).

en: Your settings failed to save. Please refresh the settings page and try again
tr: Ayarlarınız kaydedilemedi. Lütfen ayarlar sayfasını yenileyip yeniden deneyin

en: Your settings have been saved.
tr: Ayarlarınız kaydedildi.

en: Your settings have been wiped.
tr: Ayarlarınız temizlendi.

en: Your site's admin email address (%s) will be used.
tr: Sitenizin yönetici e-posta adresi (%s) kullanılacak.

en: Your web server has PHP's so-called safe_mode active.
tr: Web sunucunuzda PHP safe_mode seçeneği etkin.

en: Your web server's PHP installation does not include a required module (%s). Please contact your web hosting provider's support.
tr: Web sunucunuzun PHP kurulumunda gerekli bir modül (%s) eksik. Lütfen web sitesi barındırma hizmeti sağlayınız ile görüşün.

en: Your web server's PHP installation does not included a <strong>required</strong> (for %s) module (%s). Please contact your web hosting provider's support and ask for them to enable it.
tr: Web sunucunuzun PHP kurulumunda <strong>gerekli</strong> (%s için) bir modül (%s) eksik. Lütfen web sitesi barındırma hizmeti sağlayıcınızdan bu modülü etkinleştirmesini isteyin.

en: Your web server's PHP installation does not included a required module (%s). Please contact your web hosting provider's support and ask for them to enable it.
tr: Web sunucunuzun PHP kurulumunda gerekli bir modül (%s) eksik. Lütfen web barındırma hizmeti sağlayıcınızdan bu modülü etkinleştirmesini isteyin.

en: Your web server's PHP installation does not included a required module (%s). Please contact your web hosting provider's support.
tr: Web sunucunuzun PHP kurulumunda gerekli bir modül (%s) eksik. Lütfen web sitesi barındırma hizmeti sağlayınız ile görüşün.

en: Your web server's PHP installation has these functions disabled: %s.
tr: Sunucunuzun PHP kurulumunda şu işlevler devre dışı bırakılmış: %s.

en: Your web server's PHP/Curl installation does not support https access. Communications with %s will be unencrypted. Ask your web host to install Curl/SSL in order to gain the ability for encryption (via an add-on).
tr: Web sunucunuzun PHP/Curl kurulumu erişim için https kullanımını desteklemiyor. %s ile kurulan iletişim şifrelenmemiş olacak. Şifreleme özelliğini kullanabilmek için (eklenti ile) web sitesi barındırma hizmeti sağlayıcınızdan Curl/SSL kurulumu yapmasını isteyin.

en: Your web server's PHP/Curl installation does not support https access. We cannot access %s without this support. Please contact your web hosting provider's support. %s <strong>requires</strong> Curl+https. Please do not file any support requests; there is no alternative.
tr: Web sunucunuzun PHP/Curl kurulumu erişim için https kullanımını desteklemiyor. Bu destek olmadan %s erişimi yapılamaz. Lütfen web sitesi barındırma hizmeti sağlayıcınızdan destek isteyin. %s için Curl+https <strong>zorunludur</strong>. Bu sorunun başka bir çözümü bulunmadığından, lütfen bizden destek istemeyin.

en: Your web-server does not have the %s module installed.
tr: Web sunucunuzda %s modülü kurulu değil.

en: Your website is hosted using the %s web server.
tr: Web siteniz %s web sunucusu üzerinde barındırılıyor.

en: Your website is hosted with %s (%s).
tr: Web siteniz %s (%s) ile barındırılıyor.

en: Your website is visited infrequently and UpdraftPlus is not getting the resources it hoped for; please read this page:
tr: Web siteniz çok sık ziyaret edilmiyor ve UpdraftPlus beklediği kaynaklara ulaşamıyor. Lütfen bu sayfayı okuyun:

en: Your wp-content directory server path: %s
tr: Sunucudaki wp-content klasörünün yolu: %s

en: a second attempt is being made (upon further failure it will be skipped)
tr: ikinci girişimde bulunuldu (gene başarısız olursa atlanacak)

en: advanced options
tr: gelişmiş ayarlar

en: already uploaded
tr: zaten yüklenmiş

en: an account
tr: bir hesap

en: and retain this many scheduled backups
tr: şu sayıda zamanlanmış yedek tutulsun

en: anywhere in their names
tr: adlarının herhangi bir yerinde

en: archive
tr: arşiv

en: at the beginning of their names
tr: adlarının başında

en: at the end of their names
tr: adlarının sonunda

en: authentication URI
tr: kimlik doğrulama adresi

en: authentication error
tr: kimlik doğrulama hatası

en: authentication failed
tr: kimlik doğrulanamadı

en: back
tr: geri

en: backs up automatically when you update plugins, themes or core
tr: eklentileri, temaları ya da çekirdek dosyalarını güncellemeden önce yedekler

en: by
tr: hazırlayan

en: calculate
tr: hesapla

en: calculating...
tr: hesaplanıyor...

en: check your log for more details.
tr: ayrıntılı bilgi almak için günlük dosyasına bakın.

en: chunk %s: upload failed
tr: %s. parça: yüklenemedi

en: configure it here
tr: buradan yapılandırın

en: count
tr: hesapla

en: credentials
tr: kimlik doğrulama bilgileri

en: database connection attempt failed.
tr: veritabanı bağlantı kurma girişimi başarısız oldu.

en: day
tr: gün

en: day(s)
tr: gün

en: did not return the expected response - check your log file for more details
tr: beklenen yanıt gelmedi. Ayrıntılı bilgi almak için günlük dosyanıza bakın

en: dismiss notice
tr: bildirimi yok say

en: download: failed: file not found
tr: indirme: tamamlanamadı: dosya bulunamadı

en: e.g. if your server is busy at day and you want to run overnight
tr: örneğin sunucunuz gün içinde yoğunsa ve gece çalıştırmak isterseniz

en: easily migrate or clone your site in minutes
tr: sitenizi dakikalar içinde aktarın ya da kopyalayın

en: easy to break, fastest
tr: kırılması kolay, en hızlı

en: encrypted FTP (explicit encryption)
tr: şifreli FTP (açık şifreleme)

en: encrypted FTP (implicit encryption)
tr: şifreli FTP (örtülü şifreleme)

en: enhanced remote storage options
tr: geliştirilmiş uzak depolama ayarları

en: error - failed to create and access the container
tr: hata. Kapsayıcı oluşturulamadı ve erişilemedi

en: error - failed to re-assemble chunks
tr: hata. Parçalar yeniden birleştirilemedi

en: error - failed to upload file
tr: hata. Dosya yüklenemedi

en: error: %s (see log file for more)
tr: hata: %s (ayrıntılı bilgi almak için günlük dosyasına bakın)

en: error: failed to upload file to %s (see log file for more)
tr: hata: dosya şuraya yüklenemedi: %s (ayrıntılı bilgi almak için günlük dosyasına bakın)

en: error: file %s was shortened unexpectedly
tr: hata: %s dosyası beklenmeyen bir şekilde kısaltıldı

en: failed to access parent folder
tr: üst klasöre erişilemedi

en: failed to list files
tr: dosyalar listelenemedi

en: failed to upload file to %s (see log file for more)
tr: dosya %s üzerine yüklenemedi (ayrıntılı bilgi almak için günlük dosyasına bakın)

en: faster (possibility for slow PHP installs)
tr: daha hızlı (yavaş PHP kurulumları için olabilir)

en: file
tr: dosya

en: file %d of %d
tr: dosya %d / %d

en: file is size:
tr: dosya boyutu:

en: files: %s
tr: %s dosya

en: folder
tr: klasör

en: follow this link to get it
tr: almak için bu bağlantıya tıklayın

en: go here to learn more
tr: ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayın

en: handles updates automatically as you want them
tr: güncellemeleri istediğiniz zaman otomatik olarak yükler

en: here
tr: buraya

en: hour(s)
tr: saat

[ctx: i.e. Non-automatic]
en: Manual
tr: El ile

en: i.e. if you have %s there
tr: örneğin orada %s varsa

en: if all of the following conditions are matched:
tr: aşağıdaki koşulların tümü karşılanıyorsa:

en: if any of the following conditions are matched:
tr: aşağıdaki koşulların herhangi biri karşılanıyorsa:

en: in the month
tr: saat

en: including any passwords
tr: parolalar da katılır

en: incremental backup; base backup: %s
tr: artımlı yedek; temel yedek: %s

en: is
tr: şu olan

en: is a highly efficient way to manage, update and backup multiple websites from one place.
tr: birkaç web sitesini tek bir yerden yönetmek, güncellemek ve yedeklemek için etkili bir yöntem.

en: is not
tr: şu olmayan

en: key
tr: anahtar

en: key name
tr: anahtar adı

en: last activity: %d seconds ago
tr: son işlem %d saniye önce

en: last activity: %ss ago
tr: son işlem: %ss önce

en: log results to console
tr: sonuçları konsola gönder

en: login
tr: oturum aç

en: login failure
tr: oturum açılamadı

en: manage
tr: yönet

en: manages all your WordPress sites at once from one place
tr: tüm WordPress sitelerinizi aynı anda tek bir yerden yönetir

en: more info
tr: diğer bilgiler

en: next resumption: %d
tr: sonraki sürdürme: %d

en: no options or sitemeta table was found
tr: options ya da sitemeta tablosu bulunamadı

en: no recent activity; will offer resumption after: %d seconds
tr: son işlem kaydı yok. %d saniye sonra yeniden sürdürülecek

en: notice image
tr: bildirim görseli

en: on every backup
tr: her yedeklemede

en: open this to show some further options; don't bother with this unless you have a problem or are curious.
tr: daha fazla seçenek görmek için buraya tıklayın. Bir sorun yoksa ya da merak etmiyorsanız bununla uğraşmayın.

en: or (annual discount)
tr: ya da (yıllık indirim)

en: or to configure more complex schedules
tr: ya da daha karmaşık zamanlamalar ayarlayın

en: or to restore manually
tr: ya da el ile geri yükleyin

en: or, to reset this option
tr: ya da bu seçeneği sıfırlamak için

en: password
tr: parola

en: please wait for the rescheduled attempt
tr: lütfen yeniden zamanlanmış girişim için bekleyin

en: press here
tr: buraya tıklayın

en: read more at %s
tr: %s üzerinden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz

en: recommended
tr: önerilen

en: refresh
tr: yenile

en: regular non-encrypted FTP
tr: düz şifresiz FTP

en: remote files deleted
tr: uzak dosya silindi

en: remote site
tr: uzak site

en: required for some remote storage providers
tr: bazı uzak depolama hizmeti sağlayıcıları tarafından istenir

en: reset
tr: varsayılana dön

en: restoration
tr: geri yükleme

en: rows: %d
tr: satırlar: %d

en: search and replace
tr: bul ve değiştir

en: secure your backups
tr: yedeklerinizi güvende tutun

en: settings
tr: ayarlar

en: show PHP information (phpinfo)
tr: PHP bilgilerini görüntüle (phpinfo)

en: show log
tr: günlüğü görüntüle

en: site not found
tr: site bulunamadı

en: slower, strongest
tr: daha yavaş, en güçlü

en: stop
tr: durdur

en: table: %s
tr: tablo: %s

en: template not found
tr: kalıp bulunamadı

en: the database query being run was:
tr: çalıştırılan veri tabanı sorgusu şuydu:

en: the migrator add-on
tr: migrator eklentisi

en: the options table was not found
tr: options tablosu bulunamadı

en: the world’s most trusted backup plugin!
tr: Dünya'nın en güvenilen yedekleme eklentisi!

en: these backup sets
tr: bu yedek paketleri

en: these characters
tr: şu karakterler

en: this backup set
tr: bu yedek paketi

en: this privacy policy
tr: bu gizlilik ilkesini

en: though part of the returned information was not as expected - whether this indicates a real problem cannot be determined
tr: döndürülen bilgilerin bir kısmı beklendiği gibi olmasa da - bunun gerçek bir sorunu gösterip göstermediği belirlenemez

en: though part of the returned information was not as expected - your mileage may vary
tr: geriye dönen bilgilerin bazıları beklendiği gibi değil. Kullanımınız değişebilir

en: to take incremental backups
tr: artımlı yedek almak için

en: two unsuccessful attempts were made to include it, and it will now be omitted from the backup
tr: yedeğe eklemek için iki başarısız girişimde bulunulduğundan yedeğe katılmayacak

en: unknown source
tr: kaynak bilinmiyor

[ctx: updraftplus]
en: To make a simple backup to your server, press this button. Or to setup regular backups and remote storage, go to %s settings %s
tr: Sunucunuz üzerine bir yedek almak için bu düğmeye tıklayın ya da %s ayarlar %s bölümüne giderek düzenli yedekleme ve uzak depolama özelliklerini kullanın

en: upload (%s): re-assembly failed (see log for more details)
tr: yükleme (%s): Yeniden birleştirilemedi (ayrıntılı bilgi almak için günlük dosyasına bakın)

en: upload failed
tr: yüklenemedi

en: use UpdraftPlus Premium
tr: UpdraftPlus Premium kullanın

en: username
tr: kullanıcı adı

en: week(s)
tr: hafta

en: will restore as:
tr: şu olarak geri yüklenecek:

en: with the option of
tr: şu seçenek ile

en: you have authenticated your %s account
tr: kimliğinizi %s hesabınızla doğruladınız

en: you have authenticated your %s account.
tr: %s hesabınızla kimliğinizi doğruladınız.

en: your PHP install lacks the openssl module; as a result, this can take minutes; if nothing has happened by then, then you should either try a smaller key size, or ask your web hosting company how to enable this PHP module on your setup.
tr: PHP kurulumunuzda openssl modülü eksik olduğundan bu işlem birkaç dakika sürebilir. Uzun süre bir şey olmuyorsa daha küçük bir anahtar boyutu deneyin ya da web barındırma hizmeti sağlayınız ile görüşerek openssl modülünü kurmasını isteyin.

en: your UpdraftPlus.com account
tr: UpdraftPlus.com hesabınız

en: your site's admin address
tr: sitenizin yönetici adresine

en: your web hosting account appears to be full; please see: %s
tr: web barındırma alanınız dolmuş gibi görünüyor; lütfen inceleyin: %s

en: zip executable found:
tr: bulunan zip uygulaması:
