Plugins - Post SMTP Mailer/Email Log - Stable (latest release) - en to ja_JP translation catalogue (327 entries)

en: Solution
ja_JP: 解決方法

en: <strong>ONLY</strong> if the default mailer type is not working for you.
ja_JP: 既定のメーラータイプが機能していない場合<strong>のみ</strong>。

en: You do not have permission to install plugin updates
ja_JP: プラグインアップデートをインストールする権限がありません

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s.
ja_JP: 利用可能な %1$s の新しいバージョンがあります。%2$sバージョン %3$sの詳細%4$sを確認する。

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s or %5$supdate now%6$s.
ja_JP: 利用可能な %1$s の新しいバージョンがあります。%2$sバージョン %3$sの詳細%4$sを確認するか、%5$s今すぐ更新%6$sしてください。

en: Nonce verification failed
ja_JP: Nonce 認証に失敗しました

en: Extensions
ja_JP: 拡張機能

en: Enter your extension license keys here to receive updates for purchased extensions. If your license key has expired, please <a href="%s" target="_blank">renew your license</a>.
ja_JP: 購入したエクステンションのアップデートを受け取るには、ここにあなたのエクステンションのライセンスキーを入力してください。 ライセンスキーの有効期限が切れている場合は、<a href="%s" target="_blank">ライセンスを更新</a>してください。

en: %s has invalid or expired license key for Post SMTP.
ja_JP: %s は、SMTP の投稿に対して無効または期限切れのライセンスキーを持っています。

en: Export To CSV
ja_JP: CSV としてエクスポート

en: WP Admin Email
ja_JP: サイト管理者のメールアドレス

en: Sendmail (server default - not SMTP)
ja_JP: Sendmail (サーバーデフォルト - SMTP ではありません)

en: click to enlarge image.
ja_JP: クリックして画像を拡大。

en: Check the detailes here
ja_JP: 詳細はこちらをご覧ください

en: Mailer Type
ja_JP: メーラーの種類

en: Post SMTP v2 includes and new feature called: <b>Mailer Type</b>.
ja_JP: Post SMTP v2 には<b>メーラータイプ</b>という新しい機能が含まれています。

en: I recommend to change it and <strong>TEST</strong> Post SMTP with the value <code>PHPMailer</code>.
ja_JP: それを変更し、価値のある <code>PHPMailer</code> で SMTP を<strong>テスト</strong>をすることをお勧めします 。

en: From Email
ja_JP: 送信元メールアドレス

en: Security
ja_JP: セキュリティ

en: User name
ja_JP: ユーザー名

en: Fallback
ja_JP: フォールバック

en: Enable global settings
ja_JP: グローバル設定を有効化

en: Post SMTP Settings
ja_JP: Post SMTP 設定

en: Use Fallback?
ja_JP: フォールバックを使用しますか ?

en: Mail Server Port
ja_JP: メールサーバーのポート

en: Outgoing Mail Server
ja_JP: 送信メールサーバー

en: Use SMTP Authentication?
ja_JP: SMTP 認証を使用しますか ?

en: Failed emails fallback
ja_JP: 失敗したメールのフォールバック

en: Same settings as the main site/blog (id:1)
ja_JP: メインサイト/ブログと同じ設定 (id:1)

en: By enable this option, if your email is fail to send Post SMTP will try to use the SMTP service you define here.
ja_JP: このオプションを有効にすると、メール送信に失敗した場合に、ここで定義した SMTP サービスを使用しようとします。

en: Allow user to load saved options
ja_JP: 保存されたオプションの読み込みをユーザーに許可

[ctx: Configuration Input Field]
en: Push to chrome extension
ja_JP: Chrome 拡張にプッシュ

[ctx: Configuration Input Field]
en: Chrome Extension UID
ja_JP: Chrome 拡張 UID

en: Push To Chrome Extension
ja_JP: Chrome 拡張にプッシュ

en: Your UID as you see in the extension.
ja_JP: 拡張機能に表示される UID。

en: Mailgun Europe Region?
ja_JP: Mailgun 欧州リージョンですか ?

en: Check this article how to configure Gmail/Gsuite OAuth:<a href="%1$s" target="_blank">Read Here</a>
ja_JP: Gmail/Gsuite OAuth を設定する方法については、こちらの記事をご覧ください: <a href="%1$s" target="_blank">こちらで読む</a>

en: <code>%1$s</code> property of a <code>PostmanMessage</code> object is <strong>not supported</strong>. For now all of this class properties are private.
ja_JP: <code>%1$s</code> オブジェクトのプロパティ <code>PostmanMessage</code> は<strong>サポートされていません</strong>。ここでは、このクラスのプロパティはすべてプライベートです。

en: <code>%1$s</code> method of a <code>PostmanMessage</code> object is <strong>not supported</strong>. Use one of the following methods <pre><code>%2$s</code></pre>
ja_JP: <code>%1$s</code> オブジェクトのメソッド <code>PostmanMessage</code> は<strong>サポートされていません</strong>。次のいずれかの方法を使用してください。<pre><code>%2$s</code></pre>

en: ERROR: The SendGrid v3 Web API is not available. Status code is %1$s
ja_JP: エラー: SendGrid v3 Web API は利用できません。ステータスコードは %1$s です

en: ERROR: No recipient supplied. Status code is %1$s
ja_JP: エラー: 受信者が指定されていません。ステータスコードは %1$s です

en: ERROR: The number of requests you have made exceeds SendGrid rate limitations. Status code is %1$s
ja_JP: エラー: 要求の数が SendGrid のレート制限を超えています。ステータスコードは %1$s です

en: ERROR: The JSON payload you have included in your request is too large. Status code is %1$s
ja_JP: エラー: リクエストに含まれている JSON ペイロードが大きすぎます。ステータス コードは %1$s です

en: ERROR: An error occurred on a SendGrid server. Status code is %1$s
ja_JP: エラー: SendGrid サーバーでエラーが発生しました。ステータスコードは %1$s です

en: Success, try to send test email.
ja_JP: 成功。テストメールの送信を試みます。

en: ERROR: Status code is %1$s
ja_JP: エラー: ステータスコードは %1$s です

en: Notifications
ja_JP: 通知

en: No lock file found.
ja_JP: ロックファイルが見つかりません。

en: Failed, try again.
ja_JP: 失敗しました。もう一度お試しください。

en: Slack Credentials
ja_JP: Slack ログイン情報

en: Pushover User Key
ja_JP: Pushover ユーザーキー

[ctx: Configuration Input Field]
en: Pushover User Key
ja_JP: Pushover ユーザーキー

en: Pushover App Token
ja_JP: Pushover App トークン

[ctx: Configuration Section Title]
en: Notifications Settings
ja_JP: 通知設定

en: Get your webhook URL here.
ja_JP: webhook URL をここで入手してください。

en: Get your webhook URL here
ja_JP: webhook URL をここで入手

en: For the domain: %1$s
ja_JP: ドメインの場合: %1$s

en: The log to paste when you open a support issue:
ja_JP: サポートでチケットを作成する際に貼り付けるログ:

[ctx: Configuration Input Field]
en: Slack Webhook
ja_JP: Slack webhook

[ctx: Configuration Section Title]
en: Slack Credentials
ja_JP: Slack ログイン情報

[ctx: Configuration Input Field]
en: Pushover App Token
ja_JP: Pushover App トークン

[ctx: Configuration Input Field]
en: Notification Service
ja_JP: 通知サービス

en: "From" address
ja_JP: 「送信元 (From)」アドレス

en: Pushover Credentials
ja_JP: Pushover 認証情報

[ctx: Configuration Section Title]
en: Pushover Credentials
ja_JP: Pushover 認証情報

en: Email Log
ja_JP: メールログ

en: Domain Name
ja_JP: ドメイン名

en: Credits
ja_JP: クレジット

en: Welcome
ja_JP: ようこそ

en: What&#8217;s New
ja_JP: 新着情報

en: Version %s
ja_JP: バージョン %s

en: Project Leaders
ja_JP: プロジェクトリーダー

en: Lead Developer
ja_JP: リード開発者

en: Welcome to Post SMTP %s
ja_JP: Post SMTP %s へようこそ

en: Trash All
ja_JP: すべてゴミ箱へ移動

en: Sent To
ja_JP: 送信先

en: Multiple emails resend
ja_JP: 複数のメールを再送信

en: Go to Post SMTP Settings
ja_JP: Post SMTP の設定へ移動

en: Filter/Search
ja_JP: 絞り込み/検索

en: Email log HTML preview
ja_JP: メールログ HTML プレビュー

en: Email log filter
ja_JP: メールログフィルター

en: Continues email delivery
ja_JP: 継続的メール配信

en: You can now see sent emails as HTML.
ja_JP: 送信されたメールを HTML として表示できるようになりました。

en: You can easily filter by dates and search in your log.
ja_JP: 日付で簡単に絞り込み処理し、ログ内を検索できます。

en: Top Community Members
ja_JP: トップコミュニティメンバー

en: The best delivery experience
ja_JP: 最高の配信体験

en: The best debugging tools.
ja_JP: 最適なデバッグ ツール。

en: Records per page
ja_JP: ページあたりのレコード数

en: I have no time for this
ja_JP: このために費やす時間がありません

en: Full Transcripts, Connectivity Test, Diagnostic Test.
ja_JP: 完全なトランスクリプト、接続テスト、診断テスト。

en: Domain Name can not be empty
ja_JP: ドメイン名を空にすることはできません

note: translators: where (1) is the secure icon and (2) is the transport name
en: Post SMTP will send mail via the <b>%1$s %2$s</b>.
ja_JP: Post SMTP は <b>%1$s %2$s</b> を経由してメールを送信します。

en: Post SMTP started by Jason Hendriks, Jason left the project and Yehuda Hassine (me) continue his work.
ja_JP: Post SMTP はジェイソン・ヘンドリックスによって始められました。ジェイソンはプロジェクトを離れ、私イェフダ・ハッシンが彼のプロダクトを継続しています。

en: if email fail to sent you will get notified using the local mail system.
ja_JP: メール送信に失敗した場合、ローカルメールシステムを使用して通知します。

en: Here I will list top users that help Post SMTP grow (bugs, features, etc...)
ja_JP: ここでは、POST SMTP の成長を支援するトップユーザー (バグ、機能など) を一覧表示します。

en: You getting this message because an error detected while delivered your email.
ja_JP: メールの配信中にエラーが検出されたため、このメッセージが表示されます。

en: comma-separated for multiple emails
ja_JP: コンマ区切りの複数のメールアドレス

en: Search
ja_JP: 検索

en: Deactivate
ja_JP: 無効化

[ctx: plugin]
en: Deactivate %s
ja_JP: %s を停止

en: To Date
ja_JP: 終了日

en: The plugin didn't work
ja_JP: プラグインが動作しませんでした

en: Post SMTP email error
ja_JP: Post SMTP メールエラー

en: Other Reason
ja_JP: その他の理由

en: From Date
ja_JP: 開始日

en: Found a better plugin
ja_JP: もっと良いプラグインを見つけた

en: Open A support ticket for me
ja_JP: サポートチケットを開く

en: Reset Plugin
ja_JP: プラグインをリセット

en: Export
ja_JP: エクスポート

en: Import
ja_JP: インポート

en: An unexpected error occurred
ja_JP: 予期しないエラーが発生しました

en: Attention
ja_JP: 注意

en: There was an error importing the data.
ja_JP: データのインポート中にエラーが発生しました。

en: Ajax Error
ja_JP: Ajax エラー

en: Configure the communication with the mail server.
ja_JP: メールサーバーとの通信を設定します。

en: Username
ja_JP: ユーザー名

en: Transport Settings
ja_JP: 配信設定

en: Username and password can not be empty.
ja_JP: ユーザー名とパスワードは空にできません。

note: translators: %1$s is the Client ID label, and %2$s is the Client Secret label (e.g. Warning: OAuth 2.0 authentication requires an OAuth 2.0-capable Outgoing Mail Server, Sender Email Address, Client ID, and Client Secret.)
en: OAuth 2.0 authentication requires a %1$s and %2$s.
ja_JP: OAuth 2.0 認証は、%1$s と %2$s が必要です。

en: API Key
ja_JP: API キー

en: Resend
ja_JP: 再送信

note: Translators: Where %s is an error message
en: Email could not be resent. Error: %s
ja_JP: メールを再送することができませんでした。エラー: %s

en: Email was successfully resent (but without attachments)
ja_JP: メールが正常に再送信されました (ただし添付ファイルなしで)

en: Server ID
ja_JP: サーバー ID

en: Service Available
ja_JP: 利用可能なサービス

en: Invalid
ja_JP: 無効

en: Valid
ja_JP: 有効

en: Error
ja_JP: エラー

en: Info
ja_JP: 情報

en: Debug
ja_JP: デバッグ

en: Trace
ja_JP: トレース

en: Change this value if you can't see the beginning of the transcript because your messages are too big.
ja_JP: メッセージが大きすぎるのが原因でトランスクリプトの開始を見ることができない場合は、この値を変更します。

en: Maximum Transcript Size
ja_JP: 最大トランスクリプトサイズ

en: Maximum Log Entries
ja_JP: 最大ログエントリー

[ctx: (i.e.) What kind is it?]
en: Type
ja_JP: 形式

en: Transport
ja_JP: トランスポート

en: Authentication
ja_JP: 認証

en: How will the connection to the mail server be established?
ja_JP: メールサーバーへの接続はどのように確立されますか?

en: None
ja_JP: なし

en: Setup Wizard
ja_JP: 設定ウィザード

en: Account
ja_JP: アカウント

note: Translators where %s is the name of the page
en: Settings
ja_JP: 設定

en: %s Setup
ja_JP: %s の設定

note: translators: where %s is the name of the SMTP server
en: connected to %1$s instead of %2$s.
ja_JP: %1$s の代わりに %2$s に接続しています。

en: Warning
ja_JP: 警告

en: Session Transcript
ja_JP: セッションのトランスクリプト

en: Sending the message:
ja_JP: メッセージを送信:

en: Send The Message
ja_JP: メッセージの送信

en: This utility allows you to send an email message for testing.
ja_JP: こちらを使うと、テスト用の電子メールメッセージを送信できます。

en: Specify the Recipient
ja_JP: 受信者を指定する

en: Click Finish to save these settings, then:
ja_JP: 設定を保存するには完了をクリックします:

[ctx: Wizard Step Title]
en: You're Done!
ja_JP: 完了しました。

[ctx: The final step of the Wizard]
en: Finish
ja_JP: 完了

[ctx: A socket is the network term for host and port together]
note: Translators: Where %1$s is the socket identifier and %2$s is the authentication type
en: Socket
ja_JP: ソケット

en: Enter the email address and name you'd like to send mail as.
ja_JP: メールを送信する先のメールアドレスと名前を入力します。

[ctx: Wizard Step Title]
en: Sender Details
ja_JP: 送信者の詳細

[ctx: Wizard Step Title]
en: Import Configuration
ja_JP: 設定のインポート

en: Connectivity Test
ja_JP: 接続テスト

en: Start the Wizard
ja_JP: ウィザードの開始

en: If you write for help, please include the following:
ja_JP: ヘルプを書く際は、以下のことを含めてください:

en: Summary
ja_JP: 要約

[ctx: Button Label]
en: Begin Test
ja_JP: テストを開始

[ctx: Return to main menu link]
en: Back To Main Menu
ja_JP: メインメニューに戻る

[ctx: Press this button to go to the previous step]
en: Previous
ja_JP: 前

[ctx: Press this button to go to the next step]
en: Next
ja_JP: 次

[ctx: Press this button to Finish this task]
en: Finish
ja_JP: 完了

[ctx: Email Test Status]
en: Failed
ja_JP: 失敗

[ctx: Email Test Status]
en: Success
ja_JP: 成功

[ctx: Email Test Status]
en: Sending...
ja_JP: 送信中...

[ctx: Email Test Status]
en: In Outbox
ja_JP: 送信トレイ

[ctx: The port is closed]
en: Closed
ja_JP: ポートが閉じています

[ctx: The "please wait" message]
en: Checking..
ja_JP: 確認しています...

en: Diagnostic Test
ja_JP: 診断テスト

en: Send a Test Email
ja_JP: テストメールを送信

[ctx: Name of the Application Callback Domain]
en: Website Domain
ja_JP: サイトドメイン

[ctx: Name of the Application Callback URI]
en: Redirect URI
ja_JP: リダイレクト URL

[ctx: Name of the email service portal]
note: Translators: This description is specific to Yahoo
en: Yahoo Developer Network
ja_JP: Yahoo デベロッパーネットワーク

[ctx: Name of the Application Callback Domain]
note: Translators: This description is specific to Yahoo
en: Callback Domain
ja_JP: コールバックドメイン

[ctx: Name of the Application Callback URI]
note: Translators: This description is specific to Yahoo
en: Home Page URL
ja_JP: ホームページ URL

[ctx: Description of the email service OAuth 2.0 Application]
note: Translators: This description is specific to Microsoft Translators: This description is specific to Yahoo
en: an Application
ja_JP: アプリケーション

[ctx: Name of the Application Callback Domain]
note: Translators: This description is specific to Microsoft
en: Root Domain
ja_JP: ルートドメイン

[ctx: Name of the Application Callback URI]
note: Translators: This description is specific to Microsoft
en: Redirect URL
ja_JP: リダイレクト URL

[ctx: Name of the email service portal]
note: Translators: This description is specific to Google
en: Google Developers Console Gmail Wizard
ja_JP: Google デベロッパーコンソールの Gmail ウィザード

[ctx: Name of the OAuth 2.0 Client Secret]
note: Translators: This description is specific to Google Translators: This description is specific to Microsoft Translators: This description is specific to Yahoo
en: Client Secret
ja_JP: クライアントシークレット

[ctx: Name of the OAuth 2.0 Client ID]
note: Translators: This description is specific to Google Translators: This description is specific to Microsoft Translators: This description is specific to Yahoo
en: Client ID
ja_JP: クライアント ID

en: Image source
ja_JP: 画像ソース

en: No
ja_JP: いいえ

en: Yes
ja_JP: はい

en: Are you sure?
ja_JP: 本当に実行しますか ?

en: Configure the delivery audit log:
ja_JP: 配信監査ログを設定:

[ctx: Configuration Input Field]
en: Recipient Email Address
ja_JP: 受信者のメールアドレス

[ctx: This mode removes the Postman X-Mailer signature from emails]
en: Stealth Mode
ja_JP: ステルスモード

[ctx: Configuration Input Field]
en: PHP Log Level
ja_JP: PHP ログレベル

[ctx: Configuration Section Title]
en: Miscellaneous Settings
ja_JP: その他設定

en: Custom Headers
ja_JP: カスタムヘッダー

en: Additional Email Addresses
ja_JP: 追加のメールアドレス

[ctx: The Message Sender Email Address]
en: From Address
ja_JP: 送信元アドレス

en: Email Address
ja_JP: メールアドレス

en: Password
ja_JP: パスワード

[ctx: Configuration Input Field]
en: Security
ja_JP: セキュリティ

en: Outgoing Mail Server Port
ja_JP: 送信メールサーバーのポート番号

en: Outgoing Mail Server Hostname
ja_JP: 送信メールサーバーのホスト名

en: Plugin data was removed.
ja_JP: プラグインデータを削除しました。

[ctx: The plugin successfully saved new settings.]
en: Settings saved.
ja_JP: 設定を保存しました。

en: Outgoing Mail Server Hostname and Port can not be empty.
ja_JP: 送信メールサーバーのホスト名とポート番号を空にすることはできません。

[ctx: A relative time as in "five days ago"]
note: Translators: where %s indicates the relative time from now
en: %s ago
ja_JP: %s前

[ctx: View an item from the email log]
en: View
ja_JP: 表示

[ctx: Delete an item from the email log]
en: Delete
ja_JP: 削除

note: Translators: Meaning "Not Applicable"
en: n/a
ja_JP: 該当なし

[ctx: What is the subject of this message?]
en: Subject
ja_JP: 件名

[ctx: What is the date today?]
en: Date
ja_JP: 日付

en: Postman is operating in per-site mode.
ja_JP: Postman は、サイト毎モードで動作しています。

en: Postman: wp_mail has been declared by another plugin or theme, so you won't be able to use Postman until the conflict is resolved.
ja_JP: Postman: wp_mail は別のプラグインやテーマによって宣言されているため、競合が解決されるまで Postman を使用することはできません。

[ctx: The log of Emails that have been delivered]
en: Email Log
ja_JP: メールログ

[ctx: Configuration Input Field]
en: TCP Read Timeout (sec)
ja_JP: TCP 読み取りタイムアウト (秒)

[ctx: Configuration Input Field]
en: TCP Connection Timeout (sec)
ja_JP: TCP 接続タイムアウト (秒)

en: Email Log Settings
ja_JP: メールログ設定

en: Blind Carbon Copy Recipient(s)
ja_JP: BCC 受信者

en: Carbon Copy Recipient(s)
ja_JP: CC 受信者

en: Required
ja_JP: 必須

en: Choose SMTP or a vendor-specific API:
ja_JP: SMTP またはベンダー固有の API を選択:

en: Status
ja_JP: ステータス

[ctx: Name of the email service portal]
note: Translators: This description is specific to Microsoft
en: Microsoft Developer Center
ja_JP: Microsoft デベロッパーセンター

en: Show All Settings
ja_JP: すべての設定を表示

note: Plugin URI of the plugin
en: https://wordpress.org/plugins/post-smtp/
ja_JP: https://ja.wordpress.org/plugins/post-smtp/

en: The SMTP hostname is wrong or the mail server does not provide service on this port
ja_JP: SMTP ホスト名が間違っているか、メールサーバーがこのポート上でサービスを提供していません

en: Off
ja_JP: オフ

en: Sent
ja_JP: 送信済み

en: Network Settings
ja_JP: サイトネットワーク設定

en: Name
ja_JP: 名前

en: Message
ja_JP: メッセージ

en: Default
ja_JP: デフォルト

en: Advanced
ja_JP: 高度な設定

en: Who is this message going to?
ja_JP: このメッセージは誰向けですか ?

[ctx: Wizard Step Title]
en: Who is the mail coming from?
ja_JP: 誰からのメールですか ?

[ctx: Wizard Step Title]
en: Which host will relay the mail?
ja_JP: どのホストがメールを中継しますか ?

en: Used with permission
ja_JP: 許可を得て使用

en: To Recipient(s)
ja_JP: 受信者

[ctx: The group of Emails that have been delivered]
en: Sent Emails
ja_JP: 送信済みメール

[ctx: An Email that has been delivered]
en: Sent Email
ja_JP: 送信済みメール

[ctx: Test Email Tagline]
en: Sent by Postman %s
ja_JP: Postman %s が配信

en: Remove the Postman X-Header signature from messages
ja_JP: メッセージから Postman X-Header 署名を削除

[ctx: TCP Port Test Status]
en: Ready
ja_JP: 準備完了

note: translators: where (1) is the secure icon and (2) is the transport name
en: Postman will send mail via the <b>%1$s %2$s</b>.
ja_JP: Postman は <b>%1$s %2$s</b> 経由でメールを送信します。

note: translators: where (1) is the transport type, (2) is the host, and (3) is the Authentication Type (e.g. Postman will send mail via smtp.gmail.com:465 using OAuth 2.0 authentication.)
en: Postman will send mail via %1$s to %2$s using %3$s authentication.
ja_JP: Postman は %3$s 認証を使用して %1$s 経由で %2$s へメールを送信します。

[ctx: Test Email Subject]
note: translators: where %s is the domain name of the site
en: Postman SMTP Test (%s)
ja_JP: Postman SMTP テスト (%s)

note: translators: where %1$s is a description of the transport (eg. SMTPS-SSL), %2$s is a description of the authentication (eg. Password-CRAMMD5), %3$d is the TCP port (eg. 465), %4$d is the hostname
en: Postman recommends %1$s with %2$s authentication to host %4$s on port %3$d.
ja_JP: Postman は、ポート %3$d での %4$s のホスティングに %1$s と %2$s 認証を推奨します。

en: Postman is unable to run. Email delivery is being handled by WordPress (or another plugin).
ja_JP: Postman を実行できません。メール配信が WordPress (または別のプラグイン) によって処理されています。

en: Postman is in <em>non-Production</em> mode and is dumping all emails.
ja_JP: Postman は <em>非本番</em> モードになっており、すべてのメールをダンプ中です。

en: Postman is <em>not</em> configured and is mimicking out-of-the-box WordPress email delivery.
ja_JP: Postman が設定<em>されておらず</em>、WordPress デフォルトのメール配信を模倣しています。

en: Postman has delivered <span style="color:green">%d</span> email. | Postman has delivered <span style="color:green">%d</span> emails.
ja_JP[0]: Postman は<span style="color:green">%d通の</span>メールを配信しました。

note: translators: where %d is a port number and %s is a hostname
en: Port %d is open, but not to %s.
ja_JP: ポート %d は開いていますが、%s には開かれていません。

note: translators: where %d is a port number and %s is the URL for the Postman Gmail Extension
en: Port %d can be used with the %s.
ja_JP: ポート %d は %s と共に使用できます。

note: translators: where %d is the port number and %s is the hostname
en: Port %d can be used for SMTP to %s.
ja_JP: SMTP から %s に対してポート %d を使用できます。

note: translators: where %d is a port number
en: No outbound route between this site and the Internet on Port %d.
ja_JP: このサイトとインターネット間の送信ルートがポート %d にありません。

[ctx: as in "There is no Spoon"]
en: no
ja_JP: なし

en: must be greater than 0
ja_JP: 0より大きい値を指定してください

[ctx: When the server is online to the public, this is "Production" mode]
en: Log Email and Send
ja_JP: メールのログを保存して送信

en: Log Email and Delete
ja_JP: メールログを保存して削除

en: How will you prove your identity to the mail server?
ja_JP: メールサーバーへの身元の証明はどうやって行いますか ?

en: Error computing your domain root - please enter it manually
ja_JP: ドメインルートの計算中にエラーが発生しました - 手動で入力してください

note: translators: %s is the error message
en: Error authenticating with this Client ID. [%s]
ja_JP: このクライアント ID で認証エラーが発生しました。[%s]

en: Envelope-From Email Address can not be empty
ja_JP: Envelope-From メールアドレスは空欄にはできません

en: Envelope-From Email Address
ja_JP: Envelope-From メールアドレス

[ctx: When was this email sent?]
en: Delivery Time
ja_JP: 配信時間

[ctx: Name of the Application Callback URI]
note: Translators: This description is specific to Google
en: Authorized redirect URI
ja_JP: 許可されたリダイレクト URI

[ctx: Name of the Application Callback Domain]
note: Translators: This description is specific to Google
en: Authorized JavaScript origins
ja_JP: 承認済み JavaScript 配信元

en: An empty subject line can result in delivery failure.
ja_JP: 件名が空の場合、配信エラーが発生する可能性があります。

en: .. +%d more
ja_JP: .. さらに%d件

en: Your web host has placed a firewall between this site and the Internet
ja_JP: お使いのホスティングサービスでは、このサイトとインターネットの間にファイアウォールが置かれています

en: Your email provider did not grant Postman permission. Try again.
ja_JP: メールプロバイダーが Postman に権限を付与しませんでした。もう一度お試しください。

en: Validation
ja_JP: 検証

en: Using the same OAuth 2.0 Client ID and Client Secret from this site at the same time as another site will cause failures.
ja_JP: OAuth 2.0のクライアント ID と同じこのサイトのクライアントシークレットを同時に使用すると、障害が発生します。

en: This will purge all of Postman's settings, including account credentials and the email log.
ja_JP: これはアカウントのログイン情報やメールログを含む Postman のすべての設定を消去します。

en: Temporary Directory
ja_JP: 一時ディレクトリ

en: Postman is configured.
ja_JP: Postman を設定しました。

en: Paste data from another instance of Postman here to duplicate the configuration.
ja_JP: Postman の別のインスタンスからのデータをここに貼り付けて、構成を複製します。

en: OAuth 2.0 (requires Client ID and Client Secret)
ja_JP: OAuth 2.0 (クライアント ID とクライアントシークレット必須)

en: Message From Address can not be empty
ja_JP: メッセージの From (送信元) アドレスを空にすることはできません

en: Mail Log Entry was deleted.
ja_JP: メールログエントリーを削除しました。

en: Mail Log Entries were deleted.
ja_JP: メールログエントリーを削除しました。

[ctx: Wizard Step Title]
en: Import configuration from another plugin?
ja_JP: 他のプラグインから設定をインポートしますか ?

en: If you have access to cPanel, enable the Remote Mail Exchanger.
ja_JP: cPanel にアクセスできる場合は、Remote Mail Exchanger を有効にします。

en: Grant OAuth 2.0 Permission
ja_JP: OAuth 2.0権限を付与

en: Error: Postman is missing a required PHP library.
ja_JP: エラー: Postman に必要な PHP のライブラリが不足しています。

en: Enter an Outgoing Mail Server with OAuth2 capabilities.
ja_JP: OAuth2 機能を備えた送信メールサーバーを入力してください。

en: Enable Logging
ja_JP: ログを有効化

en: E-mail addresses can be validated before sending e-mail, however this may fail with some newer domains.
ja_JP: メールを送信する前にメールアドレスを検証できますが、一部の新しいドメインではこれが失敗する場合があります。

en: Disable e-mail validation
ja_JP: メールの検証を無効化

en: Delivery mode offers options useful for developing or testing.
ja_JP: 配信モードは、開発またはテストに役立つオプションを提供します。

[ctx: Configuration Input Field]
en: Delivery Mode
ja_JP: 配信モード

en: Delete All Emails
ja_JP: すべてのメールを削除

en: Copy this data into another instance of Postman to duplicate the configuration.
ja_JP: このデータを Postman の別のインスタンスにコピーして、構成を複製します。

en: Are you having issues with Postman?
ja_JP: Postman でお困りですか ?

en: API Key can not be empty
ja_JP: API Key は空欄にはできません

en: Additional Headers
ja_JP: 追加のヘッダー

[ctx: Description of the email service OAuth 2.0 Application]
note: Translators: This description is specific to Google
en: a Client ID for web application
ja_JP: Web アプリケーションのクライアント ID

note: Translators where (%s) is the name of the plugin
en: %s Email Log
ja_JP: %s件のメールログ

en: Visit us
ja_JP: サイトを訪問

note: Translators: Where %s is the name of the service providing Internet connectivity test
en: According to %s
ja_JP: %s によると

en: Your message was delivered (%d ms) to the SMTP server! Congratulations :)
ja_JP: メッセージを SMTP サーバーに配信しました (%dミリ秒)。おめでとうございます。

note: translators: %1$s is the Client ID label, and %2$s is the Client Secret label
en: You have configured OAuth 2.0 authentication, but have not received permission to use it.
ja_JP: OAuth 2.0認証を設定しましたが、それを使用する権限を受け取っていません。

en: Unexpected PHP messages corrupted the Ajax response
ja_JP: 予期しない PHP メッセージが Ajax 応答を破損しました

en: This test determines which well-known ports are available for Postman to use.
ja_JP: このテストで、Postman で使用できる既知のポートを決定します。

note: Translators: where %1$s is the name of the library
en: This PHP installation requires the <b>%1$s</b> library.
ja_JP: この PHP インストールには <b>%1$s</b> ライブラリが必要です。

en: The Username is usually the same as the Envelope-From Email Address.
ja_JP: ユーザー名は通常、Envelope-From のメールアドレスと同じです。

en: The OAuth 2.0 authorization was successful. Ready to send e-mail.
ja_JP: OAuth 2.0認証に成功しました。メールを送信する準備ができました。

en: The grant code from Google had no accompanying state and may be a forgery
ja_JP: Google からの交付コードには付随する状態がなく、偽造である可能性があります

note: translators: %1$s is the Client ID label, and %2$s is the Client Secret label (e.g. Warning: OAuth 2.0 authentication requires an OAuth 2.0-capable Outgoing Mail Server, Sender Email Address, Client ID, and Client Secret.)
en: OAuth 2.0 authentication requires a supported OAuth 2.0-capable Outgoing Mail Server.
ja_JP: OAuth 2.0認証には、サポートされている OAuth 2.0対応の送信メールサーバーが必要です。

en: If you had a working configuration with another Plugin, the Setup Wizard can begin with those settings.
ja_JP: 別のプラグインで機能していた設定がある場合は、その設定でウィザードを開始できます。

en: If there is a problem, Postman will give up after %d second. | If there is a problem, Postman will give up after %d seconds.
ja_JP[0]: 問題が発生した場合、Postman は%d秒後に処理を放棄します。

en: Grant permission with the Email Provider for Postman to send email and
ja_JP: Postman にメールを送信する権限をメールプロバイダに付与し、

[ctx: Command to initiate OAuth authentication]
note: translators: where %s is the Email Service Owner (e.g. Google, Microsoft or Yahoo)
en: Grant permission with %s
ja_JP: %s に対するアクセス許可の付与

en: Examine the Session Transcript if you need to.
ja_JP: 必要に応じてセッショントランスクリプトを確認してください。

en: Prevent <b>plugins</b> and <b>themes</b> from changing this
ja_JP: <b>プラグイン</b>と<b>テーマ</b>がこれ変更できないようにする

note: translators: where %1$s and %2$s are the URLs to the Troubleshooting and Support Forums on WordPress.org
en: Please check the <a href="%1$s">troubleshooting and error messages</a> page and the <a href="%2$s">support forum</a>.
ja_JP: <a href="%1$s">トラブルシューティングとエラーメッセージ</a>のページと<a href="%2$s">サポートフォーラム</a>を確認してください。

en: Lockfiles are written here to prevent users from triggering an OAuth 2.0 token refresh at the same time.
ja_JP: ロックファイルは、ユーザーが同時に OAuth 2.0トークン更新をトリガーしないように、ここに書き込まれています。

note: Translators: Where (1) is the service URL and (2) is the service name and (3) is a api key URL
en: Create an account at <a href="%1$s" target="_blank">%2$s</a> and enter <a href="%3$s" target="_blank">an API key</a> below.
ja_JP: <a href="%1$s" target="_blank">%2$s</a>でアカウントを作成し、以下<a href="%3$s" target="_blank">に API キーを</a>入力してください。

en: Communication Error [334] - make sure the Envelope From email is the same account used to create the Client ID.
ja_JP: 通信エラー [334] - Envelope From メールがクライアント ID の作成に使用したアカウントと同じであるかご確認ください。

en: <span style="color:green">Postman is configured</span> and has delivered <span style="color:green">%d</span> email. | <span style="color:green">Postman is configured</span> and has delivered <span style="color:green">%d</span> emails.
ja_JP[0]: <span style="color:green">Postman は設定済み</span>で、<span style="color:green">%d件のメール</span>を配信しました。

en: Enter the account credentials.
ja_JP: アカウントの認証情報を入力してください。

[ctx: The port is open]
en: Open
ja_JP: オープン

en: Logging
ja_JP: ログ記録

en: Configuration
ja_JP: 設定

note: Translators where %s is the name of the page
en: Mailster: Change the delivery method in the %s!
ja_JP: Mailster: %s の配信方法を変更してください。

en: Note that many WordPress hosts, such as GoDaddy, Bluehost and Dreamhost, require that you use their mail accounts with their mail servers, and prevent you from using others.
ja_JP: GoDaddy、Bluehost、Dreamhost などの多くの WordPress ホストでは、メール サーバーでメールアカウントを使用する必要があり、他のホストを使用できないことに注意してください。

en: The last %1$d email attempts are recorded <a href="%2$s">in the log</a>.
ja_JP: 直近%1$d通のメール送信は<a href="%2$s">ログ</a>に記録されています。
